Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати реферат: Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника)

Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника) / сторінка 4

Назва:
Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,33 KB
Завантажень:
246
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
..» — С. 165, — тобто правда переможе). Отже, постраждав головний герой. Повість може здатись недописаною і схожою з оповіданням (бо в ній мало подій), але справа не в жанрі, а в змісті твору, а він підказує, що Павло вже став дорослим і готовим до боротьби з «фріцами». На кого ж іще, крім хлопців із ремісничого, опирається мораль Павлентія? Найріднішою йому людиною є його мачуха Ялосовета.
Це самовіддана жінка, що пішла в свій час заміж «на дитину», а по війні, залишившись без чоловіка, виконує його заповіт («Леся, рідна, доглянь хлопчика, як не вернуся. У нас же з ним ні кровиночки рідної нема більше...» (С. 146).
Ялосовета — людина прекрасна, працьовита. Вона не поспішає заміж вдруге, навіть не думає про це, хоч їй не «чуже ніщо людське». Наприклад, помічає красу директора училища. І все ж розуміє мораль і красу широко: «Всі люди красиві, як добрі» (С. 91). Отже, естетичне й етичне в ній поруч, це так гармонійно поєднано в ній самій, що навіть директор не зміг відмовити їй в прийомі до училища не дорослого ще Павла. Лише сам Павлентій, чия душа сповнилась подякою до «мачухи», все ж не зміг сказати їй «мамо», хоч і «пробував у голові» (С. 91).
Ялосовета — чуйна та делікатна людина. Про свого пасинка вона каже, що «він слухняненький, роботящий» (С. 88), а помітивши симпатію Павлентія до Мані, коли хлопець пізно прийшов додому та ще й сів до креслення, поставила йому аж дві освітлювальні гільзи та й каже: «Довгенько ти сьогодні. Грали?.. Тільки у березі хтось гомонів коло верби — не впізнала» (С. 146), хоч і добре знала, що то був її пасинок зі своєю дівчиною, про котру доброї думки: «Ловка дівчина... І з лиця така ласкава» (С. 148).
Звичайно, такі «свята» у «тітки Ялосовети» бувають рідко, частіше Павло бачить її «зажуреною» або ж в сльозах, бо немає чим ні протопити в хаті, ні з чого зварити (але вона добре розуміє загальний повоєнний стан, коли «намолотили тільки в державу, і то не хватило до плану» (С. 86). Та й майбутнє в неї безрадісне: «Вивчишся, думаю, повезуть тебе кудись, і зостанусь я сама, як пучка. Ні тата, ні тебе» (С. 155), — каже вона Павлові, коли довго не спить вночі, щоб не пропустити час раннього вставання хлопчика (котрий добре розуміє, що вона «зі мною оце вже шостий рік мучиться» (С. 80), та й застібає йому шинель, коли він узимку йде ще поночі, дає поради на дорогу, бо дбає про дитину, виконує прохання чоловіка. Отже, це людина обов’язку, щира, приязна, порядна, красива та добра.
Павлові було в кого навчатись людяності. Але основні риси характеру успадковані ним від батька. Ми не бачимо солдата Трохима, але його образ часто нагадує про себе Павлентієві. Він дуже любив свого сина та дружину, з котрою був разом лише один місяць, говорив їй: «Хороша, люба, спасибі тобі, що стрілась нам». Так він і сказав: нам...» (С. 146). (Підкреслено Г. Тютюнником). З усього видно, що думав не про власний добробут, а перш за все про те, щоб було добре близьким (дружині та синові), а також тим, за кого пішов битись з фашистами на фронт, де й, певно, загинув.
Не лише Павло, але й його друзі вірні пам’яті тих, хто не прийшов з війни: саме з цієї причини хлопці огородили могилу солдата Івана Івановича Кудряша, що загинув під час боїв у їхньому селі, і вирішили не віддавати його останків у братську могилу, а самим доглядати її. Цей образ доповнює собою пам’ять Павлентія про батька, виховує почуття вдячності до того покоління, котре своїм життям врятувало хлопців, дало їм життя.
До цього покоління належать ще директор училища та майстер Сніп Федір Демидович. Безіменний директор — культурна та гуманна людина, що повернулась з війни серйозно покаліченою (ходить з ціпком, на протезі). Сам дисциплінований, він суворо вимагає дисципліни й від учнів. Але це не заважає йому бути добрим; так він передчасно приймає до училища Павла, сподіваючись, що він буде відмінником. Уміє демобілізований військовий і говорити з хлопцями, наприклад, характеризуючи їм їхнього нового майстра: «майстер — ваш учитель і батько, всі ви перед ним рівні.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок