Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Лексичні формули в “Актовій книзі житомирського гродського уряду 1611 року”.

Лексичні формули в “Актовій книзі житомирського гродського уряду 1611 року”.

Назва:
Лексичні формули в “Актовій книзі житомирського гродського уряду 1611 року”.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,07 KB
Завантажень:
74
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Лексичні формули в “Актовій книзі житомирського гродського уряду 1611 року”.


Певною стандартизованістю відзначаються вже найдавніші зразки української ділової писемності, на що неодноразово вказували дослідники цих пам’яток (наприклад, у працях, присвячених історії розвитку української мови [ІУМ]), а також при виданні і дослідженні окремих пам’яток історії мови [АКЖГУ: 17-18, ДМВН: 12, ККПС: 51, 55]. Однак комплексного монографічного дослідження, присвяченого цій проблемі, в українському мовознавстві немає. Велися дисертаційні розвідки над формулярами гетьманських універсалів [Геращенко 1996], дотичними були наукові праці, в яких досліджувався історичний лексико-тематичний матеріал [Стецюк 1999]. Мета статті – виявити лексичні формули (кліше) зі сфери судочинства у пам’ятці 1611 року, зробити їх тематичний розподіл, проаналізувати запозичені лексеми у складі кліше. Теоретичне і практичне значення наукової розвідки полягає у поглибленні досліджень проблеми стандартизації ділового стилю як невід’ємної його ознаки. Матеріали, зібрані й проаналізовані у статті, можуть бути використані при укладанні словників ділової фразеології, термінологічних сполук староукраїнської мови.
Існує чимало неопублікованих рукописних матеріалів, які мають цінну джерельну базу як для дослідження нових тенденцій у мовознавстві, так і для підтвердження вже зроблених висновків. У 2002 році у серії “Пам’ятки української мови” надрукована “Актова книга Житомирського гродського уряду 1611 року”. Вирази цієї праці ще не були об’єктом спеціального наукового висвітлення. А тому ми ставимо перед собою такі завдання:
І. Виявити і проаналізувати лексичні формули пам’ятки зі сфери судочинства; простежити їх стилістичне навантаження у тексті; з’ясувати наявність таких лексичних формул в інших актових книгах.
ІІ. Встановити, чи є у складі лексичних формул досліджуваної пам’ятки запозичені лексеми; вказати шляхи їх проникнення.
Зважаючи на тип ділового документа, а саме гродського (замкового) уряду, тобто запис справ кримінальних, більша частина зафіксованої лексики належить до юридично-адміністративної (кримінально-правової) сфери. Навіть ті лексеми, які за своїм характером є загальновживаними, стають у контексті актової мови термінологічними найменуваннями. Тому предметом статті є лексичні сполуки (кліше), які семантично відносяться до галузі юриспруденції. Водночас зауважимо, під поняттям кліше розуміємо дво- і більше компонентні сполуки, які виявляють здатність відворюватися структурно в контекстах писемних пам’яток з однаковим (приблизно) лексичним значенням. Із описаних 3-, 4-, 5-компонентних структур можна вичленовувати й менші сполуки, які, належачи до конкретної сфери (наприклад, судочинства), мають характер терміна: наеха(ти) на кгру(нт) и на сеножати вла(с)ные (3 зв) Тут і далі у круглих дужках вказано сторінку оригіналу –підкреслений компонент можемо тлумачити як родову назву до попереднього словосполучення наеха(ти) на кгру(нт). Такий стилістичний прийом, імовірно, вказує на бажання писаря (свідка, позивача) уточнити, на який саме ґрунт зробили наїзд. Вичленувана менша конструкція наеха(ти) на кгру(нт) слугувала в тогочасній актовій мові терміном на позначення одного із видів злочину – напад на земельні угіддя. Як термінологічне сполучення можна виділити і сеножати вла(с)ные – сіножаті, які належать комусь на підставі права власності [ССМ І: 181]. На проблемні питання, які виникають при виділенні та дослідженні староукраїнської термінології, звернув увагу Л. Полюга, підкресливши значення таких досліджень для глибшого вивчення семантичних процесів у мові, для аналізу становлення і розвитку терміносистеми української мови [Полюга 2002].
І. Проаналізований матеріал дає змогу виділити такі групи кліше зі сфери судочинства:
Назви злочинних дій, правопорушень Наводиться лише частину із зафіксованих прикладів до кожної із виділених груп кліше: наеха(ти) на кгру(нт) и на сеножати вла(с)ные (3 зв), наехавши моцно кгва(л)то(мъ) на кгрунтъ и сеножати вла(с)ные (3 зв), наступова(л) на (з)доро(в)е и на мене самого (16 зв.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Лексичні формули в “Актовій книзі житомирського гродського уряду 1611 року”.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок