Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Конфлікт із самістю в романі Фр. Моріака “Місця за рангом”

Конфлікт із самістю в романі Фр. Моріака “Місця за рангом”

Назва:
Конфлікт із самістю в романі Фр. Моріака “Місця за рангом”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,51 KB
Завантажень:
279
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Конфлікт із самістю в романі Фр. Моріака “Місця за рангом”


Система конфліктів, яку вводить Фр. Моріак, доволі розгалужена й багаторівнева. Тому, якщо не брати до уваги міру значущості кожного конфлікту у романах письменника, неважко скласти типологію його конфліктів – від відверто соціальних до суто літературних конфліктів Моріака зі своїм героєм. Проте, оскільки Фр. Моріак – письменник-християнин, до того ж адепт живої віри Паскаля, а не ортодоксального схематизму, то кожен його конфлікт, де б він не виявлявся, матиме єдине джерело – внутрішній світ людини, а засадничим конфліктом у його романах буде конфлікт людини із собою, конфлікт емпіричного, “озовнішненого” Я з Я-можливим, конфлікт Его з Самістю. Відтак може йти мова про доцентровість конфліктної системи Моріака, інакше – про топологію конфліктів письменника. Для Моріака рух персонажа від Его до Самості є процесом осамлення, індивідуації. Процесом очищення Божого образу від лушпиння людських фантомів. До того ж процес цей, на думку письменника, перманентний і безконечний, що потребує неймовірного внутрішнього зусилля, на яке здатні лише обрані.
Процес становлення особистості, її осамлення, спровоковане і зовнішніми обставинами, і внутрішньою енергією Самості, намагається відтворити Моріак у своїх ранніх романах. Ба більше, саме у ранніх романах відбувається становлення письменника як особистості. Тому ранні романи є живим текстом, неоднорідним і суперечливим, що є радше запитанням, аніж відповіддю і для самого автора, і для читача. Це текст, що формується тут і тепер, між Я письменника та Іншим читача, але, на відміну від класичних романів Фр. Моріака, де працює модель Я – вчитель, а Інший – учень (тому ці романи нагадують радше притчі чи проповіді пастиря), тут існує рівність. (Яка, безперечно, працює тільки в тому разі, коли читач “знає мову, якою написаний текст”.)
Роман “Місця за рангом” – це перший роман Моріака, де виявляється потреба писання як форми існування власного Духу, це прорив Самості письменника через текст. Момент просвітлення, що дається на якийсь момент у часі творення тексту, – точка прориву до безмежності. А щоденники, есеї, статті – це вже спроба логічної інтерпретації, повернення, вибудовування конструкції, яка б допомогла знову повернутися у точку прориву.
У романі є три центральні персонажі: Огюстен, Флоранс і Я, від імені якого ведеться розповідь. Це три біографії душі, що розгортаються на тлі активної безбарвної маси, що втілюється в образах les Fils des Grandes Maisons (синів виноторговців, які згодом самі стають виноторговцями). Це тло – деперсоналізована маса, що зазіхає на справжність, на значущість, на вартісність. Ця маса намагається проковтнути особистість, розчинити її в собі. Якщо ж особистість має відвагу опиратися, то мусить бути сильною, аби ця маса не розчавила її своєю вагою. Бо “опір організованій масі може чинити лише людина, яка так само добре організована у своїй індивідуальності, як і сама маса.” [3, с. ] І річ не в соціальній, а ув екзистенційній детермінації цієї маси, яка бачить світ у викривлених дзеркалах свого істеричного світу.
Головні персонажі роману належать до обраних – вони не належать до маси: вони або нехтують нею, тобто перебувають за її межами (Огюстен), або намагаються приєднатися до неї, а потрапивши туди, вступають у конфлікт зі своєю Самістю, що призводить або до внутрішньої трансформації, тобто буття, або до руйнації, тобто небуття (Я, Флоранс).
У Моріака часто трапляється ідея вибраності. Він чітко проводить межу між тими, хто здатен відчувати, а хто – ні. Так, ніби в одних дистанція між Его та Самістю істотно менша, ніж в інших, що й породжує їхню вибраність. До того ж Моріак свідомо ставить своїх героїв у ситуацію вимушеної вибраності. Я і його сестра Флоранс належать до родини торговців лісом і попри значне багатство не входять до вищого ешелону торговців вином. Огюстена ж огортає велика таємниця народження, що створює зовнішній вакуум і внутрішню силу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Конфлікт із самістю в романі Фр. Моріака “Місця за рангом”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок