Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат: Народне мистецтво, освіта, культура

Народне мистецтво, освіта, культура / сторінка 2

Назва:
Народне мистецтво, освіта, культура
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,41 KB
Завантажень:
134
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 

У 1842 р. у Борисполі відкрито початкове народне училище для державних селян, де один учитель для всіх викладав читання, письмо арифметику. Обов’язковим предметом був закон Божий. Проте училище не могло задовольнити всіх бажаючих. По-перше, в ньому навчалися лише чоловіки, по-друге, бажаючі селяни не могли присвячувати навчанню чотири роки, оскільки треба було думати про матеріальний достаток. П.П.Чубинський тоді вважав за необхідне відкрити жіночу школу, бо жінки дуже забобонні І прищеплюють своїм дітям всякі пересуди. Він також турбувався про заснування безплатної школи для навчання дітей бідних селян, бо жінки, на його думку, вигадавши собі "праву середу", "десяту п’ятницю". дуже захоплюються пияцтвом і дуже мало приділяють уваги вихованню дітей.
Він ставив питання про підготовку для школи таких учителів які б, крім навчання, могли займатися польовими роботами та ремеслом. Для навчання таких учителів, викладачів сільських училищ необхідно створити в нашому краї інститут, який був би ближче до села, ніж міста, щоб учителі не відривалися від цього соціального стану, з якого вони вийшли. Проте за царизму цим задумам не вдалося здійснитися.
Повний заплив на культурне життя Борисполя мала громадська бібліотека -читальня, яка працювала при волосному правлінні з 1895 р. та бібліотека при товаристві тверезості.
На початку XX ст. у містечку сталися деякі зрушення в організації освіти: функціонували початкове земське училище, дві церковнопарафіяльні школи. Почали працювати чотири приватні училища з 5 учителями І 177 учнями. У жовтні 1904 року відкрилася чотирирічна сільськогосподарська земська школа, в якій навчалося 30 дітей. Міське чотирикласне початкове змішане училище, яке відкрилося в 1909р. через чотири роки стало вищим початковим. За даними 1910 року, зріс процент письменності населення Борис-поля до 35, в тому числі серед чоловіків - до 51 процента, серед жінок - до 19 процентів.
На рівень освіти І культури Борисполя в XIX ст. негативно впливали такі старі звичаї, як запивання могорича і понеділкування. Щоразу на базарній площі працювали 5-7 шинків, які мали нотарі-альне значення, тому, що рогата худоба, коні, колеса, одяг не могли бути проданими без могорича. Товар з тої хвилини вважався проданим, договір вважався святим і непорушним, коли забитий могорич. Один з бориспільців домовився з майстром на будівництво хлівця і сам відлучився з дому на кілька днів у службових справах.
коли ж повернувся додому, то побачив, що ніхто і пальцем не торкнувся за роботу. Коли ж господар докоряв майстрові за невиконання обіцянки і за порушення договору, той спокійно заперечував:
"Могорича не пили".
З давніх давен в Україні було заведено святкування в різні дні. Одне з них - понеділкування найдовше збереглося в Борисполі. Понеділкувати - означало нічого не робити. В чому ж полягав цей звичай?
Під час сватання, коли батьки нареченої оголошували сватам, яке саме придане дають за дочкою, разом з тим домовлялись про її право понеділкувати, тобто бути вільною в понеділок від звичайної роботи і занять. За звичаєм, чоловік не мав права примусити дружину виконувати господарські роботи в понеділок. До цього дня жінки збирали продукти для продажу /борошно, горох, квасолю, молоко, сало/ і несли їх на базар.
У понеділок і п'яницю базари називали торгами, поскільки до Борисполя приїжджали торговці з Києва, Переяслава, Козельця, Остра та інших міст з різними товарами. Базар був багатолюдний. жінки завзято торгували своїми продуктами, а після торгів збиралися в одній із хат і понеділкували - гуляли та веселилися так, що не кожен чоловік відважувався зайти до шумної і п’яної компанії, щоб забрати свою жінку. Тож захоплення жінок "понеділкуванням" негативно позначалося на вихованні підростаючого покоління. Першу школу у Воронькові відкрито в 1842 році. це було початкове училище з трирічним терміном навчання. Воно розташува-лося в найманому буднику. У перші роки існування училища в ньому навчалися лише хлопчики. У І887 році у школі було 80 хлопчиків і одна дівчинка.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Народне мистецтво, освіта, культура

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок