Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Заголовок як фрагмент комунікативного дискурсу

Заголовок як фрагмент комунікативного дискурсу

Назва:
Заголовок як фрагмент комунікативного дискурсу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,15 KB
Завантажень:
492
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Заголовок як фрагмент комунікативного дискурсу


Останнім часом у галузі лінгвістики і літературознавства розширюються обрії в дослідженні мовознавчих напрямів. Сучасна лінгвістика, яка торкається проблеми породження, функціонування та існування дискурсу, є однією з основних течій світової науки [Арутюнова 1990; Борботько 1998; Ільїн 1992; Кибрик 1994; Костомаров 1995; Михайленко 2001; Миркін 1994; Рікер 1995; Серажим 2002].
За свідченням мовознавців, дискурс – це складне комунікативне явище, яке поєднує в собі як лінгвістичні, так і екстралінгвістичні чинники (знання про світ, думки, настанови і мету адресанта), це життя тексту в нашій свідомості, це накладання інформації, яку ми отримуємо з цього тексту, і нашого знання про обставини, спонуки його породження на ментально-чуттєве інформаційне поле нашого індивідуального „Я” [Серажим 2002: 13].
У центрі дискурсу перебуває особистість, яка, з одного боку володіє ситуацією спілкування і приймає на себе ті чи інші комунікативні ролі, що робить її творцем дискурсу, а з іншого – є невід’ємним компонентом дискурсу, оскільки в ньому відображаються її мотиви, наміри, знання про навколишній світ і безпосередньо про ситуацію спілкування, оскільки дискурс представляє собою єдиний організм, в якому одночасно реалізуються найрізноманітніші аспекти не лише мови, а й мислення.
Деякі аспекти дискурсної парадигми залишаються поза увагою дослідників.
Мета статті – обґрунтувати поняття дискурс в сучасному комунікативному середовищі.
Для досягнення поставленої мети сформульовано такі завдання:
з’ясувати поняття дискурсу як віддзеркалення актуальної роботи свідомості;
визначити роль і функції заголовка в дискурсній парадигмі;
обґрунтувати модель інтеракції „заголовок - дискурс - текст”.
Важлива роль у побудові дискурсу належить комунікативному аспекту, який одночасно створюють і аналізують мовці, враховуючи ситуацію і умови спілкування, що обумовлюють тип і структуру дискурсу. „...Дискурс як довершена форма комунікації, як явище комунікативного середовища і водночас необхідна передумова його ефективного функціонування у своєму найширшому значенні є тим змістом ідеї комунікації, який комунікант має намір передати реципієнту” [Серажим 2002: 77]. Відтак ідеєю такої комунікації виступає заголовок, який, на нашу думку, є фрагментом комунікативного дискурсу. У такий спосіб нашу увагу привернула проблема інтеракції заголовка як фрагмента дискурсу, що несе комунікативну функцію. У зв’язку з тим, що „комунікативний дискурс як засіб соціальної взаємодії є новою формою політичної, наукової, організаційної й технічної сили суспільства, за допомогою якої індивід чи сукупність індивідів здійснюють обмін інформацією” [Серажим 2002: 41], заголовок вважатимемо фрагментом комунікативного дискурсу, який відіграє значну роль в комунікативному процесі рецепції й конкретизації тексту. Заголовок виконує інформативну функцію чи функцію виклику зацікавленості [Форманова 2002: 370], що репрезентує текст у свідомості реципієнта.
Визначаючи роль заголовка в художньому тексті, майже всі дослідники [Кржижановський 1931; Кухаренко 1979; Малявін 1986; Шевченко 1989] вважають, що він є першим знаком художнього твору.
Зауважимо, що в заголовку міститься інформація про задум адресанта, яка так чи інакше знаходить своє відображення в тексті, тобто інформацію, яка міститься в заголовку, репродукує автор і інтерпретує читач. Відбувається інтерактивний взаємозв’язок, який дозволяє стверджувати, що заголовок є фрагментом комунікативного дискурсу.
Реципієнт сприймає текст через заголовок, який в концентрованій формі передає основну тему чи ідею тексту, збуджує активність адресата на отримання нової, додаткової інформації, яка розкриває позиції свідомості для сприйняття позначуваного на основі позначального [Форманова 2002: 370].
Заголовок свідомо вливає на сприйняття тексту. Це викликає в реципієнта почуття чекання, що забезпечує ідентифікацію тексту. Реципієнт інтегрує заголовок на предмет чекання, це проектує його на сприйняття тексту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Заголовок як фрагмент комунікативного дискурсу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок