Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Казковий чудесний покажчик у новелі франка "Неначе сон"

Казковий чудесний покажчик у новелі франка "Неначе сон"

Назва:
Казковий чудесний покажчик у новелі франка "Неначе сон"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,38 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Казковий чудесний покажчик у новелі франка "Неначе сон"


Майже за аналогією до заголовку Кулішевої повісті "О том, от чего в местечке Воронеже всох Пешевцев став" я прагну зясувати у цій мікростудії, з якої причини без вогню кипіло молоко в коморі та з якої художньої рації увів цей сюрреалістичний епізод у новелу "Неначе сон" Іван Франко.
Дивна – у значені чудоводивна, прекрасна – ця новела взагалі. Маленький шедевр суворого наукового реаліста несподівано оригінальний своєрідним поклоном автора новим богам літературним – модерністичним. Перед нами річ ледь чи не "під Яцкова" або ж "під Стефаника", а разом з тим вона сповнена суто Франковим теплом і сонцем та прикметна упевнено-прецезійними карбами його письма. Можна було б навіть сказати, що вона – найкоротший прозовий твір класика, коли б не було у нього єдиної у своєму роді поезії в прозі, якою є "Присвята" (Шевченкові). "Неначе сон" (рік 1908-й) – останній спалах великого таланту перед його затьменням – хворобою письменника. Це викінчений твір сконцентрованого новелістичного стилю з його, сказав би Олесь Гончар, надгустотою. На чотирьох сторінках друку викладена неординарна любовна історія з пікантним декамеронівським присмаком. "Неначе сон" завершує франківський цикл так званих love – stories (любовних історій) як своєрідного жанрово-структурного типу, до якого можна зарахувати такі твори цього автора, як "Вільгельм Телль", "Маніпулянтка", "Між добрими людьми", "Батьківщина", "Сойчине крило", "Різуни". Новела як жанр вимагає особливої селекції епізодів – нічого нефункціонального не сміє у ній бути. То ж і епізод з википанням без вогню молока виконує функцію особливого утаємничення, а разом з тим сюжетної інтриги, я б сказав, підтекстової. Він надає творові жанрового відтінку "новели тайн". Для аналізу це нелегкий "горішок", й Інна Приходько, яка єдина поки що намагалася проінтерпретувати "Неначе сон", попри свій хист до мікроаналізу художньої тканини твору, не дала, так би мовити, ради з отим химерним "молоком", хоч слушно віднесла "Неначе сон" до "споминково-силуетних" форм. Вона сконстатувала, що "Іван Франко максимально використав прийом недомовленостей і натяків, які збуджують уяву читача, перекладають на нього домислювання того, чого не сказав автор. У цьому, власне, і є своєрідність композиції" [1, c. 119].
І заголовком новели, і першим ліричним її акордом – позасюжетним авторським відступом – Франко неначе просить вибачення у читача за дещо неймовірний характер пропонованої речі. Це буде, отже, напівсон, напівмрія, напіввізія, це буде щось дійсне й ірреальне водночас, вловимість і невловимість, відомість і невідомість якого передано амбівалентним у своїй основі образом: ловити тіні сіттю слова ("чи маю вас, ловити, тіні, сіттю слова") [2]. "Виразні силуети на тлі мойого рідного села" [2, 22, c. 318] мають бути поєднані з тим, "що примерещилося мені в сонній уяві" [2, 22, c. 318]. Виразність, предметність пейзажів і силуетів неначе конкретизує пору дня і року: в апогеї літа сонце з максимальною силою опромінює все, що піддається "змислові зору". Зображений простір – то простір рідного авторові присілка – "Десятихатки" в Нагуєвичах, знайомий нам з його поезії "Маленький хутір серед лук і нив". Великий розмах зображеного господарства теж, очевидно, – то розмах господарства франківського. Але поза тим якихось реалій з родиного життя Яця-коваля дошукуватися у новелі немає підстав. Для розуміння новаторства письменника у році 1908-му варто згадати дещо таке, що було написане у минулому і що перегукується з новелою "Неначе сон". Аналогічний жнивний день є у раньому оповіданні того ж автора – "Лесишиній челяді". Такий же суворий, як там, у новелі "Неначе сон" і матріархат у сільській хаті, така ж там і тут образково-фрагментарна манера зображення й обєктивність всезнаючого наратора. Однак молодий белетрист з його надмірною увагою до соціальних питань зіпсував, на думку тодішніх усних і письмових рецензентів, гарно задуману ідилію "Лесишина челядь" чимось дискомфортним.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Казковий чудесний покажчик у новелі франка "Неначе сон"

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок