Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Поетика фрагментарної прози Христі Алчевської

Поетика фрагментарної прози Христі Алчевської

Назва:
Поетика фрагментарної прози Христі Алчевської
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,44 KB
Завантажень:
494
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Поетика фрагментарної прози Христі Алчевської


Українське письменство доби порубіжжя, характеризуючись синтетичністю та синкретизмом жанрів та стилів, індивідуалізацією та поглибленою психологізацією у зображенні дійсності, ознаменувало якісний перехід від реалістичної традиції письма до її модернізації. “У процесі художніх пошуків українські письмен-ники кінця XIX початку XX ст. розробляють прийоми, модифікують жанрові форми, завдяки чо-му відбувається подальше взаємопроникнення са-мих родів літератури. Це також свідчить про гли-бину модернізації художніх процесів у цей період. Писав Юрій Кузнецов. Поезія, проза і драма взаємозбагачують одна одну, створюючи художню реальність нової якості… Цього вимагає новий спосіб художнього пізнання (через людську душу, внутрі-шній космос), який сприяв пошукові й нових ху-дожніх форм. У результаті цього процесу і поши-рився як у європейських літературах, так і в укра-їнській, жанр поезії в прозі, що увагою до внутрішніх рефлексій, фрагментарністю малюнка, своє-рідним використанням кольору, світлотіні й звуку впритул підводить до імпресіоністичного письма” [4, 100-101].
Треба зазначити, що пошуки письменників “молодої генерації” Ольги Кобилянської, Михайла Коцюбинського, Лесі Українки, Василя Стефаника, Миколи Вороного, Олександра Олеся, Петра Карманського, Михайла Яцкова, Миколи Чернявського, Михайла Могилянського охоплювали різнобарвну гаму стильових площин: імпресіонізму, неоромантизму, символізму, натуралізму, експресіонізму. Проте оновлення літератури відбувалося не тільки у стильовому зрізі, але і в жанровому. Домінантну позицію в цей час займає фрагментарна проза.
“Стихія ліризму в цей час виявилася такою сильною, що викликала перебудову всієї жанрової системи. Пише Наталя Шумило. Виникають різні форми "новелістичних" нарисів-фрагментів — етюдів, образків, ескізів, поезій у прозі. Ось, наприклад, в 1903 р. на сторін-ках "Літературно-наукового вісника" на кожні 15 більших прозових творів було вміщено 60 менших, ліричних мініатюр близьких поезіям у прозі. А це вже ознака часу” [7, 252].
Проте в цьому не було нічого дивного. Зокрема Соломія Павличко пояснювала цей феномен так: “У тому, що на зламі століть в українській літературі з'явила-ся поезія в прозі, не було нічого надзвичайного. Данину цій формі віддали буквально всі: від Лесі Українки та Ольги Кобилянської до Стефаника й Черемшини”. Адже поезія в прозі, передбачаючи “певний ритмічний склад, поетичні, або такі, що вважалися поетичними, образи, теми, дискурси, орнаментальність, кучерявість стилю, певний словесний фетишизм, сентиментальність, чуттєвість”, відкривала письменникам непересічні можливості розширення тематичних обріїв та зображення дійсності під новим ракурсом [6, 124].
Дослідженням літературного процесу кінця ХІХ початку ХХ століття, зокрема проблемою його жанрового оновлення, окрім Ю. Кузнецова, Н. Шумило, С. Павличко, займались В. Агеєва, Т. Гундорова, І. Денисюк, Т. Перцева, О. Черненко, Л. Гаєвська, В. Фащенко, Л. Колобаєва та інші літературознавці.
Метою даної розвідки постане проблема розгляду поетики фрагментарної прози одного з репрезентантів доби fin de siиcle письменниці Христі Алчевської (1882-1931), творчий спадок якої довгий час перебував на маргіналіях нашого літературознавства. Пропонована стаття є лише частиною ширшого дослідження, присвяченого розгляду літературно-художньої творчості Алчевських у культурному процесі кінця ХІХ початку ХХ століття.
Цікаво відмітити, що поетична спадщина літераторки не була позбавлена увагою сучасних їй критиків, таких як І. Франко, М. Вороний, С. Єфремов, М. Мочульський, Г. Шерстюк, М. Венгжин, у той час як її прозовий доробок, який найбільш яскраво вирізнявся своїм модерним забарвленням, залишався непоміченим. Проте цей випадок не можна назвати виключенням із правил, скоріше він становить певну тенденцію, яка панувала на межі століть у період боротьби народництва та модернізму. Тогочасна критика була не так “дескриптивна, тобто описова, як прескриптивна, або наказова.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Поетика фрагментарної прози Христі Алчевської

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок