Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Мова і суспільство

Мова і суспільство

Назва:
Мова і суспільство
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,96 KB
Завантажень:
352
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Мова і суспільство”


Більшість учених інтерпретують мову як явище соціаль-не. Таке трактування мови започаткували вже Дені Дідро (1713—1784), Ж.-Ж. Руссо (1712—1778), Мішель Бреаль (1832—1915), а згодом обґрунтували Поль Лафарг (1842— 1911), Антуан Мейє (1866—1936), Жозеф Вандрієс (1875— 1960), Фердинанд де Соссюр (1857—1913), Альбер Сеше (1870—1946), Ш. Баллі (1865—1947), яких вважають осно-воположниками соціологічного напряму в мовознавстві.
Мова, безумовно, не є біологічним явищем, бо вона не закладена в біологічній природі людини. Якщо б вона ма-ла біологічну природу, то дитина, народившись, одразу б сама заговорила. Однак такого не буває. Дитину потрібно навчити мови. Діти, які з якихось причин опинилися по-за суспільством, стають безмовними. Науці відомо чима-ло випадків, коли діти виростали серед тварин. Вони, звичайно, не розмовляли. Більше того, повернувшись у люд-ський колектив, діти вже не могли спілкуватися навіть на примітивному рівні, оскільки пропустили так званий сензитивний період (вік від 2 до 5 років) — період найактивні-шого опанування мови. Так, наприклад, у 1963 р. в жур-налі "Наука и жизнь" (№ 1) було опубліковано замітку "Син вовчиці", де йшлося про знайденого в Індії голого хлопчи-ка, що, очевидно, відстав від вовчої зграї. Йому було при-близно вісім років. У лікарні, куди його помістили, він ла-зив, їв тільки сире м'ясо, воду хлебтав по-вовчому, гарчав на тих, хто наближався до нього, і кусав тих, хто пробував до нього доторкнутися. Через три місяці хлопчик звик до медичного персоналу і їжі, яку вживали люди, але протя-гом наступних дев'яти років так і не зміг навчитися гово-рити. Коли його одного разу привели в зоопарк, він заці-кавився вовками і навіть захотів залишитися з ними в кліт-ці. Як бачимо, мова не успадковується, як колір волосся чи форма обличчя.
Про те, що мова не є біологічним явищем, свідчить і той факт, що межі мов і рас не збігаються. Так, скажімо, пред-ставники чорної (негроїдної) раси, негри США, розмовляють англійською мовою. Представники жовтої (китайці, японці, корейці та ін.) користуються різними мовами. Дитина роз-мовляє мовою людей, серед яких живе й виховується.
Дехто як аргумент на користь біологічної природи мо-ви наводить феномен "єдиної дитячої мови": першими "сло-вами" всіх дітей незалежно від їх етнічної належності є звукові комплекси типу па-па, ба-ба, ма-ма. Однак це не осмислені слова, а лише дитяче лепетання. Діти вимов-ляють першими саме ці звукові комплекси, бо губні при-голосні в поєднанні з голосним [а] є найлегшими для від-творення (вимова губних вимагає значно менше зусиль, ніж вимова язикових, а для вимови [а] потрібно лише від-крити рот і творити звук). Та й значення цих слів у різних мовах не збігаються. Так, мама в українській мові має зна-чення "мати", а в грузинській — "батько"; папа в російсь-кій мові означає "батько", а в українській — "хліб"; баба в українській мові означає "бабуся", а в турецькій — "бать-ко". Отже, єдиної дитячої мови нема.
Мову не можна розглядати і як явище психічне. Оскіль-ки психіка в кожної людини своя, неповторна, то за умо-ви психічної природи мови на світі було б стільки мов, скільки людей.
Мова — явище суспільне. Вона виникла в суспільстві, обслуговує суспільство, є однією з найважливіших ознак суспільства і поза суспільством існувати не може.
Визнаючи суспільний характер мови, слід зазначити, що в мові є чимало такого, що пов'язує її з біологічними і пси-хічними явищами. Так, скажімо, на відміну від інших при-матів тільки людина має мовний ген, тобто природну схиль-ність і здатність до оволодіння мовою. У мовленні окремих людей відображені їх психічні особливості, а в загальнона-ціональній мові — психічний склад нації, її менталітет.
Оскільки мова е суспільним явищем, то вона перебу-ває в тісному зв'язку із суспільством. Цей зв'язок є обо-пільним. З одного боку, мова створюється і розвивається суспільством, з іншого — без мови не було б суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Мова і суспільство

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок