Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Реалізація принципу наступності та ерспективності в чинних програмах з рідної мови

Реалізація принципу наступності та ерспективності в чинних програмах з рідної мови

Назва:
Реалізація принципу наступності та ерспективності в чинних програмах з рідної мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,38 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Реалізація принципу наступності та ерспективності в чинних програмах з рідної мови


Система безперервної освіти, запроваджувана в Україні, вимагає спіралевидної побудови чинних програм з української мови для 1-4 і 5-11 класів загальноосвітньої школи, що, в свою чергу, передбачає поступове розширення знань, умінь і навичок, набутих учнями в початковій школі, та їх співвіднесення з тим колом знань, що передбачені програмою основної школи [1]. Такий підхід зумовлює викладання рідної мови в загальноосвітніх закладах на основі наступності та перспективності. Першим кроком до реалізації цього принципу є “стиковка” навчальних програм суміжних класів у їх завданнях та змісті [6, 150] . Вагомим досягненням лінгводидактики можна вважати те, що на сучасному етапі така “стиковка” існує. Проте, результати опитування учителів-практиків свідчать, що лише незначна їх частина обізнана з вимогами навчальних програм з мови (відповідно основної та початкової ланки) і, готуючись до опрацювання нового матеріалу, чітко уявляють:
яким є вихідний рівень мовної освіти учнів з цієї теми;
як поняття, що вивчаються на даному етапі, будуть з часом ускладнюватися і на який рівень знань про них учні мають вийти, закінчивши відповідно початкову або основну ланку загальноосвітньої школи.
Тому проблема перспективності та наступності набуває особливого значення на сучасному етапі перебудови мовної освіти.
Мета статті: дослідити, як реалізується принцип наступності та перспективності у чинних програмах з рідної мови для початкової та основної школи під час опрацювання розділів „Будова слова” і „Словотвір”.
У лінгводидактиці цей принцип розглядається як важлива передумова успішного засвоєння школярами мовних явищ (М.Вашуленко, М.Львов, К.Плиско та ін.). На думку М.Львова, наступність полягає в послідовності та систематичності розміщення матеріалу, в опорі на вивчене і досягнутий учнями рівень мовленнєвого розвитку [6, 150]. К.Плиско зазначає, що цей принцип передбачає раціональне використання набутих раніше знань і навичок при вивченні нового мовного матеріалу і підготовку до свідомого сприймання наступних тем [11, 39].
Практично наступність виражається в тому, що вивчення систематичного курсу мови відбувається на основі знань, засвоєних дітьми в початкових класах. Наступність спрямовує увагу вчителя на врахування логіки предмета і його окремих розділів, на своєчасне підвищення вимог до учнів на наступних етапах навчання [9]. Як зазначає М.Пентилюк, наступність у навчанні мови реалізується через опору на вже відомий учням матеріал [17, 92]. Такий підхід передбачає взаємодію старих і нових знань, а, отже, сприяє утворенню системи міцних і глибоких знань, умінь і навичок.
Вивчення мовних явищ відбувається за принципом від простого до складного, від неповного знання до більш повного. Це сприяє тому, що система раніше засвоєних знань і вмінь, на яку спираються учні, ускладнюється через уведення нових структурних одиниць. Отже, як зазначає О.Глазова, наступність характеризується осмисленням пройденого на новому, вищому рівні, підкріпленням уже наявних знань новими, розкриттям нових зв’язків, завдяки чому рівень знань, умінь і навичок учнів постійно зростає [3].
Як справедливо вважають дослідники, наступність тісно пов’язана з перспективністю навчання. Тому, опрацьовуючи мовні явища, вчитель повинен не тільки спиратися на вже відоме учням, а й встановлювати зв’язок матеріалу, що вивчається на даному етапі, з наступним. Перспективне вивчення мови дозволяє розглядати виучуваний матеріал ширше, створює базу для міцного засвоєння тем і розділів [7, 39].
Передумовою успішної реалізації наступності та перспективності є не лише встановлення взаємозв’язку між раніше набутими і новими знаннями, а й додержання єдиних вихідних позицій у навчанні рідної мови (М.Львов, М.Пентилюк), що відбито в Державних стандартах, а саме в їх основних змістових лініях: комунікативній, лінгвістичній, лінгвокраєзнавчій (лінгвокультурологічній) та діяльнісній [4; 5].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Реалізація принципу наступності та ерспективності в чинних програмах з рідної мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок