Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Деривація прикметникових фразеологізмів бойківських говірок

Деривація прикметникових фразеологізмів бойківських говірок

Назва:
Деривація прикметникових фразеологізмів бойківських говірок
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,86 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Деривація прикметникових фразеологізмів бойківських говірок


Дериваційні процеси у фразеологічних одиницях уже неодноразово ставали об’єктом наукових зацікавлень вітчизняних і зарубіжних вчених [див., зокрема: Алефіренко 1987; Бурмистрович 1971; Гвоздарев 1977; Демский 1985; Демський 1994; Кунин 1955; Удовиченко 1984; Яким 1999]. Однак у роботах із цієї проблематики матеріал літературної і діалектної мов представлений неоднаково. Щодо бойківського ареалу, то він здебільшого поданий як складова загальнотеоретичних положень або аналізу підлягають окремі аспекти фразеотворення [Ужченко 1982 : 48-50; Яким 1996 : 237- 241]. Винятком є хіба що праця М.Демського [Демський 1987], у якій теоретичні міркування підкріплюються фразеологізмами з Бойківщини. Правда, самі фразеологічні одиниці становлять вибірку лише з „Галицько-руських приповідок”, упорядкованих І.Франком. Отож, на нашу думку, ілюстративна база є дещо звуженою і відбиває реалії давнішого періоду. Про деривацію іменникових фразеологічних одиниць стисло викладено у книжці „З діалектології Бойківщини” [Яким, Зубрицька 2002 : 109-116]. Автори, услід за М.Демським та іншими мовознавцями, виділяють найбільш продуктивні типи дериваційних баз, а в окремих із них – найпоширеніші формальні фразеомоделі. Там же подано короткий опис історії дослідження деривації фразем бойківських говірок. Деривація прикметникових фразеологізмів саме бойківських говірок не була предметом окремого наукового дослідження.
Сьогодні у вітчизняному мовознавстві виділяють сім основних типів дериваційних баз фразеологізмів. Вони характерні також для мовної системи бойківських говірок. Це: 1) окремі слова, що функціонують у системі бойківських говірок; 2) прийменниково-іменникові конструкції та інші сполучення слів, що містять у своєму складі повнозначне та службове слово; 3) вільні синтаксичні словосполучення і речення; 4) паремійні одиниці, що функціонували або функціонують на теренах говірок; 5) казки, анекдоти, небилиці, що відомі мовній системі Бойківщини; 6) уже наявні в говірках фразеологізми; 7) чужомовні фразеологічні засвоєння.
Як вважає В.Мокієнко, фразеологічні одиниці, базою для творення яких стають слова, виникають відразу, одномоментно. У мовленні окремих людей, а потім за сприятливих обставин ставши надбанням багатьох, вони входять у відповідну фраземну систему [Мокиенко 1980 : 105-111]. Звичайно, кожний семантико-граматичний клас має свої особливості творення одиниць, у них переважають ті або інші моделі, той чи інший тип дериваційної бази. Так, при творенні фразем на базі слів шляхом нарощування, інтеграції або диференціації перший різновид, тобто нарощування, досить продуктивний серед іменникових ФО. Прикметникові фразеологізми цим шляхом практично не творяться. Натомість фраземна інтеграція, диференціація характерні для прикметникових фразеологічних одиниць. У монографії „З діалектології Бойківщини” зазначено, що, на думку більшості вітчизняних мовознавців, ”при інтеграційному способі утворення фразеологізму, а точніше його мотиваційного образу, беруть участь усі слівні компоненти, тобто вони інтегруються” [Яким, Зубрицька  110]. У бойківських 
говірках таким способом творяться прикметникові фраземи:
Ні до ліса ні до біса – „ледачий”(Наг.), раз шиє раз поре „недосвідчений”(ГРП- 111,4) білий як гарап – „чорний”, „брудний”(ГРП-І,320), ні до Бога ні до людий – „ні до чого не здатний” (В.), ні в підруку ні в борозду – „ні до чого не здатний” (В.), ні бісе ні чорте – „мовчазний, понурий” (Поп.), ні живий ні мертвий – „дуже переляканий, заціпенілий”, „вражений, приголомшений” та інші. Частина прикметникових фразем, утворених інтеграційним способом, має у своєму складі повторюваний компонент. Такі одиниці називають тавтологізмами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Деривація прикметникових фразеологізмів бойківських говірок

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок