Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Мовна свідомість як поняття лінгвістики

Мовна свідомість як поняття лінгвістики

Назва:
Мовна свідомість як поняття лінгвістики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,29 KB
Завантажень:
320
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Мовна свідомість як поняття лінгвістики


Принципу історизму в історико-лінгвістичних дослідженнях треба витримуватися системно й послідовно: не лише щодо форм існування мовної матерії в її динаміці, а й стосовно всієї сукупності лінгвістичних і екстралінгвістичних чинників, які цю мовну матерію породили. Тривалий час у вітчизняних історико-мовознавчих працях не брали до уваги такий важливий чинник, як мовна свідомість досліджуваного періоду, хоча певною мірою цієї проблеми торкався В.Виноградов. Уважаючи, що історія мови літературно-художніх творів органічно входить у загальну історію мови і разом із нею – в історію культури, він наголошував на тому, що словесна структура художнього твору повинна розкриватися в контексті сучасного йому “мовного життя” [Виноградов 1930: 20].
Питання мовної свідомості в діахронії привертають останнім часом пильну увагу українських і зарубіжних лінгвістів [Єрмоленко 2000; Єрмоленко 2003; Мацюк 2001; Вендина 2002; Живов 1996; Успенский 1996]. Предметом дослідження стають мовні уявлення книжників Московської Русі другої пол. XVII ст. [Сиромаха 1979], мовна свідомість Московської Русі [Успенский 1996], мовна рефлексія минулих історичних епох [Запольская 1998] тощо. Реконструкція мовної свідомості попередніх періодів є одним із важливих завдань сучасної історичної лінгвістики, оскільки дає можливість “зсередини” подивитися на мовні явища і процеси минулого, а також на питання мовної норми.
Дослідники виділяють два підходи щодо розуміння мовної свідомості. Г.М.Яворська використовує терміни “мовна свідомість” і “лінгвістична свідомість” як синоніми, щоб відрізнити зміст поняття “мовна свідомість” від тлумачення О.С.Ахманової як “особливостей культури та суспільного життя даного людського колективу, що відзначили його психічну своєрідність і відобразилися у специфічних рисах даної мови” [Яворська 2000: 143]. Г.М.Яворська пропонує модель дії мовної свідомості з урахуванням того, що рефлексія над мовою, на думку дослідниці, може реалізуватися у двох основних планах: перший (поверхневий) її рівень складається з поглядів на мову, характерних для даної мовної спільноти або окремих суспільних верств; другий (глибинний) рівень реалізується у мовній поведінці, а саме – в активному виборі мовних варіантів, які вважають правильними чи більш прийнятними, за рахунок інших варіантів, що сприймаються, відповідно, як непридатні [Яворська 2000: 143]. Отже, “мовна свідомість постає як сукупність культурно й соціально зумовлених установок щодо мови, які відбивають колективні ціннісні орієнтації” [Яворська 2000: 145]. Таке розуміння певною мірою співзвучне з традиційним у польському мовознавстві трактуванням мовної свідомості як усвідомлення наявних у підсвідомості суспільних мовних норм, що є особливо важливим у моменти вагання щодо правильності певної форми або слова (Goі№b 1968: 568).
Г.П.Мацюк, услід за І.І.Коваликом, розрізняє практичну лінгвальну свідомість носія мови і теоретичну лінгвістичну свідомість носія мови – мовознавця, визнаючи, що та сама людина, якщо вона знає певну мову і водночас її науково вивчає, є носієм двох, за своєю природою відмінних, свідомостей – лінгвальної та лінгвістичної [Мацюк 2001: 50].
Інтерес лінгвістів до мовної свідомості в діахронічному аспекті закономірний. Мовна свідомість, як відомо, – категорія історично змінна, як і
мовна норма, поняття якої щодо багатьох періодів розвитку староукраїнської літературної мови ще чітко не окреслене. До мовної свідомості попередніх століть не можна підходити з позицій сучасної мовної свідомості, до того ж філологічно обтяженої. Розглядаючи староукраїнську літературну мову без урахування специфіки мовної свідомості тогочасних авторів, дослідник кваліфікує її елементи передусім
за їх походженням. Справді, з генетичного погляду староукраїнська літературна мова характеризується складним співвідношенням одиниць, передусім східнослов’янських і південнослов’янських (церковнослов’янських).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Мовна свідомість як поняття лінгвістики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок