Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Антропонімія слобожанщини XVII ст.: загальний огляд

Антропонімія слобожанщини XVII ст.: загальний огляд

Назва:
Антропонімія слобожанщини XVII ст.: загальний огляд
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,38 KB
Завантажень:
399
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Антропонімія слобожанщини XVII ст.: загальний огляд


На сьогодні є кілька десятків досліджень з вітчизняної антропонімії, проведених як у синхронічному, так і в діахронічному розрізі, матеріалом для яких стали власні імена українців. Авторами найновіших досліджень з цієї тематики є Б. Б. Близнюк, Г. В. Бачинська, Г. Д. Панчук та ін. Однак об’єктом дослідження абсолютної більшості цих робіт є антропосистема західних, а іноді південних областей України. Антропонімікон Слобожанщини, на жаль, не був об’єктом окремого ґрунтовного аналізу, хоча поодинокі спроби його дослідження були. До таких належать роботи С. П. Бевзенка, А. О. Свашенко та деяких інших ономастів, присвячені розглядові прізвищ Слобожанщини ХVІІ ст. у морфологічному та семантичному аспектах.
Проаналізуємо антропосистему Слобожанщини ХVІІ ст., уявлення про яку формується на основі документів цього періоду. До них належать "Именной списокъ жителей г. Харькова 1655 года" [Багалей, Миллер 1993], "Розборні книги" м.Харкова 1660 р. [Юркевич 1928] та документи, розміщені у двотомних "Материалах для истории колонизации и быта..." [Багалей 1886, 1890]. Антропоодиниці (усього 1360), вибрані з даних джерел, датуються роками з 1600 до 1694. Аналіз проводився з огляду на структуру антропоніма та значення його твірної основи.
Найбільшою групою в системі власних імен Слобожанщини ХVІІ ст. є антропоніми, утворені морфологічним способом – майже 43 %. Такий факт є цілком закономірним, оскільки, за спостереженнями багатьох українських ономастів, формування прізвищевої системи нашого регіону і України в цілому починалося із запровадження назв осіб за батьком, утворених саме за допомогою морфологічного способу. В українській антропосистемі для утворення більшості назв першоносіїв за батьком використовували суфікси –енко та –ук (–’ук), –чук, з яких саме перший характерний для східних областей України. Це підтверджують результати проведеного аналізу: 93 % морфологічних дериватів (365 антропонімів) мають у своїй морфемній будові формант –енко (–енъко як варіант написання). За значеннями твірної основи найчисленнішою групою в цьому підрозділі антропоодиниць є утворені від імен (як повних хресних, так і усічених, демінутивних) першоносіїв: Абакуменко (1655) – від повного імені Абакум (варіант хресного імені Аввакум), Іляшенко (1655, 1657, 1660, 1680) – від Іляш, демінутивного варіанта імені Ілля з суфіксом –аш [Грінченко IV : 552]. Серед антрополексем, які мають у своїй будові суфікс –енко, цікавими є два антропоніми: Емченкенко (1655) та Зенченъченъко (1660). Обидва вони є патронімічними утвореннями від патронімів, тобто в основі їх лежить не батькова особова назва, а дідова.
На другому місці серед афіксальних антропоодиниць Слобожанщини ХVІІ ст. перебувають деривати на –ович, –евич, –ич типу Воловичъ (1660) – від Віл – віл, Лариновичъ (1657) – від Ларин, спотвореного імені Лаврін, Ганъничъ (1660) – від Ганна. Одиниць із такими формантами набагато менше, ніж дериватів із суфіксом
-енко: ми зафіксували лише 17 антропонімів. Таку разючу різницю можна, імовірно, пояснити соціальною та, як уважають деякі дослідники [Медвідь-Пахомова 1999 : 102–103], віковою маркованістю особових назв із такими формантами в досліджуваний період.
Наступною за кількістю групою морфологічних дериватів є антропоодиниці із суфіксом –енокъ у своїй будові (7 особових назв): Савенокъ (1648) – від імені Сава; Кругляченокъ (1685) – від Кругляк – кругляк 'вітряк' [Грінченко II : 312] (щоправда, не виключене походження антропоніма Кругляк від апелятивної назви, яку першоносій міг отримати за особливостями своєї статури – кругляк 'круглий, тобто товстий чоловік' – пор. круглий і подібні утворення із суфіксом –ак: сіряк, біляк [ІСУМ]). Такі антропоніми не є характерними для української антропосистеми, однак іноді трапляються у регіонах, близьких до півночі України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Антропонімія слобожанщини XVII ст.: загальний огляд

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок