Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Структурні моделі складених термінів із семою вода

Структурні моделі складених термінів із семою вода

Назва:
Структурні моделі складених термінів із семою вода
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,02 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Структурні моделі складених термінів із семою вода


Незаперечним є той факт, що складені терміни є невід’ємною частиною кожної галузевої терміносистеми, якщо не сказати більше – саме такі номінації кількісно значно перевищують терміни-однослови. Складеним термінам, які займають одне з перших місць у будь-якій терміносистемі, віддають перевагу тому, що вони здатні найбільш повно відобразити необхідні розрізнювальні ознаки певного поняття. На думку М. Годованої, причина того, що аналітичні терміни є більш продуктивними, полягає в тому, що, на відміну від термінів-однословів, вони виявляють більшу здатність до конкретизації значень „завдяки їхній можливості надавати додаткові уточнювальні галузеві характеристики загальновживаним словам” [4, с.101]. З лінгвістичної теорії відомо, що складений термін – це синтаксична конструкція, що складається з кількох компонентів, певним чином між собою пов’язаних. Особливості таких термінологічних сполук аналізували у своїх працях В. Даниленко, Р. Стецюк, Б. Михайлишин, Д. Лотте, Б. Головін та ін.
Мета роботи – виокремити продуктивні структурні моделі складених термінів із семою вода, які зафіксовані у лексикографічних працях з теплоенергетики, радіотехніки, електротехніки, екології тощо, з’ясувати роль означуваного та означеного компонентів.
Учені по-різному підходять і до структури складених термінів, і до їх визначення. На думку В. Даниленко [6], надзвичайно важливо, щоб у терміні розпізнавалося значення його складових частин і щоб ці значення не суперечили змістовності самого терміна. Тому В. Даниленко за ступенем розкладання складених термінів пропонує виділяти такі типи: [6, с.105], і саме такий розподіл використовуємо для тих термінів-словосполучень, що становлять предмет нашого дослідження:
1. Нерозкладні терміни-словосполучення: у складі таких термінів нема частин, які були б термінами чи технічними словами, що використовують у їх прямому значенні. У термінах цього типу відображаються лише деякі зовнішні ознаки іменованих предметів і понять. Наприклад: водна гігієна – „забезпечення задовільного стану води у водному об’єкті” [1, с. 278]: як бачимо, властивий медицині термін гігієна частково втрачає своє значення, адже вживається стосовно стану води, а не здоров’я людини; водний гіацинт – „плодючий докучливий бур’ян, що засмічує судноплавні русла” [1, с.278]: у цій терміноодиниці термін біології гіацинт, що означає квітку яскраво-червоного кольору, зберігає лише деякі ознаки – очевидно, зовні бур’ян схожий саме на таку квітку; така ж тенденція простежується в термінах річкова сліпота – „хвороба спричинена бактеріями, поширеним у воді” [1, с. 219], цвітіння води – „масовий розвиток планктонних водоростей, що спричиняє „цвітіння” води, яке негативно позначається на водопостачанні” [10, с. 301] тощо.
2. Формально розкладні, які розділяють на два підтипи:
а) 1 – й підтип: сюди зараховують словосполучення, що складаються з елементів термінологічного характеру і які зберігають самостійність поняттєвого змісту кожного зі слів-термінів (вода гігроскопічна, вода гравітаційна, вода капілярна, ґрунтові води, інвентаризація вод, артезіанські води, атмосферна вода, режим течії, метод „дощу” тощо);
б) 2 – й підтип: терміни-словосполучення, у яких один із компонентів може не бути терміном (фаза парова, латунь морська, підперта вода, підвішена вода, вода недоступна, вода тала, вода тверда тощо).
Вищезазначені типи аналітичних термінів властиві лише двокомпонентним моделям, оскільки у трикомпонентних значення терміноодиниці виводиться зі значення складових частин. Тому пропонуємо детальніше розглянути моделі складених термінів із семою вода.
Двокомпонентні:
1. Модель „прикметник + іменник” об’єднує терміни-словосполучення, у яких:
а) терміном є атрибутивна частина (прикметник), а іменник – загальновживана лексема: артезіанські води, капілярна вода, озонна ріка, ґрунтові води, вода гравітаційна, мезотропні озера тощо;
б) терміном є іменник, атрибутивна частина – загальновживане слово: фаза парова, латунь морська, водна гігієна, водний гіацинт, річкова сліпота тощо;
в) обидві частини не є термінами: високі води, внутрішнє море, рожева вода тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Структурні моделі складених термінів із семою вода

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок