Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Український інфінітив у структурі простого речення: типологія функцій і семантика

Український інфінітив у структурі простого речення: типологія функцій і семантика

Назва:
Український інфінітив у структурі простого речення: типологія функцій і семантика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,51 KB
Завантажень:
63
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Український інфінітив у структурі простого речення: типологія функцій і семантика


Реченнєвокатегорійну інфінітивність слід витлумачувати як маркувальну ознаку певного структурного і функціонального різновиду речення або як семантико-синтаксичний ускладнювач структури останнього, оскільки в ранзі ускладнювача інфінітив завжди постає носієм окремої пропозиції (під пропозицією маємо на увазі зображувану ситуацію позамовної дійсності). Реченнєвокатегорійна інфінітивність охоплює прості двоскладні й односкладні речення, поширюючись також на складні речення.
У своєму загальному вимірі реченнєвокатегорійна інфінітивність ще не була об’єктом окремих лінгвістичних студій. Спробуємо встановити основні / неосновні категорійні виміри реченнєвої інфінітивності, яка постає конститутивною ознакою речення, пор. VfInf і PraedCopfInf, поль. Jest miіo odpocz№ж і Trzeba iњж або InfCopfInf i InfCopfAdj1/5: Жити – постійно удосконалювати себе (Нар.тв.). Переконувати його у чомусь було зайвим / зайве.
За структурними особливостями реченнєвокатегорійна інфінітивність охоплює двокомпонентні моделі типу 1) InfCopfN1/5 (Працювати освітянином – справа відповідальна і копітка (Голос України. 2000. 12 січня)); 2) InfCopfAdj1/5 (Вмовляти її сьогодні було зайве (В.Підмогильний) * Знаком * позначено прогнозовані варіанти реченнєвих модифікацій, які мало можливі в нормативному мовленні в силу нормативної неусталеності.
Вмовляти її сьогодні було зайвим); 3) InfCopfInf (Жити – Вітчизні служити (Нар.тв.)); 4) InfCopfAdvpr (Доглядати молодий сад в таких умовах – відповідально (Урядовий кур’єр. 2001. 16 липня)); 5) InfCopfN2pr (Йти не в змозі, зупинитися ж – поза межами сил (О.Слісаренко)); 6) InfVf (Відступати забороняється; Порушувати дисципліну забороняється), де інфінітив займає лівобічну синтаксичну позицію підмета, входить до граматичного центру двоскладного речення, перебуває з присудком у предикативному двобічному координативному зв’язку і маркує реченнєву структуру за особливостями вияву підмета як інфінітивний блок, та однокомпонентні структурні схеми, репрезентовані, як правило, в односкладних (одноядерних, за термінологією А.М.Мухіна, І.І.Слинька, Н.В.Гуйванюк, М.Ф.Кобилянської) інфінітивних реченнях типу 7) CopfInf (Завтра мені їхати в гості), односкладних безособово-інфінітивних реченнях типу 8) PraedInf / CopfPraedInf (Доцільно розглянути й це питання / Було б доцільно розглянути й це питання), в яких інфінітив входить до складу граматичної основи односкладного речення і маркує його однокомпонентний вияв. Щоправда, до сьогодні погляди на останнього типу структури не усталилися, оскільки їх розглядають то як двоскладні (інфінітив маркований категорійною семантикою підмета, а слово категорії стану виконує функцію присудка (І.П.Распопов)), то як безособово-інфінітивні (І.І.Слинько, Н.В.Гуйванюк, М.Ф.Кобилянська), то як суто інфінітивні, де слово категорії стану виконує допоміжну функцію (О.В.Падучева).
Проблема місця і статусу інфінітивних двоскладних (таке тлумачення є цілком мотивованим з огляду на кваліфікаційний статус підмета як маркувального компонента) й односкладних інфінітивних речень залишається у лінгвістиці дискусійною, оскільки часто увагу звертають або тільки на нерегулярне заповнення інфінітивом синтаксичної позиції підмета (двоскладне речення), або лише констатують особливість морфологічного вираження головного члена (односкладне речення). Це почасти мотивовано двоїстим статусом самого інфінітива в системі частин мови, де часто його витлумачують як компонент, що одного кроку не зробив до імені. Саме тому особлива категорійна семантика інфінітива дає змогу виконувати різноманітні синтаксичні функції: підмета (Працювати на совість – це справа благородна. Відпочивати тут одне задоволення (InfCopfN1)), присудка – у двоскладному реченні (А люди тікати від небезпеки (О.Слісаренко) (N1Inf), головного члена речення – в односкладному реченні (Полежати б на цій суничній галявині (О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Український інфінітив у структурі простого речення: типологія функцій і семантика

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок