Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Етикетні жести як елемент невербальної комунікації

Етикетні жести як елемент невербальної комунікації

Назва:
Етикетні жести як елемент невербальної комунікації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,30 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Етикетні жести як елемент невербальної комунікації


Останнім часом проблема невербальної комунікації (паралінгвістичних явищ, невербальних структур, поміж ними і мови жестів, міміки) набуває все більшої актуальності [Акишина, Кано 1980; Горелов 1980; Акишина, Кано, Акишина 1991; Аленникова 1985; Верещагин, Костомаров 1981; Хачатрян, Тохманян 1982; Гончаренко 1984; Горелов 1987; Швець 1987; Горелов, Енгалычев 1991; Пиз 1992; Славова 1997; Ламберт 2001; Бацевич 2002; Дмитриева 2003; Коэн 2004]. Дослідженням невербальних структур займається паралінгвістика – розділ мовознавства, що вивчає позамовну поведінку людини (вокальну та рухову) як прагматично релевантну.
Паралінгвістичні властивості людської мови є невід’ємною частиною комунікації. Незважаючи на самостійний характер мови, її системну організацію, всебічного вивчення мови можна досягти лише за умови дослідження всіх особливостей її функціонування, враховуючи також використання паралінгвістичних засобів.
Мета статті – окреслити основні тематичні групи етикетних жестів, відповідно до їх комунікативних значень.
Етикет є тією сферою, в якій органічно поєднались вербальні та невербальні засоби комунікації. Він може виражатись у нашій поведінці по-різному. Носіями етикетного значення можуть бути рухи, жести, пози людини, її міміка. Часто з етикетною метою використовують предмети (квіти, подарунки тощо). Деталлю етикету вважають і правильний добір одягу. При цьому слід брати до уваги, що одяг, хода, манера стояти чи сидіти і навіть усмішка створюють своєрідну знакову систему.
Упродовж тривалого історичного процесу, людина як член соціуму виробила цілий комплекс механізмів регулювання їхньої поведінки за тих чи інших обставин. Багаторазова повторюваність етикетних ситуацій (вітання, знайомство, прохання, вибачення, прощання тощо) сприяла тому, що кожну з них супроводжують відповідні етикетні жести і вербальние оформлення.
З дитинства всім відомі словесні формули ввічливості типу: Доброго ранку (дня, вечора…)!, До побачення!, На добраніч!, Вибачте, будь ласка тощо. У зв’язку з цим в етикеті виділяють вербальний і невербальний рівні, між якими існує тісний взаємозв’язок [Радевич-Винницький 2001: 5]. Він цілком логічний, адже знаки мовного й немовного етикету передають однаковий зміст, несуть інформацію про стосунки співрозмовників, наприклад, вигук “Привіт!” і поплескування по плечі однаковою мірою вказують на те, що взаємини між людьми приязні, навіть фамільярні. Словесні й несловесні знаки етикету можуть поєднуватись або бути взаємозамінними, наприклад, замість привітання в деяких випадках можна лише потиснути руку.
Учені вважають етикет системою знаків [Горелов и др. 1991; Формановская 1984; Цивьян 1965]. Безперечно, етикетні жести важливі для нас не самі по собі, а лише тому, що несуть інформацію, яка допомагає окреслити місце особи в колективі. Основною властивістю етикету є його комунікативність. Виконання кожного правила завжди спрямоване на певного адресата й вимагає обов’язкової відповіді. Т.В. Ців’ян наголошує, що етикетна поведінка зазвичай скерована принаймні на двох адресатів – безпосереднього й віддаленого (“публіку”); у цьому розумінні її можна прирівняти до дій актора, які орієнтовані на партнера і на зал. Присутність “залу” видозмінює прийоми, робить їх стриманішими [Цивьян 1965: 144 – 149]. Вивчення етикету як системи знаків формує знання про будову простих семіотичних систем.
Серед паралінгвізмів (а до них зараховують властивості звукової фонації, манеру мовлення, міміку, жести і пластику, графічні, зображальні, просторово-пристосувальні, інстинктивно-рефлективні дії, якщо вони не мають самостійної комунікативної мети з боку мовця [Ганич, Олійник 1985: 180]) окрему групу становлять жести, які використовують у різних етикетних ситуаціях.
Етикетні жести є важливим елементом спілкування. Вони становлять своєрідну знакову систему, володіння якою притаманне усім членам суспільства, за винятком окремих груп знаків, які несуть національне або професійне навантаження й не обов’язкові для використання в інших етнічних чи соціальних групах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Етикетні жести як елемент невербальної комунікації

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок