Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Динамічна семантика концепту ’’здоров’я’’ в англійській мові

Динамічна семантика концепту ’’здоров’я’’ в англійській мові

Назва:
Динамічна семантика концепту ’’здоров’я’’ в англійській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,46 KB
Завантажень:
118
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Динамічна семантика концепту ’’здоров’я’’ в англійській мові


Питання концептуалізації і категоризації світу – це ключові проблеми когнітивної лінгвістки. Якщо процес концептуалізації спрямований на виділення мінімальних змістовних одиниць досвіду людини, структурних типів знань, то процес категоризації – на об’єднання схожих чи тотожних елементів у більші розряди, категорії [3, c. 350].
Дослідження концептуальної системи семантичного поля „здоров’я” встановило, що даний концепт входить до складу домена абстрактних понять, який співвідноситься з категорією стану людини. Зважаючи на це, можна виділити групу концептів, які входять до складу останньої і поєднуються на основі подібності рис і функцій: прототип – концепт „здоров’я” - центральний об’єкт дослідження медицини, тобто мова йде про здоров’я як організм людини; непрототипічні елементи: фізичне здоров’я (physical fitness), яке визначається функціонуванням внутрішніх і зовнішніх органів людини та психічне здоров’я (mental soundness), яке характеризується розвитком у людини почуттів мови, мислення і вольової діяльності.
Від стимулу health через збудження репрезентуючого його поняття і в кінцевому результаті через концепт стан людини (так як здоров’я – це певний фізичний та психічний стан людини) ми стикаємося з одиницями: head, internal/ external organs, hands, legs тощо, так як концепт health містить знання про вказані ознаки. Тоді можуть виникнути асоціації від реакції на даний стимул до категоризації типу: (реакція) laughter - (категоризація) emotions. Це пояснюється тим, що кожна одиниця володіє деяким набором потенційно можливих „векторів” асоціацій.
Досліджуючи поняття „здоров’я” як мовну одиницю, англо – український словник дає наступні переклади: health 1) здоров’я; 2) благополуччя, життєздатність; to restore the health of the economy – оздоровити економіку; 3) цілюща сила; 4) attr. гігієнічний, санітарний; 5) безпечний (про заперечне речення); 6) разг. великий, значний. 7) as healthy as a horse – здоровий як бик; good health is above wealth (health is better than wealth) – здоров’я-найбільше багатство; healthy colour – здоровий рум’янець; for reasons of health – згідно стану здоров’я; to drink smb’s health – пити за чиєсь здоров’я; your health! – за Ваше здоров’я [5, с. 280].
Виходячи з вищевикладеного можна побудувати структуру концепту „здоров’я”, яка моделюється у взаємопов’язані рівні людского існування: а) „здоров’я” як чуттєво-образне ядро концептуального референта, зміст якого виявляється шляхом узагальнення та систематизації інформантів, і є наочним образом живої істоти – людини: wholesome, fit, sound, in good condition, bonny; б) „здоров’я” як основа існування та задоволення власних потреб: salubrious, salutary, beneficial, good, useful; в) „здоров’я” як спосіб концептуального вираження почуттів та емоцій через призму ментальних просторів: to be in high spirits, to enjoy life,express emotions/feelings.
Задовольняючи власні потреби, кожна людина сприймає світ по-різному, формуючи у свідомості певні образи. Тоді, результатами дослідження корелятів „здоров’я” є: 1) структурна концептуальна метафора „здоров’я” – жива істота (суб’єкт): Your health is above wealth; 2) „здоров’я” – матеріальний об’єкт: Let us drink a health to my best friend Anne; 3) „здоров’я” – енергія: He retired early for health reasons.
Домінантність того чи іншого концепту у семантичному полі тісно пов’язана з процесами концептуалізації і категоризації світу, які постійно взаємодіють і розділяються тільки тоді, якщо метою концептуалізації є осмислення всіх відчуттів, всієї інформації, що потрапляє до людини в результаті роботи органів відчуттів і оцінки цієї діяльності, в термінах концептів [2, c.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Динамічна семантика концепту ’’здоров’я’’ в англійській мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок