Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Емотивні значення та їх лексична маніфестація

Емотивні значення та їх лексична маніфестація

Назва:
Емотивні значення та їх лексична маніфестація
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,59 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Емотивні значення та їх лексична маніфестація


Емоції людини є особливою, своєрідною формою пізнання і відображення реальності. Емоційна людина виступає одночасно об'єктом і суб'єктом пізнання, тобто емоції пов'язані з потребами людини, що є основою мотивів її діяльності. Емоції людини і механізми їх лінгвістичного забезпечення завжди були предметом наукових досліджень. Багато наук вивчають цей психологічний феномен: психологія, фізіологія, соціологія, філософія, етика, медицина, біохімія, лінгвістика, літературознавство тощо.
Протягом останніх років науковці досягли значних результатів у дослідженні механізмів мовного вираження емоцій людини, що говорить, і мовної номінації, інтерпретації емоцій як об'єктивної сутності того, хто говорить і слухає.
Можна говорити про мову опису емоцій і мову вираження емоцій. На мовному рівні емоції трансформуються в емотивність, тобто емоції є психологічною категорією, а емотивність - мовною [3].
Існують вузьке і широке розуміння емотивності. У широкому розумінні ця категорія охоплює всі мовні засоби відображення емоцій. Категорія емотивності об'єднує семантично близькі мовні одиниці різних рівнів.
Коли розглядається категорія емотивності на матеріалі лексики, завжди виникає проблема емотивного значення. Трактування емотивного значення тісно пов'язане з розумінням категорії емотивності, ось чому розуміння емотивного значення розглядається як засіб вираження емоцій того, хто говорить. Емотивне значення - це значення (семема), єдина структура якого містить сему емотивності тієї чи іншої категорії, тобто це значення, в якому виражено або визначено емотивний зміст.
В.І.Шаховський ввів наукове поняття емосеми [5], сутність якого розкривається як окремий вид сем, що співвідносяться з емоціями того, хто говорить. Ці семи виражаються у семантиці слова як сукупність семантичної ознаки «емоція» і семних конкретизаторів: «любов», «зневага», «приниження» тощо. Сема емотивності може відображати емоційний процес стосовно будь-якої особи: тієї, що говорить, слухає або якоїсь третьої особи.
Емоції і почуття є екстралінгвістичними явищами, а емотивні значення є  відображенням емоцій в мові, тобто компонентами лексичної семантики. Емотивні значення містять інформацію про емоції людини, вони виникають на різних мовленнєвих і мовних рівнях у вигляді спеціалізованих семантичних компонентів, притаманних цим рівням [4].
Емотивні значення надзвичайно гнучкі, вони швидко і варіативно відображуються у лексичній семантиці. Сема емотивності, що бере участь у маніфестації емоцій у семантиці слова, є єдиною моделлю глобального опису всього розмаїття емотивної лексики. Статус семи не тільки визначається її позицією в семній структурі слова, але й визначає характер маніфестації емотивних значень слів.
Сема емотивності, що виступає в статусі категоріально-лексичної семи, виконує функцію ідентифікуючого фактору й, зазвичай, являє собою аналітичне сполучення, що будується за моделлю «поняття про почуття + конкретне визначення якогось почуття», наприклад, боязкість - почуття страху, побоювання; любити - відчувати глибоку прихильність до когось, чогось.
Перший компонент моделі є базовим ідентифікатором емотивності, ідентифікатором першого ступеня (ІЕ1). Він, зазвичай, виражається словами узагальненої семантики: «почувати - feel», «випробовувати - experience». Другий компонент є додатковим ідентифікатором емотивності другого ступеня (ІЕ2), що заміщується найчастіше конкретними назвами емоцій: «любов - love», «страх - scare/fear», «ненависть - hatred» тощо. Отже, категоріально-лексична сема емотивності (КЛСЕ) реалізується саме за допомогою поєднання двох ідентифікаторів емотивності - базового і додаткового: (КЛСЕ = ІЕ1+ІЕ2).
В ієрархії внутрішньосемних компонентів КЛСЕ є залежною від таких компонентів, як «стан», «відношення», «дія», «вплив», «ознака», «особа» тощо. Варто відзначити, що в словникових дефініціях сема емотивності зливається в єдине ціле з подібними семами, внаслідок чого емоції найчастіше передаються в мові як характерні виявлення такої об'єктивної реальності, як стан, відношення та інше.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Емотивні значення та їх лексична маніфестація

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок