Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Зовнішня і внутрішня аналогія в українській мові

Зовнішня і внутрішня аналогія в українській мові

Назва:
Зовнішня і внутрішня аналогія в українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,86 KB
Завантажень:
141
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Зовнішня і внутрішня аналогія в українській мові


Тенденції розвитку і функціонування формальної структури мови залежать від багатьох внутрішньомовних чинників, серед яких важлива роль належить граматичній аналогії, або процесу формального уподібнення функціонально і/чи семантично схожих мовних елементів. У сучасному мовознавстві це положення вже, здається, не викликає заперечень, незважаючи на те, що історія лінгвістичної думки не позбавлена дискусійних моментів в оцінці ролі і місця граматичної аналогії в системі мови ще з часів молодограматиків, які стояли біля витоків дослідження цього мовного явища [Пауль 1960]. Дехто з лінгвістів відводив аналогії одну з першорядних ролей у становленні граматичної структури мови, вважаючи процеси формального уподібнення внутрішньомовною закономірністю, оскільки завдяки “аналогії конкурують різні форми однієї одиниці і одна одиниця витісняється іншою; змінюється склад словозмінних і словотвірних парадигм, збільшується або зменшується кількість колись однотипних рядів форм” [Кубрякова 1987: 45], відбувається перебудова парадигматичної системи мови на базі найбільш типових і продуктивних морфологічних моделей. Інші вчені кваліфікували аналогію як периферійне мовне явище з обмеженим функціональним навантаженням.
В українському мовознавстві об’єктивному з’ясуванню ролі аналогії в системі мови сприяли насамперед праці О.О.Потебні [Потебня 1985] і Л.А.Булаховського [Булаховський 1950, 1978]. Так, О.Потебня, називаючи аналогію законом асиміляції давніх форм пізнішими, вважав, що у формальному відношенні “він (цей закон – Н.Б.) робить у мові те саме, що й звукові закони (спрощення, асиміляції і стягнення) у фонетичному” [Потебня 1985: 8]. Л.Булаховський підкреслював, що “серед дуже важливих чинників розвитку мови ... у великій кількості випадків заявляє про себе граматична аналогія та споріднені з нею типи асоціації значеннєвих елементів слова, переважно морфологічних...” [Булаховский 1950]. Трактуючи аналогію як важливий чинник мовної еволюції, Л.А.Булаховський обґрунтовував необхідність емпіричного дослідження цього явища, підкреслюючи, що це “повинно бути вивчення, яке конкретизовувало б відповідні факти і ставило їх на ґрунт, де доводам порівняно з “чуттям” належить вирішальна роль” [Булаховский 1978: 14].
Узагальнюючи теоретично-практичні здобутки вітчизняних науковців у ділянці дослідження граматичної аналогії [Булаховський 1978; Матвієнко 1958, 1961; Жовтобрюх 1962; Бевзенко 1969; Назарова 1969; Нікітіна 1973 та ін.], зазначимо, що аналогія є одним із суттєвих чинників парадигматичної структуризації української мови в часовому й ареальному аспектах. З погляду діахронії граматична аналогія суттєво вплинула на структурну перебудову морфологічної системи української мови, найбільш яскраво виражену на рівні субстантивної словозміни: в
процесі історичного розвитку шість давньоукраїнських типів відмінювання трансформувалися у чотири сучасні завдяки диференціації субстантивних форм за родовою ознакою та уніфікації відмінкових флексій у межах нових парадигм. З іншого боку, аналіз нинішнього стану розвитку мови свідчить про те, що граматична аналогія не вичерпала свій історичний потенціал, оскільки значною мірою позначається на динаміці морфологічних процесів у сучасних говорах. На думку С.П.Бевзенка, якщо вилучити говіркові особливості, викликані специфікою діалектної фонетики, то майже всі суто морфологічні відмінності між говорами можна розглядати як наслідки дії аналогії [Бевзенко 1969: 12].
Наведені міркування переконують у доцільності глибшого дослідження комплексу питань, пов’язаних із проблемою граматичної аналогії в українській мові. Ці питання стосуються багатьох аспектів, серед яких – системно-структурний аналіз явищ формального уподібнення в різних парадигматичних класах слів на сучасному синхронному зрізі, пошук і обґрунтування причинно-наслідкових зв’язків у змінах за аналогією в темпорально-ареальній проекції, визначення напрямів і результатів дії граматичної аналогії з урахуванням історичної ретро- і перспективи та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Зовнішня і внутрішня аналогія в українській мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок