Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Творення слів

Творення слів

Назва:
Творення слів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,15 KB
Завантажень:
92
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Творення слів

Тема уроку: Творення слів.

Мета уроку: повторити, узагальнити й схематизувати знання про будову слова і словотвір, відомості з морфології та орфографії.

Розвивати вимову та слухову культуру, дикцію, увагу пам'яті, культуру усного і писемного мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати вивчений матеріал, виховувати патріотичні почуття, любов до рідного слова, національну свідомість.

Обладнання уроку: схеми-опори “Будова слова”, “Словотвір”, тексти-опори “Пісня Марусі Чурай”, таблиця “Способи словотворення”, індивідуальні картки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель пропонує повторити пам'ятку-аутотренинг, якою учні користуються впродовж усього курсу вивчення української мови.

Я - старшокласник

Я - особистість творча.

Я думаю, аналізую, висловлюю свої судження.

Я хочу знати.

Я поважаю себе і свого вчителя.

Музикотерапія (5хв.) , звучить народна пісня.

Учитель називає тему уроку, зачитує епіграф, знайомить учнів з метою уроку.

Учні записують епіграф:

Ой, що росте без кореня?

Камінь росте без кореня?

Народна творчість

Запитання до класу:

- Як епіграф пов'язується з темою й метою заняття?

Відбувається короткий діалог між учителем і учнями.

Учитель остаточно умотивовує тему, формує мету і завдання уроку.

ІІ. Повторення вивченого.

Бесіда з запитаннями:

Як називається розділ мовної науки, що вивчає творення слів?

Що називається твірною основою?

Яка основа називається непохідною? Похідною?

Які є способи словотворення?

Назвіть неморфологічні способи словотворення.

Які способи творення слів називають морфологічними?

Учні закріпляють теоретичний матеріал за таблицею “Способи словотворення” та за схемою-опорою “Будова слова. Словотвір”, наводять приклади.

ІІІ. Тренувальні вправи на осмислення знань, формування умінь і навичок.

Завдання 1. До кожного зазначеного в таблиці способу словотвору самостійно дібрати по 2-3 приклади.

Завдання 2. З а поданими схемами дібрати слова (у початковій формі).

1.

2.

3.

4.

5.

Вибірковий диктант

Виписати з вірша-пісні Марусі Чурай “За світ встали козаченьки” слова, утворені суфіксальним способом.

(учні запишуть і зроблять морфемний аналіз слів: козаченьки, Марусенька, Марусенько, миленького, доріженьку, синочку, неділеньки).

Завдання 3. Відтворити текст пісні “За світ встали козаченьки” усно і записати слова у творені префіксальним способом. (Учні запишуть слова: похід, заплакала, помолися, забувайте. Зроблять взаємоперевірку).

Розподільний диктант. Записати слова префіксальним способом у дві колони.

(учні почергово виразно читають текст на окремих листках).

Запитання до класу:

1.Назвіть стиль твору

2.Які ще стилі відомі

Самодиктант. Запишіть 4-5 слів, утворених способом основоскладання.

Проводиться взаємоперевірка виконаної роботи.

Мовленнєва ситуація. Учитель пропонує учням послухати билицю “Сценка із життя”.

Сочі. Пляж. Люди. Дві жінки з хлопчиками однакового віку.

“Васильку” - зве молода жінка українка синочка, стоячи на березі моря.

“Вася слышишь как красиво звучит твое имя по-украински?” - із захопленням проговорила молода росіянка витираючи рушником сина, хлопчика років чотирьох.

Запитання до класу.

1. Як утамовувати зміст бувальщини з темою заняття?

2. Для чого прочитано цю бувальщину?

3. Що я хотіла цим сказати?

(Учитель пропонує дітям при звертанні один до одного використовувати слова за допомогою суфіксів із значенням пестливості. Наприклад: Іринко, Софійко, Петрик).

Завдання 4 (усно). Пояснити спосіб творення слів: розлучили, сказала, прехороший, добрий вечір, пісні-вірші, піснетворка.

Завдання 5 (усно). Від яких твірних основ і за допомогою яких значущих частин утворено подані слова: замолоду, проклинання, біг, полу ночі, додому?

Диктант-диспут. У класі виникла дискусія. Частина учнів твердила: у реченні я знаю що ви скажете: що виступає сполучником, інші доводили: що - сполучне слово.

- Хто із них має рацію?

Диктант з коментуванням. Учні пояснюють правопис українських імен по-батькові. Творення прізвищ та їх написання орфограми.

Текст диктанту.

Українська Сафо.

1625 року в урядника Полтавського полку Гордія Чурая народилася дочка Маруся. За йменням батька її називали Марія Горді(-ївна), за прізвищем Чура(-ївна).

Маруся була піснетворною, мала чудовий голос. Народжена для любові, вона не знала її радощів. Маруся полюбила Гриця Бобренка, але Грицькова мати Бобрен(-чиха) повстала порти кохання. Безвольний Грицько Бобренчи(-шин) одружився з Галею Вишняк(-іваною), дочкою осавули Вишняка...

Усі свої надії все любляче серце по краплині Маруся сточила в неперевершені пісні.

Завдання 6

Назвати вивченні орфограми.

Зробити морфологічний розбір останнього речення.

Пояснити пунктограми в основному реченні.

Зробити синтаксичний розбір останнього речення.

дібрати спільнокореневі слова до іменника голос.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Реферат на тему: Творення слів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок