Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Мікрополе терміна мовна політика

Мікрополе терміна мовна політика

Назва:
Мікрополе терміна мовна політика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,00 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Мікрополе терміна мовна політика


Соціолінгвістична термінологія на матеріалі української мови ще мало вивчена: відсутні дослідження, присвячені її упорядкуванню, системній, функціональній та когнітивній характеристиці термінів, немає словників. На прикладі парадигматичних і синтагматичних зв’язків терміна мовна політика розглянемо системно-структурну організацію соціолінгвістичних назв у синхронному зрізі, тому що матеріалом для дослідження є виокремлені із сучасних мовознавчих текстів [1; 7; 8; 10; 11; 18; 21] номінативні одиниці, тематично пов’язані зі змістом поняття мовна політика.
Лексична парадигматика має складну організацію: одна і та ж лексема з різними семами часто входить до різних парадигматичних угруповань, в яких може розвивати парадигматичні, синтагматичні та дериваційні відношення [17, с. 91-92]. Термін, як одиниця терміносистеми, в ідеалі має однозначне співвіднесення: одне поняття - один термін (хоча як одиниця загальновживаного словника, термін зазнає впливу лексико семантичних процесів, характерних для мови в цілому [19, с. 26]). Термін реалізує тенденцію до однозначності та відсутності омонімії. При цьому потрібно розрізняти багатозначність як лінгвістичне явище, що відображає концептуальну неоднорідність значення терміна, і авторську багатозначність, спричинену різними характеристиками певного явища в авторських дискурсах. Співвідношення форми і змісту в терміна теж більш регламентоване, ніж у звичайного слова. Прагнення до симетричної відповідності впливає на лексичну сполучуваність з іншими словами [16, с. 104 ].
Відомо, що слова поєднуються в парадигми за семантичною ознакою, парадигматика терміна відрізняється від парадигматики звичайного слова: понятійні відношення в терміносистемах переважають над іншими, власне мовні зв’язки обмежені, а словотвірні достатньо вузькі. Парадигматичні зв’язки в термінологічних системах реалізуються за тим же принципом, що і в семантичному полі, яке об’єднує лексеми за ядерною інтегральною ознакою, і в ролі підсистем якого постають лексико-семантичні групи, утворені на предметно-понятійній основі. Уже доведено (на матеріалі термінів біології), що термінологічне поле виникає на підставі логіко-понятійних відношень. У межах термінополів за допомогою семантичних ознак терміни і далі об’єднуються, але вже в менші групи. Термінологічним полем для терміна виступає термінологія його галузі, в межах якої він реалізує свої властивості. У межах поля термін реалізує усі характерні для нього ознаки, одна з яких – екстралінгвістична спрямованість, щодо неї і формуються усі мовні засоби вираження наукових понять певної галузі [Див: 22, с. 629-630; 19, с. 16-18; 16, с. 108; 20, с. 110-112].
У межах лексико-семантичних груп існують ще менші угрупування, поєднані відношеннями синонімії, антонімії, конверсії, гіпонімії. Ці ж кореляції забезпечують і єдність семантичної організації термінологічної лексики в межах поля. Для характеристики термінів нової підсистеми лінгвістичного знання, соціолінгвістичної, релевантними визнаємо поняття „термінологічне макрополе” і „термінологічне мікрополе”, кожне з яких сформоване за принципом лексико-семантичних груп і входить у ширше утворення – термінологічне поле, що дорівнює окремій терміносистемі [2, с. 244-246; 22, с. 283; 15, с. 179-180]. Окреслені категорії, на нашу думку, перспективні для опису соціолінгвістичної термінології, яка щойно зазнає кодифікації. Подібна систематизація матеріалу допоможе зрозуміти організацію нової терміносистеми і визначить місце кожного терміна в її межах.
З огляду на сказане, термін мовна політика є елементом термінологічного поля „соціолінгвістика”. Мікрополе терміна мовна політика визначають його парадигматичні зв’язки. Ядро поля виокремлюємо за допомогою синонімічних, антонімічних, гіпонімічних відношень цього терміна.
Поняття мовна політика позначає „сукупність ідеологічних постулатів і практичних дій, спрямованих на регулювання мовних відносин у країні або на розвиток мовної системи у певному напрямі” [22, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Мікрополе терміна мовна політика

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок