Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Лексико-семантична група врожаю в поетичних текстах Бароко

Лексико-семантична група врожаю в поетичних текстах Бароко

Назва:
Лексико-семантична група врожаю в поетичних текстах Бароко
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,19 KB
Завантажень:
124
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Лексико-семантична група врожаю в поетичних текстах Бароко


Слово, будучи компонентом і плану змісту, і плану вираження в складній структурі тексту, виконує численні функції, виступаючи фактором текстоутворення, носієм різних видів текстової інформації.
Під текстом розуміємо твір, явище мовленнєвотворчого процесу, що має зв’язність, цілісність і комунікативну завершеність, а також - певну цілеспрямованість і прагматичну установку. “Комунікативна довершеність тексту” означає “здатність його структури донести до реципієнта задум автора, авторську інтенцію”. Саме ця характеристика тексту є важливою щодо відповідності/невідповідності його загальномовній літературній нормі, "комунікативна довершеність" значною мірою залежить від структурно-семантичної, образної організації художнього тексту.
Фактична багаторівневість семантики тексту, особливо художнього, по- різному розглядається дослідниками. Загальноприйнятий погляд на проблему мав подальший розвиток у запропонованому І. Р. Гальперіним поділі інформації за прагматичним призначенням на змістовно-фактурну (ЗФІ), змістовно-концептуальну (ЗКІ) і змістовно-підтекстову (ЗПІ). Якщо ЗФІ експліцитна за своєю природою, інформація побутового порядку, то ЗКІ - не завжди виражена з достатньою ясністю, інформація естетико-художнього порядку, що містить у собі задум автора плюс його змістову інтерпретацію. ЗПІ - прихована і факультативна інформація. Пор.: у структурі художнього тексту Н.Ф. Пєлєвіна виділяє план подієвий, підтекстовий, метаморфічний, символічний, оціночний або ідеологічний, словесний (мовний).
Аналіз на лексико-семантичному зрізі веде до ширшого, комплексного дослідження семантичних зв’язків слова. На загальномовному рівні мається на увазі приналежність тих чи інших слів та словосполучень до певної лексико-семантичної групи. Будь-яке угруповання - це реальний спосіб існування мовних елементів, і в той же час - це метод, що використовується лінгвістами для класифікації лексики. Найбільшим за об’ємом угрупованням є лексико-семантичне поле. У межах поля виокремлюється більш вузькі поєднання - лексико-семантичні групи (ЛСГ). Вважається, що до ЛСГ, як і до поля, можна відносити одиниці різних частин мови - як універби, так і словосполучення, оскільки вони представлені в усіх зв’язках, характерних для елементів ЛСГ. ЛСГ виділяють декількома способами. По-перше, ЛСГ виокремлюється на основі загального поняття, що виражається словами відповідної ЛСГ. По-друге, ЛСГ виділяють на основі якого-небудь конкретного слова (або групи слів). За словником синонімів визначають набір синонімічних йому одиниць. Для попереднього визначення складу ЛСГ використовують також суб’єктивний мовний досвід дослідника. Надалі кожне слово виокремленої таким чином групи перевіряється за тлумачними словниками, тобто знижується суб”єктивізм інтуїтивного підходу. По-третє, ЛСГ можна виділити на основі статистичних даних про сумісне розташування слів у тексті, тобто про їх дистрибуції. Чим більше випадків сумісного вживання слів зафіксовано, відповідно ці слова зв’язані між собою тісніше і можуть бути об’єднані в єдину ЛСГ. Даний метод називається дистрибутивно-статистичним. По-четверте, ЛСГ виділяють також на основі даних асоціативного експерименту, отриманих в результаті опитування інформантів, тобто носіїв мови.
Отже, з’ясувавши теоретичне підґрунтя аналізу, звернемося до матеріалу дослідження. Предметом нашого спостереження є творча спадщина Бароко, а саме: поетичні твори, що мають надзвичайно широку образну палітру. Якщо уважніше придивитися до деяких найхарактерніших для української поезії кінця XVI - початку XVII ст. образів і образних систем, у яких виразно виявляється стрімка “барокізація” художнього мислення, то насамперед впадає у вічі образ саду. Це один із ключових образів української поезії XVI-XVII ст. у тій її частині, яка вже цілком виразно репрезентує стиль бароко. Власне кажучи, це не просто образ, а ціла образна система: навколо центрального і сумарного образу саду обертається група часткових і похідних образів, в основі яких - лексичні одиниці-найменування дерев, коренів, паростей, квітів, фруктів, ароматів, смакових відчуттів, птахів, їхнього щебету у верховітті дерев тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Лексико-семантична група врожаю в поетичних текстах Бароко

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок