Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати безкоштовно: Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу

Загрузка...

Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу / сторінка 7

Назва:
Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,07 KB
Завантажень:
508
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
726]. Після Шевченка “найяскравіший і найповніший вияв вона дістала у творчості Івана Франка” [25, с. 726]. До української літератури резистансу Ф.Погребенник зараховує також літераторів, що влились у національно–визвольний рух періоду 1917–1920–х років – М.Міхновського, І.Стешенка, Г.Чупринку, М.Вороного, В.Самійленка, а за ними поетів–січовиків (О.Бабій, Р.Купчинський, М.Гайворонський, Л.Лепкий), поетів доби Міжвоєння.
Л.Сеник фахово обгрунтовує дефініцію роману опору, використовує її на означення українського епічного жанру 20–х років, що на рівні своїх структур змісту і форми був “опозицією, протистоянням режимові”: “Отож роман опору режимові був, якщо говорити узагальнено, протистоянням нівеляції національної тотожності народу в його визначальних, духовно важливих сферах – мисленні, психології, звичаях, мові, релігії, свідомості, тобто в тих варіаціях, що складались упродовж тисячоліть і становлять сьогодні найважливіший зміст духовного й матеріального життя народу”; це роман, що “в кризовій політичній та літературній ситуації...був справді український” [26, с. 51, 52, 58].
Слід відзначити, що термінологічний інваріант “література Опору” в своєму початковому значенні (стосовно 40–х років), як і решта його національних варіантів, суттєво відрізняється від українського. Якщо вони охоплюють твори, “написані в самому ході боротьби з фашизмом, але і твори, створені в роки другої світової війни під впливом визвольного руху” [9, с. 69], тобто є власне антифашистською літературою (період 1933–1945 [18, с. 283]), а окрім них і літературу повоєнного етапу, під час якого були написані твори антифашистського спрямування [18, с. 283]. Український варіант трохи вужчий з огляду на об’єктивні історичні причини. Він включає поезію збройного руху Опору, створювану його безпосередніми учасниками, хоч відгомону, а отже і духовного продовження в еміграційній літературі заперечувати не будемо.
Окрім того, керуючись термінами, пропонованими історичною наукою, вчені ввели у літературознавчий обіг поняття літератури Опору 60–х років на означення письменства дисидентського руху шістдесятників, самвидавної літератури.
І ще один цікавий момент: якщо в українському літературознавстві термінологічним словосполученням “література Резистансу” окреслюють переважно творчість діячів УПА, а – “література Опору” застосовують до шістдесятників, то англійською мовою все звучить однаково. До прикладу, книга М.Осадчого “Більмо”, у якій подано огляд суспільно–літературного руху 1960–х років, має такий підзаголовок: “A ukrainian poetic memoirs of repression and resistance”.
Таким чином поняття резистансу як в історії, так і літературознавстві, пройшло еволюційне розширення семантичних меж у зв’язку із використанням його на окреслення різних історико–літературних періодів і наближенням до рівня універсалії. Аби уникнути тавтології, відповідно до термінологічної традиції, започаткованої у 40–х роках, варто послуговуватися назвою “українська поезія резистансу” для означення такої, що супроводжує український рух Опору антифашистсько–антирадянського спрямування, використовуючи при цьому і числове уточнення хронологічних меж – “40–50–ті роки ХХ століття”.
1954 року побачив світ англомовний збірник “The Ukrainian Insurgent Army in fight for freedom” (”Українська Повстанська Армія у боротьбі за свободу”), у якому, окрім політичних та публіцистичних викладок, є окремі розділи, що стосуються упівського мистецтва. Один із них, авторства Василя Барки, присвячений оглядові художньої літератури українського підпілля [14, с. 52 – 54].
На означення явища автор взяв звукокомплекс, що англійською мовою використовується для кваліфікації явищ іншого мистецького спрямування: література упівська, література підпільна, тобто підземна, андеграундна. Водночас це і не зовсім такий самий різновид культури, як мистецтво андеграунду в Західній Європі та США, – там воно протиставилось офіційній ідеології своєю яскравою аполітичністю і асоціальністю (графіті у метро, музичні напрями і т.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Українська поезія резистансу 40 – 50–х років ХХ століття – своєрідне явище літературного процесу

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок