Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Унормування термінів у державних технічних стандартах України з пожежної безпеки

Унормування термінів у державних технічних стандартах України з пожежної безпеки

Назва:
Унормування термінів у державних технічних стандартах України з пожежної безпеки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,30 KB
Завантажень:
434
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Унормування термінів у державних технічних стандартах України з пожежної безпеки


На сучасному етапі розвитку української наукової мови активне функціонування пожежно-технічної терміносистеми актуалізує завдання дослідження проблем нормалізації та стандартизації термінолексем. Неунормованість українського термінологічного фонду та відсутність розвідок щодо аналізу зазначеної проблеми спонукає до огляду нормативних документів. Мету нашої статті вбачаємо у відстеженні лінгвістичних процесів, що відбуваються в межах конкретної термінолексики, та виробленні певних рекомендацій щодо вживання термінів у державних технічних стандартах.
Відправною точкою для дослідження терміноодиниць ДСТУ з пожежної безпеки уважаємо розуміння окремого терміна як елемента терміносистеми. Аналіз українських пожежно-технічних стандартів показує, що термінологічне унормування української пожежно-технічної терміносистеми (УПТТ) перебуває зараз у процесі становлення. Незавершеність формування пожежно-технічного термінофонду вбачаємо в наявності термінів-синонімів у технічних стандартах. Нещодавно видані ДСТУ містять в основних положеннях вказівки, які обґрунтовують наявність синонімічних пар. Наприклад, ДСТУ 3855–99 пояснює: "До кожного поняття встановлено стандартизований термін. Терміни-синоніми наведено курсивом після стандартизованого терміна як довідкові" [Державні стандарти : 8]. Посилання на довідковий характер терміна в нормативному документі свідчить про динамічність терміносистеми, про розвиток логіко-поняттєвих, мовних процесів, що відбуваються в її межах. Функціонування термінів у пожежно-технічній терміносистемі визначить необхідність використання синонімів навіть у стандартизованих виданнях.
Серед синонімічних наведено такі пари: вогнестійкість конструкції / вогнетривкість конструкції; пожежне навантаження / пожежна навантага; питоме пожежне навантаження / питома пожежна навантага; вогнезахисне покриття / вогнезахисний покрив; шлак / жужіль; полум'я / вогонь.
Деякі з них мають, на нашу думку, підстави для синонімії, якщо взяти до уваги контекстуальні визначення термінів в ДСТУ. Наприклад, терміносполучення вогнетривкість конструкції / вогнестійкість конструкції. Реєстрові терміни в них складні слова: одна складова частина вогн-, інші складові частини – кореневі морфи стійк-, тривк-. Проте розбіжності в лексичних значеннях термінів вогнестійкість та вогнетривкість в складі термінономінацій явні. Обидва терміни зафіксовані у термінологічних словниках. Загальномовні словники також мають спеціальні позначки. Поряд із вогнестійкість „Словник української мови” подає: "спец. Властивість, за значенням вогнестійкий”, “Вогнестійкий, а, е, спец. який не піддається дії вогню, здатний витримати високу температуру" [СУМ І : 714] й відповідно вогнетривкість: "Властивість за значенням вогнетривкий” Вогнетривкий, а, е, техн. здатний витримати дію високої температури, не загоряючись і не змінюючи своєї форми та стану; неплавкий" [СУМ І : 714]. Визначення термінів у ДСТУ 3855–99 актуалізує передусім здатність опору до дії вогню і, як наслідок, можливість тримати високу температуру: „вогнестійкість конструкції / вогнетривкість конструкції. Здатність конструкції зберігати несівні та (або) огороджувальні функції в умовах пожежі” [Державні стандарти : 19]. Спостерігаємо етапність становлення лексичної термінологічної норми. Спочатку терміни з'являються у словниках, а потім поступово переходять до технічних стандартів, закріплюючи певні лексичні значення.
У складі пожежно-технічної терміносистеми виявляють тенденцію до синонімії терміноодиниці вогнезахисне покриття / вогнезахисний покрив. Так, зазначений вже ДСТУ 3855–99 наводить термін вогнезахисне покриття, його тлумачення й синонімічний термін вогнезахисний покрив: „7.2 вогнезахисне покриття, вогнезахисний покрив. Матеріал (речовина), що наноситься на поверхню виробу, матеріалу або конструкції з метою його вогнезахисту” [Державні стандарти : 12] „Російсько-український словник наукової термінології” не припускає синонімії зазначених термінів, містить тільки термін покриття з позначками математ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Унормування термінів у державних технічних стандартах України з пожежної безпеки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок