Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Формування лінгвістичної компетенції іноземців засобами словотвору української мови

Формування лінгвістичної компетенції іноземців засобами словотвору української мови

Назва:
Формування лінгвістичної компетенції іноземців засобами словотвору української мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,27 KB
Завантажень:
466
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Формування лінгвістичної компетенції іноземців засобами словотвору української мови


Вивчення української мови пов’язане з формуванням системи знань про одиниці та явища мови, а також виробленням умінь та навичок їх використання в процесі реальної мовної комунікації. Сукупність знань, умінь та навичок складає основний зміст процесу викладання української мови як іноземної і лежить в основі поняття „мовна, або лінгвістична, компетенція”. Лінгвістична компетенція, на думку вчених, виступає компонентом предметної компетенції Присяжнюк: 1983. Вмотивованим є її зв’язок з комунікативною та країнознавчою компетенціями, тому що „будь-яка мова вивчається з урахуванням явищ культури, історії, побуту народу, мову якого вивчають” Бронська: 246. З огляду на це, засвоєння мовного матеріалу (фонетичного, словотвірного, лексичного, граматичного), а також правил поєднання мовних одиниць чи їх структурних елементів є своєрідною преамбулою до породження висловлювання засобами чужої мови з урахуванням екстралінгвістичних чинників, що його супроводжують .
Знання основних словотворчих ресурсів української мови, особливостей їх використання допомагає розкрити комунікативні можливості українського словотвору, забезпечує адекватність вибору мовних засобів відповідно до ситуації висловлювання, сприяє розвитку навичок мовної здогадки, полегшує процес семантизації похідних слів, увиразнює структуру морфологічних форм та багатство формальних показників лексико-граматичних та граматичних категорій тощо. Виділення афікса в структурі слова і тлумачення його семантики, стверджують методисти, слід розглядати як граматичне вміння, яке необхідне для групи іноземців будь-якого рівня Добровольская, Барыкина: 4.
Розглянемо участь засобів словотвору української мови у формуванні лінгвістичної компетенції іноземців на матеріалі збірних іменників. Збірність як лексико-граматична категорія іменників пов’язана з процесом модифікації словотвірного значення, який протиставляється мутації, з одного боку, та трансформації, з іншого, як такими, що передбачають зміну лексичного значення чи граматичної форми вираження того самого лексичного значення. Збірні іменники мотивує назва однієї істоти або одного предмета, що є членом однорідної сукупності, значення яких модифікується системою спеціальних словотворчих суфіксів. Дериватолог Н. Ф. Клименко зазначає, що кожна частина мови по-своєму диференціює функції суфіксальних морфем залежно від тих категоріальних значень, які вони виражають, і лексико-граматичної семантики твірної основи, до яких вони додаються Клименко: 30. Формальною ознакою збірних іменників сучасної української мови є суфікси -ств-о (-цтв-о), -н-я, -в-а, -от-а, -ія, -инн-я, ( -овинн-я) та ін. Словотвір: 91-93. У поєднанні з твірною основою вони означають сукупність однорідних реалій, названих мотивуючим словом. Саме ця ознака відрізняє їх від слів, що виражають значення сукупності лексично. Здебільшого це непохідні іменники, наприклад, група, клас, народ, які допускають поєднання з власне кількісними числівниками та утворюють співвідносні форми числа, або прості однинні чи множинні деривати типу вбрання, ласощі, шитво тощо.
Найчисельнішою серед збірних іменників є група слів, утворених від субстантивних основ за допомогою суфікса -ств-о (-цтв-о). Вони означають сукупність осіб, рідше тварин. Багатозначність та омонімність форманта підсилює роль твірної основи у словотворчому процесі та формуванні значення нерозчленованої сукупності. Увагу іншомовного слухача необхідно привернути до слів, що складають твірну базу збірних іменників. Це назви осіб чоловічої статі, наприклад: брат > брат-ств(о), воїн (вояк) > воїн-ств-о (воя-цтв-о), козак > коза-цтв-о, лицар > лицар-ств-о, парубок > парубо-цтв-о, священик > священ-ств-о, сестра > сестр-инств-о, стрілець > стріле-цтв-о; жіночої статі, наприклад: баба > баб-ств-о, дівка > діво-цтв-о, жінка > жіно-цтв-о, сестра > сестр-инств-о, рідко назви тварин, наприклад: птах > пта-ств-о.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Формування лінгвістичної компетенції іноземців засобами словотвору української мови

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок