Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Форми ступенювання якісних прикметників

Форми ступенювання якісних прикметників

Назва:
Форми ступенювання якісних прикметників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,12 KB
Завантажень:
207
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат
на тему:
«Форми ступенювання якісних прикметників»


План
Вступ
Якісні прикметники
Вищий ступінь порівняння якісних прикметників.
Найвищий ступінь порівняння якісних прикметників
Ступені якості (форми суб’єктивної оцінки) прикметників
Висновок
Список використаних джерел


Вступ
У сучасній українській мові прикметник чітко виділяється як самостійна частина мови зі своїми семантико-граматичними особливостями. Але історичні дослідження показують, що так було не завжди. Чим глибше діахронічне вивчення цього питання, тим меншою мірою спостерігається різниця між прикметником і іменником. В індоєвропейській прамові значення імені і атрибутивне значення передавалися іменником. В індоєвропейській прамові значення імені і атрибутивне значення передавалися іменником.
Прикметник – продукт пізнішого розвитку мови, він більш абстрактний, молодший від іменника і утворився з нього. Слова з атрибутивним значенням поступово відокремилися від іменника, посилився ступінь диференціації цих частин мови, поглибилися семантичні та формально граматичні відмінності між ними, з’явилася стабільна парадигма словоформ прикметника, і він почав функціонувати як самостійна частина мови.
Прикметник – це самостійна частина мови, що передає не процесуальну ознаку предмета, виражаючи її в граматичних категоріях роду, числа та відмінках. У реченні виконує функцію означення чи іменної частини складеного присудка [8, С.135].
Ознака предмета – це певні узагальнення властивостей предметів і явищ, що їх передає іменник, з яким граматично і за змістом тісно пов’язаний прикметник. Ознаку як таку, крім прикметника можуть передавати і інші частини мови.
Наприклад, біла хата – прикметник, побілені хати – дієприкметник, біліє полотно – дієслово, білизна снігів – іменник, на площі біло від хустин прислівник. Але в них ознака не є первинною, вона переплітається з іншим значенням слова і виступає як: процесуальна ознака (біліє полотно), опредмечена ознака (білизна снігів) тощо. Здатність передавати безпосередню ознаку властива лише прикметникові.
Прикметники можуть виражати різні ознаки: колір, розмір, якість, смак, матеріал, відношення до місця, відношення до часу, відношення до простору, особи, зовнішні і внутрішні властивості.
Ознака може бути виражена безпосередньо (ясний день, темна ніч, далека дорога) або через відношення до інших предметів (паперовий змій – змій з паперу; олов’яний солдатик - солдатик з олова).
Залежно від того, чи без посередню якість предмета виражають прикметники, чи через відношення її до інших предметів, вони поділяються на два основні розряди: якісні і відносні.
Якісними називаються прикметники, що виражають ознаку безпосередньо, яка може виявлятися в більшій чи меншій мірі: кислий – кисліший – найкисліший; білий – біліший – найбіліший; ясний – ясніший – найясніший.
Якісні прикметники виражають ознаки: за кольором, за смаком, за запахом, за вагою, за віком, за формою, за внутрішніми і зовнішніми властивостями.
Якісні прикметники виражають ознаку, яка може виявитися більшою або меншою мірою, тому їм властиві ступені порівняння – вищий і найвищий [3, С.116].
Але перш ніж перейти безпосередньо до ступенів порівняння прикметників, зупинимось глибше. Що собою являють якісні прикметники.


Якісні прикметники
Якісні прикметники виражають ознаки предметів безпосередньо своїм лексичним значенням: жовтий цвіт, бадьора пісня, гіркий перець, хоробрий воїн, ладка путь; глухий тупіт, приємний вигляд.
Якісні прикметники на сучасному етапі сприймають як непохідні слова, хоч у минулому були пов’язані з назвами предметів і, отже, виражали ознаку відносну – через предмет. Так, наприклад, корінь слові білий у давнину означав «світло, прозорість», а прикметник плинний походить від іменника пыхъ із значенням «дихання, пихкання» [4, 206].
Безпосередньо виявлені ознаки предмета сприймаються органами чуття людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Форми ступенювання якісних прикметників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок