Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат: Мікрополе терміна мовна політика

Мікрополе терміна мовна політика / сторінка 2

Назва:
Мікрополе терміна мовна політика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,00 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
328]. Зміст поняття охоплює багато ознак: мовна політика у багатонаціональних державах – складник національної політики, віддзеркалює її принципи, відповідає панівній ідеології; на форми впровадження мовної політики впливають: суспільно-політичний лад, режим правління, міжетнічні відносини в економіці, культурі, релігії тощо; мовна політика здатна або закріплювати привілеї панівної мови, або ж сприяти зняттю національних конфліктів шляхом підтримки мов національних меншин. Дехто з мовознавців під мовною політикою розуміє „діяльність суб’єктів етнополітики (держави, етноспільнот, політичних партій та ін.), спрямовану на вирішення національно-мовних інтересів, гармонізації національних відносин та зміцнення стабільності поліетнічного суспільства”[7, с. 7-8]. Зміст поняття містить важливу ознаку про компонент зовнішньої та внутрішньої політики держави, який впливає на мовну ситуацію в країні [11, с. 67]. Отже, виробленню єдиної дефініції терміна мовної політики перешкоджає багатоаспектність і неоднорідність досліджуваного явища, а також паралельне функціонування інших термінів: мовна політика, мовне облаштування, мовне планування [8, с. 6].
Для широкого загалу читачів термін реалізує два значення: 1) мовна політика як частина національної політики певної держави, 2) мовна політика як „сукупність заходів, спрямованих на певний мовний розвиток (уведення нових або збереження старих мовних норм, уніфікація і стандартизація літературних форм, реформи в галузі орфографії і пунктуації тощо)” [5, с. 329]. Так у значенні відображається обов’язковий компонент поняття – вплив, заходи ( пор.: ”свідомий і цілеспрямований вплив, який має на меті сприяти ефективному функціонуванню мови в різних сферах її застосування; сукупність ідеологічних принципів та практичних заходів щодо розв’язання мовних проблем у соціумі, державі; сукупність політичних і адміністративних заходів, спрямованих на надання мовному розвитку бажаного спрямування” [Там само]). Отже, у соціолінгвістичній системі назв термін мовна політика багатозначний (полісемія в термінології хоч і не є позитивним явищем, але досить поширена).
Поняття „синонім” в термінології відрізняється від цього ж поняття в літературній мові [4, с. 32]. Синонімами є „терміни, що належать до одного й того ж денотата, але мають відмінності у понятійному плані, а також відрізняються семантикою словотворчих елементів, етимологією, ступенем сучасності та функціонування” [15, с. 181]. В ідеалі кожен відтінок поняття отримує в середині терміносистеми власне позначення, тому на рівні парадигматики для термінології характерна швидше дублетність, а не синонімія. Вивчений зміст поняття мовна політика дозволяє нам стверджувати, що до назви термінологічного мікрополя мовна політика не існує синонімічного відповідника: терміни мовна політика і мовне планування часто вживаються у близьких контекстах, другий функціонує в західній соціолінгвістичній традиції, вживається поряд з терміном мовна політика, але його визнають за гіпонім до гіпероніма мовна політика [8, с. 6] .
Логічна природа антонімії, прихована у звичайному слові, сильніше виявляється в мові науки і змушує говорити не стільки про антонімію, скільки про понятійні термінологічні опозиції[6, с. 41-42]. Саме такі опозиції ілюструють терміни: зовнішня мовна політика — внутрішня мовна політика; ретроспективна мовна політика -- перспективна мовна політика. У подібних відношеннях перебувають терміни місцева мовна політика – загальнодержавна мовна політика; місцева мовна політика – регіональна мовна політика; регіональна мовна політика – загальнодержавна мовна політика; загальнодержавна мовна політика – міжнародна мовна політика (різняться семантичною ознакою „поширення на певній території”).
Терміни ретроспективна мовна політика та перспективна мовна політика відображають зміну чи збереження мовної ситуації в державі. Ретроспективна мовна політика позначає не лише стан мови в минулому, але й орієнтацію на заходи щодо посилення культури мови і мовлення, передбачає увагу до мовної ситуації, яка існує в країні; перспективна мовна політика, навпаки, покликана змінювати мовну ситуацію завдяки мовному плануванню [9, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Мікрополе терміна мовна політика

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок