Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Правопис та відмінювання займенників

Правопис та відмінювання займенників

Назва:
Правопис та відмінювання займенників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,92 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Правопис та відмінювання займенників


1. Особові займенники він і вон< в непрямих відмінках мають форми з іншими основами: в називному — він — вон<, в родовому — йог> — ї^ (неї), в давальному — йом\ — ^й, у знахідному — йог> (нь>го) — її (н+ї), в орудному — ним — н+ю, в місцевому — на нь>-му (нім) — ній.
Форми займенників третьої особи (він, вон<, вон>, вон_) після прийменників уживаються з приставним н: до нь>го, за н+ї, з них. Орудний відмінок має форму з н і без прийменника: ним, н+ю, н_ми.
2. Зворотний займенник себ+ не має називного відмінка.
3. Присвійні, вказівні, питальні та означальні займенники чоловічого роду в місцевому відмінку однини мають дві форми: на мо@му, і на мо^м, на т>му і на т%м, на ць>му і на ц%м, на к>му і на к%м, на ч>му і на ч%м, на чий>му і на чи^м, на всь>му і на вс%м та ін.
4. Складні неозначені і заперечні займенники відмінюються лише в основній частині: аб_хто, аб_кого, аб_кому, д+який, д+якого, д+якому; ніхт>, нік>го, нік>му, нік_м, ні на к>му; хто-н+будь, кого-н+будь, кому-н+будь, ким-н+будь, на кому-н+будь; що-б\дь, чог>-б\дь, чом\-будь, чим-б\дь, на чому-б\дь; щось, чог>сь, чом\сь, чимсь (і ч_мось).
Вправа 1. Провідміняйте займенники.
Котрий, де-небудь, інший, хто, він, деяка, абищо, твій, себе, цей, чиї, абичиє, будь-де, щось. 
Пригадайте правила написання виділених займенників.
Вправа 2. Прочитайте і запишіть прислів’я та приказки. Знайдіть займенники. Визначте, до яких розрядів вони належать і яку функцію виконують.
Як ти вітаєш, так і тебе вітатимуть.
Який голос, такий і поголос.
Хто говорить — сіє, хто слухає — жне.
Срібні ви, мої слова, золоте мовчання!
Приємне слово — всім до любові, а мова гірка — кожен тіка.
Коли дурень мовчить, він схожий на розумного. 
Провідміняйте на вибір по одному займеннику різних розрядів.
Вправа 3. Прочитайте і запишіть речення. Зіставте їх і визначте, до яких стилів вони належать. Обґрунтуйте стилістичну функцію особових займенників.
1. Я, Петренко Ігор Володимирович, доручаю Гавришу Сергію
Васильовичу одержати належну
мені стипендію за травень 1998 р… | Ой я нещасний, що маю діяти?
Полюбив дівчину, та й не можу взяти
(Нар. пісня).
2. Шановний пане директоре!
Сподіваємось на подальшу
співпрацю з Вами, чекаємо конкретних пропозицій. | Привіт тобі, мій друже вірний, гаю,Повірнику моїх найкращих дум
(І. Франко).
3. Нагадуємо Вам, що останній
строк виконання зобов’язань
закінчується 12. .  р. | Ви чули ж бо: так липа шелестить.Ви знаєте, як сплять старі гаї? Вони все бачать крізь тумани. Ось місяць, зорі, солов’ї…
(П. Тичина). 
Назвіть особливості вживання займенників в офіційно-діловому стилі.
Вправа 4. Перекладіть російський текст українською мовою, запишіть його. Знайдіть в ньому займенники і з’ясуйте розбіжності у їх творенні в обох мовах.
Итак, Пилат поднялся на помост, сжимая машинально в кулаке некую пряжку и щурясь… Звуковая волна началась, негромко зародившись где-то вдали у ипподрома, потом она стала громоподобной и, продержавшись несколько секунд, начала спадать. «Увидели меня», — подумал прокуратор. Он выждал некоторое время, зная, что никакою силою нельзя заставить толпу умолкнуть, пока она не выдохнет все, что накопилось у нее внутри, и не смолкнет сама.
(М. Булгаков).
Вправа 5. Запишіть речення, замінивши в них іменники, прикметники займенниками. З’ясуйте їх роль для уникнення двозначності.
1) Щоб забезпечити взаєморозуміння й добрі стосунки в колективі, задоволення працівників своєю роботою і власною роллю в ній, прак-тикують бесіди керівника з підлеглими. — Бесіди не тільки не шкодять справі, а, навпаки, сприяють підвищенню інтересу працівника до роботи.
2) На основі практики було вироблено певні правила ведення службових бесід. — Зрозуміло, до службової бесіди треба готуватися заздалегідь.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Правопис та відмінювання займенників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок