Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Будова слова в українській мові (у запитаннях та відповідях)

Будова слова в українській мові (у запитаннях та відповідях)

Назва:
Будова слова в українській мові (у запитаннях та відповідях)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,60 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.9


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Будова слова в українській мові (у запитаннях та відповідях)


Афікси
1. Які морфеми належать до афіксів? Яке призначення афіксів у словотворчому процесі нашої мови?
Відповідь: Афіксами є всі морфеми, крім кореневої: префікси, суфікси, інтерфікси, постфікси, флексії, а також суфіксоїди і префіксоїди. Є дві групи афіксів: словотворчі і формотворчі.
2. У «Сучасній українській мові» (Л.Ю. Шевченко, В.В. Різун, Ю.В. Лисенко. — К.: Либідь, 1993. — С. 174.) читаємо: «Афіксом називається будь-яка морфема, окрім кореня і закінчення. Афіксами є префікс, інтерфікс, суфікс, постфікс» (с. 174). Чи є у цьому твердженні неточності?
Відповідь: Так, є. До афіксів належить і флексія, адже флексії (закінченню), як і іншим афіксам, властиві і формотворчі, і словотворчі функції (див. про це у розділі «Флексія»).
3. У нашій мові величезна кількість найрізноманітніших словотворчих афіксів. Наприклад, іменникові властиво мати більше сімдесяти суфіксів, дієслову — більш сорока префіксів і т.д. Чим це пояснюється?
Відповідь: Тим, по-перше, що іменники — це дуже численний розряд слів: це і назви осіб, і назви найрізноманітніших предметів, і різні абстрактні найменування, і тисячі назв рослинного і тваринного світу тощо. Семантичних груп іменників не перелічити. Тому не дивно, що половина коренів нашого лексичного складу — іменникові. Дієслово теж дуже численний розряд слів на означення найрізноматнітніших дій і станів у багатьох Семантичних групах. Велика кількість словотвірних афіксів властива і прикметникам.
По-друге, довговіковою мовною практикою для семантичних груп і розрядів різних частин мови виробилися «свої» афікси. Цим теж пояснюється їх велика кількість. Правда, не всім частинам мови властиво мати велику кількість афіксів. З повнозначних частин мови займенники, числівники і прислівники мають порівняно незначну кількість афіксів.
4. Легко помітити, що словотворчих афіксів незрівнянно більше, ніж формотворчих. Чому так?
Відповідь: Тому що, наприклад, за допомогою лише одного суфікса -к- можна утворити велику кількість іменників типу «жатка», «книжка», «хатка», «ручка» і т.д. За допомогою формотворчого суфіксома -л- твориться форма минулого часу всіх дієслів: біг-л-а, чита-л-и, вчи-л-и і под.; формотворчі суфікси -ш- та -іш- творяться форми вищого ступеня всіх якісних прикментиків: більший, біліший і под.
5. Розгляньте дієслова з префіксом про- і доведіть, що за допомогою цього префікса утворилися слова з іншим значенням. Отже, цей префікс словотворчий. Прослухати (слухати), просидіти (сидіти), прописати (писати), пронести (нести).
Відповідь: В усіх дієсловах префікс про- словотвірний, з ним утворюються слова з новим значенням. Порівняємо: слухати уважно — прослухати лекцію; сидіти на стільці — просидіти тиждень біля хворого; писати олівцем — прописати хворому ліки; нести відро — пронести через кордон секретний документ.
Суфікс
1. Чому суфікс так називають? Якими бувають суфікси?
Відповідь: Термін «суфікс» узято з латинської мови. Sufixus — означає «підставлений», «підкріплений ззаду», бо ця морфема розміщується біля твірної основи: пал-ець, біл-и-ти, бід-н-ий, і под. Суфікси широко використовуються як для творення нових слів, так і для творення нових форм тих самих слів, наприклад: машин-іст (нове слово від «машин-а»); принесений (нова форма дієслова «принести» — дієприкметник). Крім того, розрізняють суфікси іменникові, прикметникові, дієслівні, прислівникові і под. — тобто суфікси, притаманні різним частинам мови.
2. Нижче наведено іменникові, прикметникові та дієслівні суфіси. Як пересвідчитись, що ці частини мови мають «свої» суфікси?
а) -иць-, -ин-, -ець-, -аль-, -ар-, -яр-, -ств-, -ист-, -ант-;
б) -яст-, -ськ-, -юч-, -ат-, -н-, -ивн-, -к-, -ащ-;
в) -ува-, -и-, -а-, -і-, -ну-, -юва-, -ва-.
Відповідь:
Іменники — молод-иц-я, дівч-ин-а, полтав-ець, ціли-тель, скрип-аль, друкар, газет-яр, брат-ств-о, фонетист, комерс-ант.
Прикметники — срібл-яст-ий, сіль-ськ-ий, кол-юч-ий, бород-ат-ий, вір-н-ий, ефект-ивн-ий, говір-к-ий, проп-ащ-ий.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Будова слова в українській мові (у запитаннях та відповідях)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок