Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Правопис та відмінювання числівників

Правопис та відмінювання числівників

Назва:
Правопис та відмінювання числівників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,66 KB
Завантажень:
344
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.4

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Правопис та відмінювання числівників


1. Числівники п’ять, шість, д+в’ять, д+сять, один<дцять, дван<д-цять, трин<дцять, шістн<дцять, сімн<дцять, вісімн<дцять, дев’ят-н<дцять, дв<дцять, тр_дцять пишуться у кінці з м’яким знаком.
2. Складні числівники п’ятдес#т, шістдес#т, сімдес#т, вісімде-с#т, а також складні числівники п’ятс>т, шістс>т, сімс>т, вісім-с>т, дев’ятс>т пишуться без м’якого знака.
3. Числівник п’ять пишеться з апострофом та м’яким знаком; при відмінюванні в усіх непрямих відмінках він має дві форми, а саме:
у родовому — п’ят_ і п’ять>х,
у давальному — п’ят_ і п’ять>м,
у знахідному — п’ять або п’ять>х,
в орудному — п’ятьм< і п’ятьом<,
у місцевому — п’ят_ і п’ять>х.
Другу форму вживають переважно з іменниками — назвами осіб.
4. Як числівник п’ять відмінюються числівники д+в’ять, д+сять, один<дцять, дван<дцять, трин<дцять, чотирн<дцять, п’ятн<дцять, шістн<дцять, сімн<дцять, вісімн<дцять, дев’ятн<дцять, дв<дцять, тр_дцять.
5. Складні числівники п’ятдес#т, шістдес#т, сімдес#т, вісімде-с#т при відмінюванні також мають дві форми, причому в них відмі-нюється лише друга частина. Наприклад, числівник п’ятдес#т у ро-довому відмінку має форму п’ятдесят_ і п’ятдесять>х, у да-вальному — п’ятдесят_ і п’ятдесять>м, у знахідному — п’ятде-с#т або п’ятдесять>х, в орудному — п’ятдесятьм< і п’ятдесятьо-м<, у місцевому — п’ятдесят_ і п’ятдесять>х.
6. При відмінюванні складних числівників дв%сті, тр_ста, чо-т_риста, п’ятс>т, шістс>т, сімс>т, вісімс>т, дев’ятс>т зміню-ються обидві частини, наприклад: у називному відмінку — дв%сті, в родовому — двохс>т (пор. рос. — двухсот), у давальному — двомст<м, у знахідному — дв%сті, в орудному — двомаст<ми, у місцевому — на двохст<х.
Числівник п’ятс>т в орудному відмінку має дві форми: п’ять-маст<ми і п’ятьомаст<ми.
7. У складних кількісних числівниках відмінюються усі складові частини: з чотирьохс>т шістдесят_ сем_ т_сяч шестис>т п’ятде-сят_ дев’ят_ (гривень).
8. Числівники с>рок, дев’ян>сто, сто в усіх відмінках, крім називного і знахідного, мають закінчення -а: сорок<, дев’ян>ста, ста.
9. Збірні числівники дв>є, об>є, тр>є в непрямих відмінках мають форми від два і оба, три: двох, двом…, об>х, об>м і т. д.
10. Збірний числівник об_два (об_дві) має в непрямих відмінках такі форми: об>х, об>м, обом<, на об>х.
11. Збірні числівники ч+тверо, п’#теро, ш+стеро, с+меро, в>сь-меро та под. в непрямих відмінках мають форми відповідних кількісних числівників: чотирь>х, чотирь>м і т. д.
12. Числові назви т_сяча, мільй>н, міль#рд відмінюються як іменники.
13. Неозначено-кількісні числівники кількан<дцять, кількадес#т відмінюються як числівник п’ять: кількан<дцяти й кільканадця-ть>х, кількадесятьм< і кількадесятьом<.
14. Порядкові числівники, які закінчуються на -ий, відмінюються як прикметники твердої групи: п+рший, п+ршого, п+ршому, п+ршого, п+ршим і т. д.
Числівник тр+тій відмінюється як прикметник м’якої групи: тр+тій, тр+тього, тр+тьому і т. д.
15. У складених порядкових числівниках відмінюється лише останнє слово: сто дв<дцять п+рший (студент), сто дв<дцять п+р-шого (студента) і т. д.
16. Числівники півтор<, півтор_, півтор<ста не відмінюються.
Вправа 1. Запишіть подані числівники і поставте їх у родовому та орудному відмінках. Обґрунтуйте ваш вибір.
Восьмеро; 53/10; 2,6; 55648; двоє; 16; кілька; 183; кільканадцять; півтора; обоє; 7; мільйон; 40; скільки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Правопис та відмінювання числівників

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок