Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> ВПЛИВ ТЕЗАУРУСНИХ ЧИННИКІВ НА ВНУТРІШНЮ ФОРМУ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ

ВПЛИВ ТЕЗАУРУСНИХ ЧИННИКІВ НА ВНУТРІШНЮ ФОРМУ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ

Назва:
ВПЛИВ ТЕЗАУРУСНИХ ЧИННИКІВ НА ВНУТРІШНЮ ФОРМУ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,10 KB
Завантажень:
499
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
ВПЛИВ ТЕЗАУРУСНИХ ЧИННИКІВ
НА ВНУТРІШНЮ ФОРМУ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ


Між навколишнім світом і його відображенням у мові немає повної тотожності, але між ними обов’язково існує співвіднесеність, без якої мова не могла б виконувати свого комунікативного призначення. Мовна одиниця є результатом взаємодії, взаємовпливу різних світів - світу фізичного, реалії якого сприймаються органами чуття людини, внутрішнього, психічного світу особистості, світу її емоцій, оцінок, роздумів, моральних цінностей, а також “світу знання”. В процесі вибору вербальних засобів для мовної поведінки у конкретній ситуації людина спирається на свої сформовані в минулій практиці знання, на свою “картину світу”.
Нові реалії світу закріплюються у свідомості людини шляхом їх пов’язування з уже відомими об’єктами дійсності. Цей процес зумовлений апперцептивним характером людського мислення. Апперцепція (тобто залежність сприйняття нового від минулого досвіду, від загального змісту психічної діяльності людини та її індивідуальних особливостей) – невід’ємний компонент процесу породження і функціонування номінативних одиниць. Причому дуже важко розмежувати власне семантику і знання про світ, які складають позамовний досвід носія мови – межа між цими поняттями мінлива і визначається мовною індивідуальністю.
Вербальні одиниці, будучи відбитком суспільної практики мовців, утримуються в індивідуальній свідомості носія мови за допомогою різних асоціативних зв’язків, які формуються на основі його особистого досвіду, культурних уявлень, національної, професійної, соціальної, вікової, статевої належності, мовного середовища. При цьому слід враховувати, що у спілкуванні особистість виступає у певній соціальній ролі як член якоїсь соціальної групи. У кожному національному мовному колективі існують групи (за віком, родом занять, рівнем освіти, культурно-етичними особливостями тощо), члени яких характеризуються певними соціальними, професійними, етнічними та іншими стереотипами буденної свідомості. Існування таких соціально (професійно і та ін.) зумовлених образів-стереотипів, які визначають хід номінативних процесів, доводиться результатами експериментальних досліджень. Використовуючи окремі вербальні знаки, людина пов’язує з ними “не лише свою особисту емоційну оцінку (яка може бути й відсутньою), але й емоційну оцінку, що склалася у спілкуванні членів соціальних груп і була сприйнята особистістю в процесі спілкування, але поза межами свого власного конкретного суб’єктивного досвіду”.
Результати психолінгвістичних досліджень підтверджують й думку О.О.Потебні про те, що фонові знання особистості значно впливають на її світосприймання, формування мовної свідомості, засвоєння мовного матеріалу, осмислення мовних одиниць. На механізми утворення мовних (вторинних) асоціацій впливають первинні за своєю природою інгерентні асоціації, які безпосередньо відображають реальну дійсність. Осмислення номінативних одиниць можливе за умови, якщо вони розумітимуться не самі по собі, а як елементи, введені в певну ситуацію, в певну предметно-тематичну сферу. Психолінгвістичні експерименти переконливо доводять, що пропоноване інформантам слово негайно включається до “контексту” попереднього досвіду індивіда і що так зване “позаконтекстне” значення слова як соціально усвідомлюваний факт завжди пов’язане з певними видами комунікативних ситуацій.
Комунікативне оточення, яке певною мірою відтворює соціально-демографічну диференціацію суспільства, формує тезаурус носія мови, що являє собою “відкриту рухому систему значень, яка зберігається у пам’яті індивіда й організована за принципом: від загального до часткового всередині певної сфери вживань”.
Мовна диференціація соціуму багато у чому подібна до соціально-демографічної, але має свої особливості, тому що “тезаурус носія мови певної професії або фахівця в певній галузі знань значно виходить за межі цієї професії (галузі знання) у сферу інших професій (галузей знання), якими як такими цей носій мови не володіє”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ВПЛИВ ТЕЗАУРУСНИХ ЧИННИКІВ НА ВНУТРІШНЮ ФОРМУ НОМІНАТИВНИХ ОДИНИЦЬ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок