Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Ономастичний тезаурус у поетичному ідіолекті Яра Славутича

Ономастичний тезаурус у поетичному ідіолекті Яра Славутича

Назва:
Ономастичний тезаурус у поетичному ідіолекті Яра Славутича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,65 KB
Завантажень:
447
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Ономастичний тезаурус у поетичному ідіолекті Яра Славутича


Сукупність понять, які існують в даному мовному соціумі, і слів, що їх виражають, позначається терміном “загальний тезаурус”. Однією з важливих особливостей тезаурусу є його здатність моделювати лексико-семантичну систему мови, давати картину того, що прийнято вважати неохопленим, відкритим класом одиниць. Розробка загальномовних тезаурусів може відбуватися на базі спеціальних або індивідуальних.
Тезаурус особистості – це система знань і понять, а також лексем, через які вони виражені. Окремі тезауруси індивідуумів характеризуються схожістю або відмінністю, що забезпечує їх взаємодію та взаємозбагачення. Дослідники тезаурусу [Гетман 1991; Караулов 1976; Шрейдер 1971] виділяють у семантиці терміна на дві зони: 1) реальний, об’єктивний словник як закритий клас лексичних одиниць, упорядкованих за тими відношеннями, які реально існують між словами мови; 2) ідеальний запас знань і понять, виражених словами і словосполученнями.
Ономастичний тезаурус Яра Славутича – один із варіантів картини світу, зорієнтованої на відображення думки через семантику власних назв (далі – ВН). Його особливість у тому, що ВН групуються навколо однієї теми, з якою вони пов’язані і смисл якої певною мірою розкривають.
Тематичне розмаїття поетичних творів Яра Славутича відображає картину світу в індивідуальному баченні автора. Його ономастичний тезаурус визначаємо як модель певних понять, які функціонують як ВН або словосполучення із ВН, і моделюємо системні відношення у певних рубриках, об’єднаних на основі тематичного зближення. Аналіз дозволяє виявити причини, за якими оніми, використані в поезії, набувають значимості і входять до загальномовного ономастичного тезаурусу та як загальномовний ономастичний тезаурус впливає на формування ідіолекту письменника. Лексика тезаурусу Яра Славутича відображена за принципом формування суми ВН (антропонімів і топонімів) через системні семантичні зв’язки між ними.
До тематичної групи “Віки Олега” входять 40 антропонімів і 37 топонімів. Вони становлять базу давніх українських архетипів: простір давньої України, її культура, природа, військова звитяга. Стилізовані до давньої епохи топоніми і гідроніми є основою багатьох поетичних творів.
Слов’янську державність репрезентують географічні назви: Скитія, Трипіль, Україна-Русь, Путивль-град, Переяслав, Київ, Батурин, Борислав, Лтава, Посулля, Придоння, Галич, Яр-Бористен, Стир, Рось, Каяла, Дін, Дінець, Дністер, Дунай, Інгулець. Із утворенням державності географічний простір ділиться на внутрішній та зовнішній. Події, пов’язані із зовнішньою політикою, поет доповнює іноземними географічними назвами: Геллада, Морава, Рим, Београд, Візантія, Спарта. У цій групі спостерігаємо словотворчі варіанти топонімів: варіативність на позначення одного ономаоб’єкта, наприклад, Україна, Україна-Русь, Русь, Русь-Україна; Лтава, Олтава; Яр-Бористен, Бористен, Славутич, Славутиця, Дніпро. Ознакою древніх топонімів є складена форма: Україна-Русь, Путивль-град, Цар-град, Яр-Бористен.
Антропонімний склад включає імена відомих українських князів: Оскольда й Дира, Володимир, Ігор, Олег, Святослав, Святославич, Всеволод, Василько, Данило; воєвод: Дмитро, Ростислав, Савур; княгині Ярославни; просвітителів: Боян, Остромир, Кирило, Методій та. Поет, вшановуючи історію та культурні надбання слов’ян, створює переспіви епізодів “Слова о полку Ігоревім”. Автор “Слова” активно використовує в художньому творі топоніми, антропоніми, котайконіми, відтопонімні апелятиви [Слово 1989].
Тематична група “Віки Богдана” окреслює часовий простір козацької епохи в Україні. До нього увійшли 33 топоніми і гідроніми, які репрезентують важливі топооб’єкти України того часу, і 42 антропоніми – імена визначних представників козацтва. Доба козацтва настільки близька письменникові, наскільки глибокою стала трагедія руйнування родового гнізда із предківською козацькою славою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Ономастичний тезаурус у поетичному ідіолекті Яра Славутича

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок