Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Що таке мова і які її основні елементи

Що таке мова і які її основні елементи

Назва:
Що таке мова і які її основні елементи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,39 KB
Завантажень:
294
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Що таке мова і які її основні елементи”


ПЛАН
1. Мислення і мовлення
2. Мова як знакова система
3. Структура мови
Список використаної літератури
1. Мислення і мовлення
Мова й мовлення є одним із засобів мислення, ро-зуміння. Роль мови велика навіть щодо осмислення й інтер-претації наочно даних об'єктів, коли результати роботи відчуттів та сприймання перекодовуються в мовні знаки. Коли ж ідеться про розуміння складних об'єктів, абстрактного
матеріалу, об'єкт мислення ставиться перед свідомістю у мовній формі.
Мова є носієм пізнаного й водночас знаряддям пізнання нового (Г. С. Костюк). Однак у мові як у знаковій системі відображені вже досить формалізовані, фіксовані значення, які можуть забезпечити міжлюдське спілкування. Що ж до особистісних смислів предметів та явищ, які завжди забарвлені індивідуальним життєвим досвідом, потребами й емо-ціями конкретної людини й тому можуть не збігатися зі значеннями, то вони виражаються в мовленні.
Чи залежить від конкретної мови мислення її носіїв? Відомі психолінгвісти Сепір і Ворф відповідають на це запи-тання позитивно. Вони автори так званої гіпотези лінгвіс-тичної відносності Сепіра — Ворфа. «Певною мірою людина перебуває під владою конкретної мови, яка є для даного суспільства засобом вираження, — пише Сепір. — Ми ба-чимо, чуємо і сприймаємо дійсність так, а не інакше пере-дусім тому, що мовні норми нашого суспільства сприяють певному вибору інтерпретації». Сепір уводить поняття лінг-вістичного детермінізму (мова може детермінувати мислен-ня) і лінгвістичної відносності (цей детермінізм пов'язаний з конкретною мовою, якою розмовляє людина). Ці автори наводять багато досить переконливих прикладів такої від-носності на всіх рівнях — від лексичного до граматичного. Так, скажімо, у мові ескімосів існує 50 назв для різних відтінків білого кольору, тобто 50 варіантів слова «білий». Ясно, що це пов'язане із середовищем — ескімосів, як відомо, оточує сніг. І навіть для такої, здається, фізично зумовленої речі, як кольоровий спектр, у різних мовах — різне членування (7 — в українській, 6 — в англійській, 4 — в родезійській мові шона, 2 — у мові басса в Ліберії).
Один з видів мовлення — внутрішнє мовлення (без зву-ків). Воно є формою існування внутрішніх мисленнєвих дій, і саме тому процес інтеріоризації (перетворення зовнішніх дій у мисленнсві), проходячи ряд етапів, про які вже йшло-ся, обов'язково завершується етапом, коли дія коментується й контролюється за допомогою мовлення не зовнішнього (промовляння вголос), а внутрішнього, часто скороченого й згорнутого.
Сучасні психологічні дослідження свідчать про діалого-вий характер мислення людини, зокрема її внутрішнього мовлення. Згідно з підходом М. Бахгіна, відомого дослідника творчості Ф. Достоєвського, діалог, дискусія харак-теризується не стільки присутністю двох або більше співбе-сідників, скільки наявністю двох або більше позицій, погля-дів на ситуацію, задачу, мету діяльності тощо.
Мисленнєва дія, думка часто розгортається як таке зітк-нення різних позицій і підходів, яке відображається й у внутрішньому мовленні. Перехід від думки до внутрішнього мовлення й від останнього до мовлення зовнішнього, пов-ноцінного вербалізованого вираження думки — процес не тільки не прямолінійний, а загалом такий, що не може бути описаний на площині. Навіть більше: щоб його описати, недостатньо і трьох вимірів простору. За влучним висловом Л. С. Виготського, думка нависає хмарою змісту і може або пролитися, або не пролитися дощем слів. Перетворення особистісних смислів у значення робить процес переходу від думки до слова дуже складним, а часом непереборним для людини.
Проілюструвати сказане можна не тільки на прикладах написання художніх творів, а й на відомій майже кожному ситуації оволодіння іноземною мовою, перших спроб спіл-кування нею. Людина може мати досить вагомий запас слів, знати граматику й синтаксис, отримувати позитивні оцінки в навчальних умовах і при цьому принципово не володіти навичками так званого активного мовлення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Що таке мова і які її основні елементи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок