Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Іван Ковалик та його вчення про словотвір

Іван Ковалик та його вчення про словотвір

Назва:
Іван Ковалик та його вчення про словотвір
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,54 KB
Завантажень:
230
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
 
Реферат на тему:
“Іван Ковалик та його вчення про словотвір”Ім’я Івана Івановича Ковалика в історії українського та й слов’янського мовознавства знане передусім як ім’я вченого-дериватолога, основоположника вчення про словотвір як самостійної лінгвістичної дисципліни, хоча незаперечним є його вагомий внесок й у розвиток інших галузей українського мовознавства – історії української літературної мови, дослідження проблематики загального мовознавства, питань діалектології, лексикографії і лінгвостилістики. Такий широкий спектр наукових інтересів І.І. Ковалика свідчить про велику обізнаність мовознавчими проблемами, неймовірну працездатність вченого, бажання творчих пошуків, розробки нових підходів для вирішення теоретичних питань. „Життєвий шлях трудівника наук відзначають насамперед праці, мірилом вартості яких, крім теоретичної глибини і наукової актуальності, є також міцний зв’язок із практичними потребами життя,” – так охарактеризували діяльність професора Ковалика у своїй статті М. Демський і М. Паночко. Демський М.Т., Паночко М.М. Трудівник науки // Жовтень. – 1987. – №10. 215 наукових праць із слов’янського та українського мовознавства – спадщина вченого для майбутніх поколінь.
Найбільше зацікавлення у професора Ковалика виклика?в словотвір, який на той час (50-і роки) не був виділений в окремий розділ мовознавства. „В міру розвитку мовознавства, – писав І.І.Ковалик, – зокрема порівняльно-історичного методу, збільшується кількість спеціальних мовознавчих дисциплін. Цей ріст і спеціалізація обумовлені передусім самою багатогранністю системи мови. Постає питання, чи можна вважати словотвір цілком самостійним розділом граматики (морфології), лексикології і т.д.”. Ковалик І.І. Вчення про словотвір. – Львів, 1961. – Вип.2. – С. 54. Це питання актуально звучало в наукових колах, і на нього успішно дав відповідь вчений, довівши необхідність виділення словотвору в самостійну лінгвістичну дисципліну – дериватологію, визначаючи конкретно предмет і прийоми дослідження.
І.І. Ковалик належав до тих мовознавців , які виділяли рівневий статус словотвору, але мав своє бачення цього питання: розглядав систему структурно однакових одиниць – дериватем, у кожній з яких „виявляється відповідний словотвірний тип залежно від того, за допомогою якого способу словотвору вона утворювалась. Дериватемі, як узагальненому інваріантові підлягають усі одноструктурні деривати”. Ковалик І.І. Дериватологія (словотвір) як самостійна лінгвістична дисципліна та її місце в системі науки про мову // Словотвір сучасної української літературної мови. – К., 1979. – С.35. Впровадження поняття дериватеми як базової субстанціональної одиниці сприяло глибокому пізнанню закономірностей словотвору.
Обґрунтувавши необхідність відокремлення словотвору в системі мови, Ковалик не оминув питання його співвідношення і взаємозв’язків з граматикою, фонетикою, лексикологією, етимологією, семасіологією, стилістикою, загальним мовознавством і навіть з історією народу. „Словотворча будова мови зв’язана з історією народу не безпосередньо, а через історичні зміни лексичного складу мови,” – зазначав професор. Ковалик І.І. Вчення про словотвір. – Львів, 1961. – Вип.2. – С. 68.
Хоча системний характер словотворчої будови мови в цілому визнав і Виноградов у своїх працях про словотвір В.В.Виноградов. Об основном словарном фонде и его словообразующей роли в истории язика // Вопросы языкознания в свете трудов И.В. Сталина.– М.,1952., Ковалик глибше розглядав систему словотворчої будови, вважаючи її як спеціальну, загальну, до складу якої входять менш загальні системи. Взагалі поняття системності відіграє значущу роль у поглядах Ковалика, про що свідчить окрема його увага до цього питання у праці „Вчення про словотвір” (Львів, 1958).
У складі системи словотворчої будови мови вчений виділяв супідрядні частини, „між якими є постійні взаємозв’язки і закономірні співвідношення”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Іван Ковалик та його вчення про словотвір

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок