Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Функціональне навантаження парцелятів-заголовків у газетній публіцистиці

Функціональне навантаження парцелятів-заголовків у газетній публіцистиці

Назва:
Функціональне навантаження парцелятів-заголовків у газетній публіцистиці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,99 KB
Завантажень:
388
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Функціональне навантаження парцелятів-заголовків у газетній публіцистиці


У сучасній лінгвістиці тексту, як відомо, виявляється загальна спрямованість на всебічне дослідження тексту і його комплексний опис із позицій функціонально-комунікативного підходу, а також на виявлення функцій окремих комунікативних одиниць і їхньої ролі у виконанні цілісного комунікативного завдання.
При вивченні текстотворення і тексту в комунікативному аспекті вихідним є положення про те, що текст зберігає інформацію не тільки про фрагмент картини світу, а й про комунікативну ситуацію, яка йому відповідає як засобу комунікації. Т. Радзієвська визначила текстовий тип як конструкт, що постає в єдності облігаторних і факультативних чинників, реалізується в численних моделях текстів конкретних ситуацій мовленнєвого спілкування [Радзієвська 1999]. Текст завжди оригінальний – „суттєвою особливістю писемного тексту є його функціональна орієнтованість, оскільки він реалізується з чіткими завданнями на включення співбесідника в активну комунікацію” [Загнітко 1997].
Функціонально-семантичний і структурний аналіз дозволяє мовознавцям виділити загальні закономірності в побудові текстів і загальні ознаки їхньої стильової і жанрової належності. Водночас текст є відносно стійкою одиницею мови, яка має логічну, тематичну, структурну і прагматичну зв’язність. Публіцистичні тексти – своєрідні за формою, методом підходу до дійсності, засобами впливу. Вони є тематично різноманітними, їхній жанровий діапазон безмежний, а виражальні ресурси невичерпні.
Метою статті є аналіз функцій парцелятів-заголовків у газетному тексті та з’ясування випадків синкретизму функцій парцелятів у мові сучасної української публіцистики.
Об’єктом дослідження стало близько трьох тисяч парцельованих конструкцій, дібраних із мови сучасної української публіцистики („Голос України”, „Молодь України”, „Літературна Україна”, „Освіта”).
Аналіз праць мовознавців, присвячених проблемі експресивного синтаксису, та досліджуваний матеріал української публіцистики кінця ХХ століття підтверджує, що парцеляція є яскравим показником сучасної газетної мови.
Публіцистичні тексти, а саме газетні статті, відіграють надзвичайно важливу роль у соціальній сфері життя суспільства. Вони формують активну життєву позицію читача, виявляють напрямок формування суспільної думки. Тому всі публіцистичні матеріали цілеспрямовані й адресовані, а прагнення до нестандартності заголовків – дуже поширений у публіцистиці прийом.
Якщо газетний текст розглядати як структуру, що відповідає відомій загальній формулі “увага – інтерес – бажання – дія”, то з першим елементом формули збігається заголовок. Він перебуває поза текстом і є засобом передачі інформації, часто заголовок не просто привертає увагу, а й викликає інтерес, реалізуючи два, а подекуди й три елементи згаданої формули. У зв’язку з цим саме заголовок відіграє особливу роль у газетному тексті, виступаючи ядром повідомлення, безпосередньо чи опосередковано передаючи зміст ширшої інформації. Заголовок “як дуже сильно спресована абревіатура тексту” прагне до повнішого вираження оцінки і інтерпретації, що є змістом тексту [Загнітко 1997].
В останні роки газетні заголовки стали предметом особливої уваги лінгвістів. І це невипадково. Зріс обсяг інформації, яку читач отримує з газет. Пропорційно цьому зростає роль заголовка в структурі газетного тексту. Адже саме через заголовки можна довідатися про зміст надрукованих матеріалів, не витрачаючи часу на ознайомлення з надлишковою для того чи іншого читача інформацією. “Спостереження над заголовками газет, – стверджує В.Г.Костомаров, – проливає світло на особливості газетної мови загалом” [Костомаров 1980].
Заголовки повинні відповідати загальним вимогам, що висуваються до них. Простота, стислість, доступність характеризують заголовок. Водночас він є гранично стислою і влучно вираженою головною ідеєю статті. Заголовки швидко, наочно й адекватно відображають особливості мови газети [Гладкий 1928].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Функціональне навантаження парцелятів-заголовків у газетній публіцистиці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок