Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> КНИГА І ВИКЛИКИ НОВОЇ КОМУНІКАТИВНОЇ РЕАЛЬНОСТІ

КНИГА І ВИКЛИКИ НОВОЇ КОМУНІКАТИВНОЇ РЕАЛЬНОСТІ

Назва:
КНИГА І ВИКЛИКИ НОВОЇ КОМУНІКАТИВНОЇ РЕАЛЬНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,61 KB
Завантажень:
477
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 002.2:316.77
В. А. МАРКОВА
КНИГА І ВИКЛИКИ НОВОЇ КОМУНІКАТИВНОЇ РЕАЛЬНОСТІ
Аналізуються концепти «інформаційне суспільство», «масова культура», «постмодернізм» у контексті їх впливу на розвиток книжкової комунікації.
Ключові слова: інформаційне суспільство, масова культура, постмодернізм, книжкова комунікація.
Анализируются концепты «информационное общество», «массовая культура», «постмодернизм» в контексте их влияния на развитие книжной коммуникации.
Ключевые слова: информационное общество, массовая культура, постмодернизм, книжная коммуникация.
The concepts «information society», «mass culture», «post- modernism» in context of their influence on the development of the book communication is analyzed.
Key words: information society, mass culture, postmodernism, book communication.
«Вавилонська бібліотека» – саме таку назву має оповідання Х. Л. Борхеса, яке повною мірою може передати жах і безпорадність сучасної людини в умовах інформаційного вибуху. «Вавилонська бібліотека» – це бібліотека, що складається з книг, утворених вільною комбінацією двадцяти двох букв алфавіту, в яких на осмислений рядок припадає тисячі нісенітнець [3, c. 313]. Вавилонська бібліотека – це метафора нової «вавилонської» катастрофи, на межі якої перебуває людство, що спричинена неконтрольованим зростанням інформації.
Існує багато концепцій, що описують образи сучасності, серед яких для аналізу сучасного стану книжкової комунікації і перспектив її розвитку найважливішими є три: «інформаційне суспільство», «постмодерністська культура», «масова культура». Мета статті – аналіз викликів нової комунікативної реальності книжковій комунікації. Зазначені визначення, на перший погляд, акцентують увагу на різних аспектах сучасного культурного стану, до того ж належать різним галузям гуманітарного дискурсу, але моментом їх «зустрічі» є те, що, як вважає сучасний культуролог М. Еп- штейн, постмодернізм є «травматичним досвідом», зумовленим обмеженістю людини в сприйнятті інформації, накопиченої людством. Геометрична прогресія зростання інформації протирічить реальній кількості років життя, даних людині, в які вона здатна її сприймати. Отже, виникає потреба в додаткових пристроях, «протезах», що зможуть допомогти подолати це протиріччя (варто тут пригадати і теорію Маклюена щодо розширень зовні наших почуттів).
ХХ сторіччя – початок цивілізації протезів: люди спілкуються між собою за допомогою приладів, підключених до органів чуття. У міру вбудовування людини в грандіозно розпростерте інформаційне тіло людства неминуче збільшуватимуться протезно-електронні складові індивідуального тіла, оскільки йому не вистачатиме очей, вух, рук для сприйняття і передачі всієї інформації, що є необхідною для виконання людських функцій. Там, де органи втрачають взаємозв'язок у єдиному цілому організму, вони опосередковуються протезами – екранами, дисками, комп'ютерами, телефонами, факсами. Усе це – подовжувачі і замінники тілесних органів, що травмовані надлишком інформації [11].
А тому як постмодерністські концепції, так і теорії інформаційного суспільства в межах свого категоріального апарату описують споріднені процеси, спричинені кризовим станом подальшого зростання інформації і неможливістю його подолання лише в межах книжкової комунікації.
Концепт «масова культура» апелює до таких тенденцій у суспільстві як «повстання мас» (X. Ортега-і Гасет), ліквідація «двовимірної» культури (Г. Маркузе), що привело до розмивання границь між «високою» і «низькою» культурами завдяки експансії засобів масової інформації, які вбудовують культурні цінності в існуючий порядок і надають їм товарної форми, чим повністю нівелюють їх трансцендентний статус. Масова культура є продуктом процесів індустріалізації, урбанізації та виникнення національних державних утворень, тобто характерних ознак індустріальної доби в розвитку суспільства. Зазначені процеси потребували загальної грамотності населення та розвитку каналів трансляції інформації найширшому колу людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: КНИГА І ВИКЛИКИ НОВОЇ КОМУНІКАТИВНОЇ РЕАЛЬНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок