Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Термінологічна лексика як компонент метафоричних конструкцій

Термінологічна лексика як компонент метафоричних конструкцій

Назва:
Термінологічна лексика як компонент метафоричних конструкцій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,64 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Термінологічна лексика як компонент метафоричних конструкцій


Для мови художньої літератури характерна стильова взаємодія. Образна мова вирізняє твори художньої літератури з-поміж інших текстів. Вона не обмежується традиційними тропами та фігурами, а наповнює естетичним змістом безомбразні мовні елементи, перетворює їх у систему художньо-мовного бачення світу [Єрмоленко 1999: 301]. До таких “безомбразних мовних елементів” ми відносимо, зокрема, термінологічну лексику.
Беззаперечним є той факт, що термін – це основний показник наукового стилю. У складі терміносистеми він характеризується однозначністю в межах визначеного термінологічного поля, відсутністю синонімії та антонімії, емоційної маркованості. Проте зазначимо, що ці характеристики властиві лише “ідеальному” термінові.
Аналіз терміносистеми будь-якої мови свідчить, що характеристика терміна далеко не у всьому відповідає тим вимогам, що ставлять до його поняття. Терміни в наш час виходять далеко за межі спеціальної літератури й нехудожніх стилів, вони навіть метафоризуються, що зближує їх із загальновживаними словами [Молодід 1972: 135-149].
Дедалі більше термінологічної лексики з’являється у художніх текстах; детермінологізовані слова наукової мови входять у структуру художніх образів.
Мова художньої літератури загалом і поетична зокрема прагне до оновлення слова, видобування з лексичної семантики нових значеннєвих нюансів, відтінків. При цьому змінюються не тільки особливості слововживання, а й виявляється тенденція до зміни синонімічних та антонімічних відношень. У художніх текстах термін втрачає свої специфічні ознаки, набуваючи додаткових, а то й зовсім інших, смислових значень – він виступає елементом образної системи мови.
Останні дослідження функціонування термінологічної лексики у художньому стилі репрезентовані такими роботами: Єрмоленко С.Я. (1999), Дядюра Г.М. (2001), Єщенко Т.А. (2001) Городиловська Г. (2002), Озерова Н.Г., Синиця І.А. (2003), та ін. Проте це питання лишається актуальним, оскільки лексичний склад мови постійно поповнюється новими словами з різних галузей знань, а письменники, віддзеркалюючи дух епохи, майстерно вплітають їх у свої твори.
Зазначимо, що досліджень використання термінів у метафоричних структурах на матеріалі поезії Івана Драча практично немає. Тому предметом нашого аналізу стали функції термінолексики у поетичних метафорах митця. Необхідно підкреслити, що І. Драч належить до тих поетів, які постійно використовують минулі і сучасні надбання та досягнення людського генія. Він активно вбирає в себе усе нове, аби потім, пропустивши це все через свої почуття та уяву, витворити нові поетичні картини та образи. Від початку становлення своєї творчості він прагнув не лише чуттєвого, а й інтелектуального осмислення дійсності. Проаналізувавши фактичний матеріал, ми з’ясували, що вживані терміни належать до різних галузей наук і об’єднуються за тематикою. Найбільш поширеними тематичними групами термінологічної лексики у поезії І.Драча є:
а) фізична: атом, нейтрон, протон, гудрон, цезій, стронцій, дюраль;
б) космічна: космічна ракета, космічний корабель, радар, орбіта;
в) медична: скальпель, м’язи, сукровиця, агонія, артерія, наркоз, ін’єкція, суглоби, нерви, кров, рана, бинт, артерія, вена, капіляр, анатомія, донор;
г) біологічна: кисень, ДНК, брунька, амеба, озон;
ґ) астрономічна: небо, зоря, сонце, місяць, сузір’я, зодіак;
д) географічна: агат, граніт, базальт, яшма, сердолік, мармур, полюс, вулкан;
е) мистецтвознавча:
-музична: акорди, етюди, сонати, рондо, ритурнелі, симфонія, мелодії, соната, контрабас, полонези, скрипка, віолончель, барабан, флейта, оркестр, джаз, реквієм, органи, струна, сонет, ноти, соло, джаз, октава;
-театральна: драма;
-живописна: пензель, тюбик;
-архітектурна: вітражі, скло, архітектура;
є) конфесійна: Псалтир, корогва, іконостас, німб;
ж) філософська: буття, гандізм, філософія;
з) військова: атака, десанти, бомба, дзоти, кокарда, гармати, гранати, полковник, динаміт, куля;
и) історична: яничар, князь, княжна, орда, жандарми;
і) загальнонаукові слова: форма, зміст, митець, НТР, абстракт, ідея, інтелект.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Термінологічна лексика як компонент метафоричних конструкцій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок