Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Система вправ і завдань з формування монологічного і діалогічного мовлення учнів 7 класу на уроках рідної мови

Система вправ і завдань з формування монологічного і діалогічного мовлення учнів 7 класу на уроках рідної мови

Назва:
Система вправ і завдань з формування монологічного і діалогічного мовлення учнів 7 класу на уроках рідної мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,81 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Система вправ і завдань з формування монологічного і діалогічного мовлення учнів 7 класу на уроках рідної мови


У сучасних умовах модернізації шкільної освіти особливої актуальності набуває проблема опанування школярами рідної мови не лише як засобу пізнання, а й спілкування, прилучення до скарбниць культури українського народу, формування в них мовної і мовленнєвої компетенції як сукупності знань, умінь і навичок, необхідних для користування державною мовою у різних сферах життя і виробництва.
Мовна і мовленнєва компетенції ґрунтуються на усвідомленні основної функції мови — комунікативної, яка забезпечує мовленнєву діяльність її носіїв і впливає на їхній різнобічний розвиток.
Одним із провідних завдань навчання української мови, зазначених у Державному стандарті мовної освіти, є вироблення у школярів умінь і навичок комунікативно виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях під час сприймання (аудіювання, читання), відтворення і створення монологічних і діалогічних висловлювань з дотриманням українського мовленнєвого етикету (засвоєння учнями етикетних норм спілкування, яке передбачає увагу до співрозмовника, повагу до іншої думки, використання у повсякденній практиці форм вираження ввічливості тощо).
Мета нашої статті — висвітлити особливості системи вправ і завдань, спрямованої на формування в семикласників умінь монологічного і діалогічного мовлення, подати загальні методичні рекомендації щодо особливостей проведення роботи з розвитку мовлення семикласників з використанням цієї системи.
Зазначена система знайшла своє втілення в експериментальному підручнику рідної мови для 7 класу, створеного творчим колективом наукових співробітників лабораторії навчання української мови Інституту педагогіки АПН України та вчителями-методистами.
Зауважимо, що під час створення зазначеної системи вправ і завдань, спрямованої на формування комунікативних умінь і навичок, ураховувалися загальнодидактичні і лінгводидактичні принципи, серед яких основними є такі: забезпечення мотивації навчання; наступності, систематичності і послідовності; випереджувального формування усного мовлення щодо писемного; урахування вікових та індивідуальних особливостей учнів; практичної мовленнєвої спрямованості навчального процесу; індивідуалізації та диференціації навчання; забезпечення самостійності та самоконтролю; використання міжпредметних зв’язків тощо.
Сучасні наукові дані методики і творчі доробки вчителів-словесників переконливо довели, що оптимальна система навчання школярів монологічного і діалогічного мовлення базується на доцільно визначеному змісті, формах, методах і засобах навчання мовлення.
Під час здійснення експериментальної перевірки системи вправ і завдань урахувалася специфіка мовлення як особливого виду діяльності, пов’язаного зі спілкуванням (спрямованість на адресата як складової мовленнєвої ситуації, без якого спілкування неможливе). Саме вміння орієнтуватися в ситуації спілкування дає змогу продукувати монологічні висловлювання, підтримувати розмову (вести діалог).
Особливістю сучасної методики розвитку мовлення учнів є звернення до тексту як комунікативної одиниці, що складає основу дидактичного матеріалу і є результатом (продуктом) мовленнєвої діяльності людини.
Створення системи вправ і завдань, поданої у підручнику рідної мови для 7 класу, ґрунтується на принципах їх класифікації, запропонованих Ю. Купаловою, Т.О. Ладиженською, В.Я. Мельничайком та ін. Мовленнєві вправи вимагають від учнів рецептивної, репродуктивної і продуктивної діяльності, відповідно до якої виділено такі види: а) рецептивні, до яких належать як загальномовленнєві, так стилістичні вправи, що потребують від учня сприйняття, усвідомлення і фіксації в пам’яті одержаної інформації, характеристики мовних засобів або тексту з певного погляду, групування мовних засобів за вказаною ознакою, оцінку й аналіз мовних засобів, знаходження стилістичної невідповідності в сприйнятому висловлюванні тощо; б) репродуктивні вправи пов’язані з умінням учнів відтворювати здобуті знання, показують способи діяльності (за зразком, схемою, пам’яткою та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Система вправ і завдань з формування монологічного і діалогічного мовлення учнів 7 класу на уроках рідної мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок