Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати: Топоніми Прикарпаття як джерело відновлення потенційної лексики праслов’янського фонду

Топоніми Прикарпаття як джерело відновлення потенційної лексики праслов’янського фонду

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Топоніми Прикарпаття як джерело відновлення потенційної лексики праслов’янського фонду
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,66 KB
Завантажень:
198
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Топоніми Прикарпаття як джерело відновлення потенційної лексики праслов’янського фонду


Українське Прикарпаття як частина значного Карпатського географічного масиву відіграло важливу роль у становленні українського етно- та лінгвогенезу, на що неодноразово звертали увагу дослідники. Відповідно, актуальними сьогодні є студії з різноманітних галузей, дотичних до вказаної проблематики, і насамперед з порівняльно-історичного мовознавства. У цьому контексті посідає вагоме місце й ономастика, зокрема топоніміка, до якої тепер у наукових колах часто звертаються не за принагідним описом певного матеріалу (наприклад, аналіз тих чи інших структурних формантів, словотвірних моделей топонімів), а як до наукової дисципліни, яка, послуговуючись принципами етимологічного аналізу, відновлює конкретні забуті факти мовної історії.
Предметом нашого розгляду є лінгвістичний аналіз кількох топонімів Львівщини та Івано-Франківщини, який має на меті з’ясувати первинну структуру відповідних географічних назв, відновити (хоча б фрагментарно) їх доонімну семантику й визначити етномовну належність.
Назва Верло позначає рівнину в с. Трійця Радехівського р-ну Львівської області [ОАІУМ]. Аналіз структури мікротопоніма дає змогу співвіднести його з апелятивом вйрло ‘дишель кінного приводу’ [ЕСУМ 1: 356]. Укладачі ЕСУМ порівнюють укр. верло зі спорідненими слов’янськими лексемами, як-от: чес. діал. vrlina ‘жердина колодязного журавля’, болг. върлина ‘жердина, тичка’, слвн. vrlнna ‘отвір у тині, дерев’яні ворота’, відновлюючи для наведених фактів праформу *vьrlo ‘жердина’ [ЕСУМ 1: 356-357]. Формальним аналогом укр. верло можна вважати
с.-хорв. врло ‘круча, скеля’ [Речник ІІІ: 65]. Пор. також похідне болг. върлина ‘урвище’, яке мотивувало семантику основи мікротопоніма Върлина в Пирдопско [Заимов 1959: 135]. Зауважимо, однак, що сема ‘жердина’ не є первинною для псл. *vьrlo, яке постало на базі і.-є. етимологічного гнізда щer-, ускладненого l- розширювачем. Отже, зазначені вище семи зі стрижневим ‘жердина’ є результатом еволюції первинної дієслівної семантики ‘крутити, вертіти’ – ‘те, що крутить (предмет, явище тощо)’ – ‘предмет, об’єкт викривленої форми’. Найімовірніше, що апелятив *vьrlo, мотивуючи семантику назви Верло, відбивав сему ‘кривизна’ як форму навколишнього рельєфу.
Назву гірського пасовища Заподрина (с. Орява Стрийського р-ну Львівськ. обл.; ОАІУМ) можна кваліфікувати (з погляду структури) як За-Подрина (пор. орне поле Подрі; с. Тернавка Стрийськ. р-ну Львівськ. обл.; ОАІУМ) або ж як онімізовану форму географічного терміна *заподрина < заподра ‘недоступне місце’ [Онишкевич 1: 282]. Однак і в першому, і в другому випадках носієм лексичного значенння є корінь подр(а), етимон якого відновлюємо в колі укр. пудра ‘сідало для курей’, ‘горище’, ‘полиця під дахом’, ‘настил’, подрина ‘жердка на помості’, для яких укладачі ЕСУМ реконструюють праформу *podra, *podrъ – деривати з прийменниковим префіксом *po- й коренем *drъ ‘дерево’, відкидаючи як малоймовірний зв’язок з основою др- ‘дерти’ [ЕСУМ 4: 477]. На нашу думку, наведені лексеми переконливо ілюструють якраз семантику ‘те, що подерте (розділене)’ < подерти, подрати (пор. рос. діал. подрать ‘подерти’; СРНГ 28: 155). На підримку сказаного свідчать також споріднені (з погляду словотвору) апелятиви, як-от: рос. діал. выдра ‘виямка, заглибина’ [СРНГ 5: 274] < выдрать, пол. zadra ‘кора, що відстає від дерева’ [SJP VIII: 66] < zadraж. Отже, для кореневого подра доцільно відновити псл. *podьra < *podьrati. Пор. також структурно-семантично споріднені топоніми Подерть на Волині й Ровенщині < *podьrtь [Шульгач 1998: 215].

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Топоніми Прикарпаття як джерело відновлення потенційної лексики праслов’янського фонду

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок