Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати реферат: Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу

Загрузка...

Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу / сторінка 4

Назва:
Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,07 KB
Завантажень:
508
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 

Логіка розвитку такої поезії вказує на те, що вона “своїм корінням виростає із часу довоєнного”, та не лише з “вісниківської квадриги”, як пишуть Ю.Русов і Д.Донцов, а є “найбільше співзвучна з поезією стрілецькою, ... виростає звідси – з героїки визвольних подвигів січовиків, творчого досвіду поетів–воїнів” [12, с. 50]. Зауважимо, що поезія резистансу 40–50–х років набагато менше висвітлена в літературознавстві, аніж “біла пляма” мілітарно–поетичної формації українських січових стрільців, – і знову спрацював фактор історичних обставин, в яких формувалося це явище.
Поезія УПА історично належить до періоду 49–50–х рр. ХХ століття, який у світовій історії знаний як період другої світової війни, конкретніше – війни народів з гітлеризмом. У другій половині 1942 року розпочалося формування перших загонів Української Повстанської Армії з метою “широко розплянованої боротьби українського народу... з молотом і ковадлом двох ворожих імперіалізмів – Москви і Берліна, що рівною мірою трактують її (Україну) як колоніальний об’єкт” [13, с. 21 0 22]. Така двобічна стратегічна скерованість проводу УПА своїм корінням сягає іншої української революційно–політичної підпільної організації – ОУН, що діяла на західноукраїнських землях з кінця 20–х років, і з ініціативи керівників якої й було створено загони УПА. Відбулося органічне сприйняття ідеології націоналізму, збройних програм. Звідси, окрім антифашистського спрямування, котре було домінуючим в рухах Опору інших європейських народів, український підпільний визвольний рух у другій світовій війні працював на знищення ще й тоталітарної системи СРСР, пропагуючи і підтверджуючи на практиці гасло: “Свобода народам, свобода особистості!”, водночас не чинячи опозиції російським та інонаціональним масам, лише російському імперіалізмові [14, с. 165]. До того ж у військовій структурі УПА функціонували загони окремих національностей (татар, узбеків, азербайджанців, німців), що сприйняли упівську політичну платформу (самостійність України, боротьба за основні громадянські права, за рівні права меншостей і співпраця з іншими поневоленими народами проти нацизму та більшовизму) [8, т.9, с. 3380].
Отже, і написання історії УПА, і створення її “літературного” літопису “стрічається ще з одним родом величезних труднощів: Українська Повстанська Армія – це армія безіменних, ...бо кожний бієць УПА, від Головного Командира, до звичайного рядовика, закритий для посторонніх глядачів, і навіть для своїх приятелів, псевдом, прибраним іменем... Розкриття псевда зволене тільки після смерті даного революціонера і то лише тоді, коли це не може стягнути репресій на його рідню, ні пошкодити справі” [15, с. 10]. Звідси – значні труднощі при встановленні прізвищ та імен воїнів–поетів, пошук біографічних матеріалів, які підтвердили б дотичність особи до національно–визвольного руху 40–50–х років, і надали право розглядати її в контексті поезії названого періоду. Поставши на Поліссі, УПА поширила свій ареал на всю територію України, створивши за 15 років своєї діяльності [16, с. 1448] структуровану організацію: “А самих українців через формування УПА, Самооборонних Кущових Відділів (СКВ), територіальної підпільної сітки ОУН та її симпатиків ... пройшло не менше семисот тисяч добровольців, справжнього цвіту нації. Якщо врахувати, що кожного повстанця і підпільника одягало і харчувало принаймні 4–5 селян, робітників та інтелігентів, то загальна кількість учасників руху обчислюється мільйонами.
Визвольна війна УПА не була тільки регіональним західноукраїнським рухом. У її лави стали вихідці з усіх областей України... відділи і групи ОУН та УПА діяли не лише обабіч Дніпра, в тому числі на Донеччині та Луганщині, Полтавщині й Чернігівщині, Київщині й Черкащині, а навіть у Криму і на Кубані” [16, с. 1448].
Межова природа поезії утруднює її термінологічну ідентифікацію. З огляду на це вчені пропонують кілька терміноваріантів.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок