Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Психологічні чинники засвоєння виражальних засобів мови учнями середнього шкільного віку

Психологічні чинники засвоєння виражальних засобів мови учнями середнього шкільного віку

Назва:
Психологічні чинники засвоєння виражальних засобів мови учнями середнього шкільного віку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,54 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Психологічні чинники засвоєння виражальних засобів мови учнями середнього шкільного віку


Вироблення мовленнєвих умінь і навичок, як і будь-який мовленнєвий процес, супроводжується цілим комплексом психічних процесів і дій. Під час навчання мови необхідно враховувати психологічні особливості та механізми мовлення, особливості формування творчого мислення школярів. Навчання мови можливе лише на основі розвитку образного мислення учнів, їхньої уваги, пам’яті, уміння бачити факти, порівнювати їх, синтезувати, узагальнювати, конкретизувати й абстрагувати — тобто на основі психічного відображення дійсності.
Визначення й розкриття психічних процесів і дій під саме час засвоєння виражальних засобів учнями середнього шкільного віку є метою нашої статті, оскільки формування творчого мислення та розвиток мовлення школярів передбачає обов’язкове засвоєння виражальних засобів мови.
Це в свою чергу зумовлює завдання нашого дослідження – визначити виражальні засоби, виразне й образне мовлення як психологічні категорії та висвітлити з цієї позиції формування мовленнєвої компетенції школярів.
Психолінгвісти (П. Гальперін, Л. Григоровська, О. Леонтьєв, О. Лурія, В. Москалець, А. Петровський, О. Потебня, С. Рубінштейн та ін.) розглядають мовлення саме через процеси психічного відображення, звідси й випливає необхідність з’ясування психологічної сутності цих процесів.
Б. Ломов визначає три основні рівні психічного відображення: сенсорно-перцептивний (відчуття, сприймання), рівень уявлень (образна пам’ять, уява) і мовленнєво-мисленнєвий (поняття, мовні знаки) [7; 65-72]. Ці ж рівні вважаємо за доцільне використовувати у формуванні мовленнєвої компетенції школярів за допомогою виражальних засобів мови, основним компонентом якого є розвиток виразного та образного мовлення. За цими рівнями й розглянемо психологічні чинники засвоєння виражальних засобів мови школярами.
На першому, сенсорно-перцептивному рівні, формується образне мовлення. Образи виникають унаслідок безпосереднього впливу предметів і явищ на органи чуття. Цей рівень розвитку мовлення проходять діти дошкільного віку та молодші школярі, тому й не виникає потреби в його аналізі. Однак його необхідно враховувати, оскільки він слугує підґрунтям для мисленнєво-мовленнєвих процесів наступних рівнів.
Другим є рівень уявлень, що властивий учням 5-7 класів, він охоплює образну пам’ять, уяву, послідовні ейдентичні образи тощо, характеризується схематизацією образу. Видозмінюється і структура самого образу: одні його ознаки ніби підкреслюються, а інші – репродукуються.
Ураховуючи, що категорії виразності та образності мовлення мають різну психологічну основу (основа виразності — емоції, образності — уява), то й вважаємо за необхідне звернути особливу увагу на розвиток у школярів саме цих психічних процесів.
Доцільно розпочати аналіз психічних процесів із мотивації та цілеспрямованості навчання мови, оскільки вони відіграють основну роль у структурі діяльності взагалі й мовленнєвої зокрема.
Інтерес є основним пізнавальним мотивом. Він позитивно впливає на всі психічні процеси й функції: сприймання, увагу, мислення, пам’ять, волю, тобто є «сплавом», що утворює особливий тонус діяльності, особливий стан особистості.
Визначаючи інтерес як головний чинник, психологи (О. Леонтьєв, Г. Костюк, Н. Менчинська, А. Маркова) вважають, що завдання педагога полягає в такій організації навчання, яка б збудила всі внутрішні сили, необхідні для подолання труднощів. Треба ще в початкових класах зацікавити учнів, спрямувати їх діяльність, а в 5-7 класах продовжувати розвивати їхній інтерес, викликати бажання розмовляти правильно, виразно, добирати для цього відповідні засоби. Школярі повинні зрозуміти: щоб бути цікавим співрозмовником, потрібно працювати над своїм мовленням, постійно його збагачувати й удосконалювати.
Пізнавальний інтерес є показником загального розвитку школярів. Інтерес — це мотив, який діє відповідно до значущості та емоційної привабливості предмета.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Психологічні чинники засвоєння виражальних засобів мови учнями середнього шкільного віку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок