Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат українською: Словотвірна синонімія прикметників, мотивованих різними частинами мови

Словотвірна синонімія прикметників, мотивованих різними частинами мови / сторінка 5

Назва:
Словотвірна синонімія прикметників, мотивованих різними частинами мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,73 KB
Завантажень:
248
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.8

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Словотвірними синонімними парами можуть бути також мотивуючий відчислівниковий прикметник - мотивований відприкметниковий прикметник; мотивуючий віддієслівний прикметник - мотивований відприкметниковий прикметник, із яких на сучасному етапі функційно переважає по одному компонентові. Наприклад, однакий - однаковий (від числ. один і прикм. однакий): Приїхали три козаки, Та всі три однакі. Царі, раби - однакові Сини перед Богом [СУМ, V, 631]; дрібний - дрібнистий (від дієсл. дробити і прикм. дрібний) [Гр., I, 443].

У словотвірні синонімні зв'язки в новій українській мові можуть вступати і відчислівниковий - відіменниковий деривати: подвійний - двоїстий - двійчастий (від числ. двоє та ім. двійка) [Геодез., 64]; відіменниковий - відприкметниковий: свинцюватий - свинцевистий (від ім.свинець та прикм. свинцевий): Свинцювата і свинцевиста бронза [СУМ, IX, 72]; відіменниковий - відприслівниковий: домовий - домашній (від ім. дім і присл. дома): Домашнього злодія не встережешся. Домового злодія не встережешся [Гр., I, 418, 419]; нутряний - внутрішній (від ім. нутро і присл. внутрі) [Фав., 9]; правдивий - справжній - справдішній (справдешній) (від ім. правда і присл. справді): Правдиві волоські гарбузи [Гр., III, 398]. Це було справжнє кам'яне вугілля. Це не град і не сніг, а справдішня... сіль. Надворі... справдешнє літо [СУМ, IX, 591, 590, 589]. Рідко у цей словотвірний синонімний ряд входять і прикметники справедливий та праведний: Котра дівчина чорнобривая, та чарівниця справедливая. Не мають праведного таланту (справжнього таланту) [Гр., IV, 188; III, 398].

Із названих словотвірних синонімних рядів на сучасному етапі розвитку української мови стали паронімами прикметники домовий - домашній, справедливий - праведний - справжній, а нутряний і справдішній вийшли з активного вжитку.

Отже, крім прикметникових дериваційних синонімів, що утворилися від тої самої частини мови, в новій українській мові засвідчені пари з компонентами, мотивованими словами різних частин мови, або з первісним і похідним від нього прикметником. Словотвірні синоніми якраз цих моделей (первісний прикметник - відприкметниковий прикметник, відчислівниковий прикметник - відприкметниковий прикметник) свідчать, що в новій українській мові існують деад'єктивні прикметники, які, крім словотвірних значень “слабкий вияв ознаки” (білуватий), “сильний вияв ознаки” (старезний), “надмірний вияв ознаки” (задобрий), “гіпокористичність” (сліпенький), “заперечення ознаки” (невеликий) [1, с. 53], можуть виявляти ознаку, тотожну за силою вияву з ознакою, яку виражають їх мотивуючі бази - прикметники (ситий - ситний; однакий - однаковий).

Прикметникові словотвірні синоніми різної мотивації - це слова, які вживаються в науковому, художньому і розмовному стилях мови.

Список використаної літератури:

1. Ґрещук В. Український відприкметниковий словотвір. Івано-Франківськ,

1995. 208 с.

2. Ковалик І.І. Питання словотворчої синонімії і омонімії в сфері іменників слов'янських мов // Питання слов'янознавства. Матеріали Першої славістичної конференції. Львів, 1962. С.5-25.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Словотвірна синонімія прикметників, мотивованих різними частинами мови

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок