Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Роксолана як історична постать в Туреччині та Україні

Роксолана як історична постать в Туреччині та Україні

Назва:
Роксолана як історична постать в Туреччині та Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,45 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Роксолана як історична постать в Туреччині та Україні


В українській історії та культурі Роксолана є легендарною постаттю. Вона не просто українка, яка потрапила в полон. Доля посміхнулася їй, і Роксолана стала відомою дружиною падишаха Сулеймана Пишного, яка після багатьох сліз та журби знайшла щастя. Через те, напевно, вона символізує долю своєї країни.
Специфічність місця Роксолани в українській та турецькій культурі й історії полягає в тому, що цю постать можна розглядати у двох планах: історичному, підтвердженому документами, та міфічному, бо творча уява митців зберегла для нас чарівний ореол романтики та легендарності цієї героїні.
Анастасія Лісовська, Рушен, Роксоляна або Роксолана, Хасекі, Хуррем Султан – ось той перелік імен, якими називали українку під час її нелегкого життя. У Туреччині вона знана як Хуррем Султан, що означає Радісна султанша. В Україні вона відома під ім’ям Роксолани, що вказувало на етнічну приналежність, це наймення європейські посли в Туреччині вживали у своїх доповідях та мемуарах.
На своїй батьківщині Анастасія Лісовська, попівна з Рогатина, достатньо відома. Про неї пишуть літературні твори, які навіть екранізують. В уяві українців вона залишається символом всіх тих українських дівчат, що потрапили у полон, доля яких так нагадує долю української держави.
Історичні джерела нам скажуть, що вона жила в Україні приблизно 18 років, а в Туреччині – 40. Чи у Туреччині також всі люди знають про неї? Чи те, що вони знають, збігається з тим, що написано в українських літературних творах? У яких архівах або музеях зберігаються документи, що містять відомості про неї?
Мета цієї публікації полягає у висвітленні життя українки Анастасії Лісовської (далі Роксолана, згідно з європейською традицією) так, як воно представлене в документах, мемуарах та літературних творах.
Документальні свідчення про Роксолану
Роксолана в турецькій історії має ім’я – Хуррем Султан. Турецькі літописи майже нічого не кажуть про український період життя Роксолани. А сучасні турецькі дослідники користуються хроніками тодішніх європейських послів. Найвідомішою з них вважається збірник Альбері, в якому зібрані хроніки венеціанських послів – Пієтро Браґадіно, Бернардо Наваджеро, Доменіко Тревізано. Містить відомості про Роксолану авторитетна праця “Історія Османської імперії” австрійського історика Дж. В. Гаммера. Зазначені джерела подають про походження Роксолани подібні, але переважно загальні відомості.
Відомий факт: тодішні європейці називали “роксоланами” геть усю людність української території. “Русь”, тобто Україна, на латині звалася Rохоlаnіа, кожен русин-українець Rохоlаnіus, кожна русинка-українка – Rохоlаnа.
Семигородець Мартин Броньовський у відомій праці “Таtаrіае dеsсrірtіо” (1595) наголошує, що Роксоланія – то є Русь, або Рутенія. Тодішній відомий польський поет Себастіян Кльонович описав побут Червоної Русі в латиномовній поемі, яку назвав “Rохоlаnіa”. А в стародавню добу роксоланами (рокс – аланами) звалися азовсько-чорноморські сармати, що заселяли територію між Доном та Дністром.
Браґсідіно, один з венеціанців, що був послом в Османській імперії у 1553 році, писав про дружину Сулеймана Пишного, що вона “altra donna di nation Rossa” [3], тобто із русинів Назва “Русь” – дуже старе слово у слов’янських народів. Київська Русь, Червона Русь і сучасна Росія. Але коли історики кажуть, що Роксолана із Росії, це не означає, що вона росіянка. Вона, як казали більшість послів у Стамбулі та історики, із Червоної Русі, тобто з Галичини.. Ще один венеціанський посол Даніелло Людовіджі теж підтверджував ту Брагадінову думку [3]. Про те, що Роксолана – попівна з Рогатина, дізнаємося з джерел письменника польського графа Станіслава Ржевутського, якого потім спопуляризував австрійський історик Гаммер, а згодом і українські вчені В. Антонович та М. Драгоманов у праці “Историческия песні малорусскаго народа”, 1874 р., або П. Куліш у праці “История воссоединения Руси” 1877 рік.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Роксолана як історична постать в Туреччині та Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок