Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Орфографічні норми сучасної української мови (правопис складних слів, географічних назв, іншомовних слів)

Орфографічні норми сучасної української мови (правопис складних слів, географічних назв, іншомовних слів)

Назва:
Орфографічні норми сучасної української мови (правопис складних слів, географічних назв, іншомовних слів)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,24 KB
Завантажень:
609
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Орфографічні норми сучасної української мови (правопис складних слів, географічних назв, іншомовних слів)


1. Написання складних слів
Складні іменники пишуться разом або через дефіс.
Разом пишуться складні іменники, утворені за допомогою сполучних голосних (е, є, о) або без них з двох чи кількох основ, напр.: жиробанк, ціноутворення; з першими частинами пів-, напів-, напр.: півгодини, напівприбутковий; усі складноскорочені слова та слова зі складовими частинами екстра-, макро-, мета-, мікро-, мілі-, моно-, мульти-, псевдо-, соціо-, стерео-, супер-, фоно-, -граф, -графія, -логія,
-метр і под., напр.: євростат, автокореляція, радіотехніка.
Через дефіс пишуться складні іменники, що означають близькі або протилежні за змістом поняття, напр.: купівля-продаж; професію, спеціальність, учений ступінь, державну посаду, військове звання, напр.: член-кореспондент, генерал-полковник; складні одиниці виміру, напр.: людино-день, кіловат-година; терміни, в яких одне слово є родовою назвою, а інше – видовою, напр.: банк-кореспондент, країна-боржник; іменники з першою частиною віце-, екс-, лейб-, максі-, міні-, міді-, обер-, унтер-, штаб-(штабс-), напр.: міні-маркет, штабс-капітан; іменники з першою частиною пів-, яка стоїть перед власною назвою, напр.: пів-Києва, пів-Європи та інші слова.
Складні прикметники можуть писатися разом або через дефіс.
Разом пишуться складні прикметники, утворені від складних іменників, що пишуться разом, напр.: антидемпінговий, інтервалютний; утворені від словосполучень з підрядним зв’язком між словами, напр.: авансодержатель, трудоінтенсивний (такі прикметники слід відрізняти від сполучень прислівника з прикметником чи дієприкметником, напр.: суспільно корисний, безстроково відпускний; прислівник пишеться окремо, бо він логічно наголошується, є членом речення); прикметники-терміни, напр.: самоокупний, конкурентоспроможний й інші.
Через дефіс пишуться складні прикметники, утворені від складних іменників, які пишуться через дефіс, напр.: віце-президентський, альфа-коефіцієнтний; між частинами яких встановлюється сурядний зв’язок, напр.: грошово-кредитний, адміністративно-господарський; перша частина яких закінчується на -ико, -іко, напр.: історико-культурний, механіко-математичний; прикметники з першими частинами військово-, воєнно-, напр.: військово-морський, воєнно-стратегічний, але військовозобов’язаний, військовополонений та інші.
Складні числівники передаються на письмі разом, окремо і через дефіс. Разом пишуться кількісні числівники, порядкові й подібні до них прикметники з останніми компонентами -сотий, -тисячний,
-мільйонний, напр.: чотирнадцять, шістдесятий, кількамільйонний. Окремо пишуться складені кількісні, порядкові та числівники, до складу яких входить вираз з половиною й под., напр.: двісті тридцять сім, вісімдесят шостий, п’ять з половиною годин.
Складні займенники (заперечні з частками ні, ані й неозначені) пишуться по-різному. Заперечні займенники пишуться з частками ні, ані разом або окремо (їх правопис див. за правописом часток). Неозначені займенники з компонентами аби-, де-, -сь пишуться разом, а з частками будь-, -будь, -небудь, казна-, хтозна- й под. – через дефіс, якщо між ними і займенниками немає прийменників, напр.: абищо, деякого, чогось, хтозна-який, але аби про що, будь у кого, казна з ким.
Складні прислівники пишуться разом, окремо і через дефіс.
Разом передаються прислівники, утворені з кількох основ, напр.: ввечері, втроє, мимоволі, насамперед; сполученням часток аби-, ані-, де-, чи-, що-, як- з будь-якою частиною мови, напр.: абикуди, деколи. Окремо пишуться прислівникові утворення іменників з прийменниками без, в, до, з, на, під, по, напр.: без відриву, під питанням; прислівникові конструкції, у яких основи розділені прийменниками, напр.: раз у раз, з року в рік; сполучення іменника у Н.в. з іменником в О.в., напр.: кінець кінцем, одним одна. Через дефіс пишуться прислівники, в яких повторювані слова розділені прийменниками, що перейшли у префікси, та частками, напр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Орфографічні норми сучасної української мови (правопис складних слів, географічних назв, іншомовних слів)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок