Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Реалізація культурологічної змістової лінії на уроках української мови: проблеми і перспективи

Реалізація культурологічної змістової лінії на уроках української мови: проблеми і перспективи

Назва:
Реалізація культурологічної змістової лінії на уроках української мови: проблеми і перспективи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,46 KB
Завантажень:
193
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Реалізація культурологічної змістової лінії на уроках української мови: проблеми і перспективи


Проголошена останнім часом епоха постмодерну дала новий поштовх дослідженням проблем культури та культурології.
Проблемами збагачення мовлення учнів у різні часи займалися О.О. Потебня, Ф.І. Буслаєв, І.І. Срезневський, К.Д. Ушинський, К.Б. Бархін, В.А. Добромислов, М.Т. Баранов, Т.О. Ладиженська, В.І. Масальський, І.О. Синиця, О.М. Біляєв, М.І. Пентилюк, Н.А. Пашківська, Л.М. Симоненкова, Т.П. Усатенко, Л.О. Кутенко.
Про велику силу живого народного слова у навчанні та вихованні неодноразово згадували у своїх працях В.О. Сухомлинський, І.С. Олійник, М.Г. Стельмахович. Аналіз шкільних програм, підручників, спеціальної літератури засвідчив важливість і недослідженість проблеми реалізації культурологічного компонента у навчанні української мови учнів 10-11 класів.
З метою з’ясування стану роботи над культурологічною змістовою лінією української мови було проведено опитування серед учителів-словесників Київської, Черкаської та Миколаївської областей за допомогою анкети такого змісту:
1. Визначте суть поняття «етнокультурознавча лексика».
2. Як Ви працюєте над збагаченням мовлення учнів етнокультурознавчими словами та словами-символами на уроках рідної мови у 10-11 класах?
3. Які культурознавчі слова, на Вашу думку, необхідно ввести у мовлення учнів 10-11 класів?
4. Чи сприяють шкільні підручники реалізації культурологічного компонента у навчанні української мови?
5. Якими джерелами, крім підручників, Ви користуєтесь у роботі над реалізацією культурологічного компонента? Чи є в школі необхідна кількість довідкової літератури, яка сприяє збагаченню учнівського мовлення етнокультурознавчою лексикою?
6. Які види роботи Ви застосовуєте для реалізації культурологічної змістової лінії? На яких етапах уроку?
7. Як відбилися в мові народні звичаї українців? Наведіть один приклад.
8. Який передовий досвід з реалізації культурологічного компонента при навчанні української мови Ви використовуєте і є у Вашій школі?
9. Яку тематику творів Ви пропонуєте учням 10-11 класів на уроках розвитку зв’язного мовлення для реалізації культурологічної змістової лінії?
На перше запитання найбільш правильною і повною була така відповідь: «Це слова, що виражають специфіку культури певного народу, вони різної давності та різні за походженням. Переважна більшість таких слів — безеквівалентні, тобто використовуються тільки в певній (одній) мові. В основному це іменники. Приведемо приклад таких слів в українській мові: коровай, колядка, щедрівка, калач, образ, веретено, галушки, свита, паляниця та інші». Але подібних відповідей було небагато.
Відповіді решти вчителів свідчать про поверхове розуміння цього поняття:—
застаріла лексика;—
лексика, що відображає духовну культуру певного народу;—
лексика, що вивчає значення народознавчих термінів;—
слова, що означають народні назви;—
слова, що виникли дуже давно на території України;—
це власне українська лексика;—
це слова-символи;—
слова, які використовує тільки український народ.
Дійсно, протягом існування мови окремі слова її перестають широко вживатися і переходять в пасивний словник, а потім і зовсім перестають вживатися. Частина етнокультурознавчої лексики належить до пасивного словника, але це не визначальна її риса, адже застаріла лексика не обов’язково етнокультурознавча. Головною рисою етнокультурознавчої лексики є її специфічна семантика, яка відіграє важливу роль у формуванні особистісних рис школяра.
Приклади, що наводяться, часто повторюються, обираються найлегші: веснянка, причілок, прач, Святвечір, рушник, хорунжий, лимар, мережка, семиряга, чайка, журавель, щедрівка, спалювати зиму, обжинки, народні знання, Чумацький Шлях, калина, верба, легенда, цямрина, сад-виноград, образ, сап’ян, намисто, дукачі, колядки, стрічка, храм, сурма, Стожари, різьба, вишивка, мальованка, кунтуш, корсет, кресаня, замовляння, коваль, перкаль, кацавейка, семиряга, юпка, куліш, придане, лава, рожа, квас, кутя, мальва, чаша, наливка, маківник, узвар, хоровод, плуг, сопілка, хата, берегиня, вишиванка, ремесла, оселя, родина, родинна обрядовість, вірування, народне образотворче мистецтво.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Реалізація культурологічної змістової лінії на уроках української мови: проблеми і перспективи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок