Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Четверта відміна

Четверта відміна

Назва:
Четверта відміна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,75 KB
Завантажень:
217
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Четверта відміна


Однина
1. У називному, знахідному та кличному відмінках однини імен-ники четвертої відміни мають закінчення -я, після шиплячого -а: чаєн#, гусен#, дит#, козен#, плем’я; лош<, курч<, коліщ<.
2. У родовому відмінку однини вживаються форми на -ят-и (після шиплячого -ат-и) та -ен-і: голуб’#ти, гус#ти, дит#ти; лош<ти, курч<ти, коліщ<ти; %мені (та ім’я), пл+мені (та пл+м’я).
3. У давальному відмінку однини вживаються форми на -ят-і (після шиплячого на -ат-і) та -ен-і: гус#ті, дит#ті, козен#ті; курч<ті, лош<ті; %мені, пл+мені.
4. В орудному відмінку однини вживається форма (без суфікса
-ат, -ят) на -ям (після шиплячого –ам), а іменники із суфіксом -ен- мають паралельні форми на -ен -ем і -ям: галчен#м, гус#м; дит#м, козен#м; курч<м, лош<м; %менем і ім’#м, пл+менем і пл+м’ям.
5. У місцевому відмінку однини вживаються форми на -ят-і (після шиплячого -ат-і) та -ен-і: на галчен#ті, на гус#ті; на курч<ті; в %мені, у пл+мені.
Множина
1. У називному та кличному відмінках множини іменники четвертої відміни мають форму на -ят-а (після шиплячого -ат-а) й -ен-а: гус#та, тел#та; курч<та, лош<та; імен<, племен<.
2. У родовому відмінку множини наявне нульове закінчення на
-ят (після шиплячого –ат) і -ен: тел#т, лош<т, курч<т; ім+н, плем+н.
3. У давальному відмінку множини вживають форми на -ят-ам (після шиплячого -ат-ам) і –ен-ам: гус#там, тел#там, курч<там; іме-н<м, племен<м.
4. У знахідному відмінку множини іменники четвертої відміни мають форму, однакову з називним відмінком: коліщ<та, імен<, племен<; з родовим відмінком (для назв людей): дівч<т, хлоп’#т; або обидві форми (для назв тварин): гус#т і гус#та, курч<т і курч<-та, ягн#т і ягн#та.
5. В орудному відмінку множини вживаються форми на ят-ами (після шиплячого -ат-ами) та -ен-ами: гус#тами, ягн#тами; курч<-тами, лош<тами; імен<ми, племен<ми.
6. У місцевому відмінку множини вживається форма на -ят-ах (після шиплячого -ат-ах) і -ен-ах: на гус#тах, на ягн#тах; на кур-ч<тах, на лош<тах; в імен<х, у племен<х.
Вправа 1. Провідміняйте іменники. З виділеними іменниками складіть речення. Поясність правопис відмінкових закінчень.
Хлоп’я, курча, плем’я, теля, вовченя, орля, бровеня, лоша, ім’я, жабеня.
Вправа 2. Випишіть з поданого тексту іменники четвертої відміни і вкажіть, які групи слів за значенням вони охоплюють. Визначте відмінок цих іменників, поряд наведіть форму називного відмінка однини.
1. А в нас за селом на старій вербі жили лелеки. Лелечиха з лелеченятами. 2. Ви бачили коли-небудь, як вилітають молоді пташенята з гнізда? 3. На мілкому плесі вчаться пірнати дикі качата. 4. Того вовка ще малим вовченям узяв у лігві дядько Панас Гайдебура.5. Швидше, горобенята! — сміється Петро Максимович, висунувшись з кабіни. 6. І почав хлопчик з того дня ходити за телям. Це, однак, не перешкоджало теляті перестрибувати через низький тин.
(О. Донченко).
Вправа 3. Запишіть іменники в орудному відмінку однини та називному відмінку множини. Поясність правопис відмінкових закінчень цих іменників в українській і російській мовах.
Молодість, ніч, друкар, документація, молодець, кобзар, сучасність, баржа, піддашшя, інтелігенція, немовля, мовець, медаль, оповідач, ім’я, дитя, суміш. 
З’ясуйте різницю у написанні виділених іменників.
Вправа 4. Переробіть речення, уникаючи двозначності. Знайдіть іменники першої та другої відмін, поставте їх у родовому та орудному відмінках однини, поясніть їх правопис.
1) Під час перевірки організації було завдано збитків на суму
10 тис. гривень.
2) Пану директору необхідно запропонувати вирішення цієї проблеми. 
Визначте способи уникнення двозначності у текстах офіційно-ділового стилю.
Вправа 5. Запишіть іменники у місцевому відмінку однини, викорис-товуючи відповідний прийменник.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Четверта відміна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок