Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати реферат безкоштовно: Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника)

Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника) / сторінка 8

Назва:
Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,33 KB
Завантажень:
246
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
152), але й «за це» Кібкалиха просила Обору: «Ти ж, Василю, крепкий, приглядай там в училищі, щоб ніхто не зобіжав мого синочка...» (С. 154). Коли взимку настала страшна хуга (в ту ніч і сталося нещастя з Павлом), батьки Василя Кібкала й зовсім не пустили в училище (бо це йому не так вже й обов’язково: хай мучаться ті, хто втратив у війну і батька й хату).
Отож, неподільчивість, прагнення дбати лише про себе — це і є справжнє кугутство, або ж егоїзм. Воно притаманне якоюсь мірою й Пирогові із хутора Пироги і Штокалам.
Але коли Пиріг, наївний і простий хлопець, просить у майстра голку (бо вдома її немає), то його ще можна зрозуміти (хоч ніхто не зробив так, як він). Але от для чого йому підлабузнюватись до Снопа? Бо саме ж за це хтось із дитбудинківців і ширнув його, прошепотівши: «У-у, кугут, уже вициганив!» (С. 105). І хлопець заплакав.
Складніша психологія Штокалів, зокрема дружини того діда, що сторожував абрикоси. Вона й сама сторожує їх; це «страх яка криклива і гугнява баба, що підкреслено гумористично. Вона як скаже «Та?» — то скрізь у селі чути, і собаки починають гавкати» (С. 115); то й не дивно, що стара верховодить над своїм чоловіком, посилає його сторожувати частіше. Коли ж в 1945 році в селі святкували Перемогу і приносили хто що міг, у складчину, Штокалиха принесла кисіль (з фруктів свого найкращого в селі саду), але, почувши пісню про Ґандзю (а її прозивали «Гендзя» за гугнявість...» (С. 118), стара образилась, «витягла діда зза столу — і до дверей. Тоді обернулась та: «Оддайте наш кисіль!» (С. 119).
Це викликало загальний регіт, кисіль віддали, а голова колгоспу ще й послав їй навздогін пусту від горілки чвертку, котру та прийняла: «На олію буде» (С. 119). Оце вже справжнє кугутство, точніше «жлобство», скнарість і повна бездуховність. Старий Штокало хоч побатьківськи частує хлопців абрикосами, все ж боїться старої, дозволяє їм рвати їх: «Тільки тихо і не з однієї гілки, бо стара завтра як обнаруже, то буде мені...» (С. 123). Отож сам у себе змушений красти, бо така скупа жінка.
Але найяскравіше продемонстрував своє бездушшя шофер «Фріц».
Побачивши, як Павлентій, рятуючись від вовка все ж таки втрапив до кузова його машини, він каже: «Таки вчепився, гадьонок! Ну, я тебе покатаю» (С. 161). І як не прохав його Павло взяти ще й двох Василів (бо вони ж запізнюються на сніданок), той мчав: «Я вас візьму... Ви в мене покатаєтесь!» (С. 161). Залишається лише роздумувати, звідки така шалена лють до знедолених війною дітей, що це за людина, адже навіть вовк «і той був смирніший» (С. 161)? Не випадково його й прозвали «Фріцем». Це погана, жорстока людина, ще й підступна. Відсунувши віконечко в кабіні, «Фріц» запитує у Павла: «Ти мій номер бачив?» (С. 162) не випадково, а виконуючи свої нелюдські плани помсти, що й виконав, рвонувши машину так, що хлопець «перекида полетів на бруківку» (С. 162), а, опритомнівши трохи, відчув «ніби ножем полоснуло» (С. 164) весь лівий бік, «а в голові закалатав глухий дзвін» (С. 164).
Коли Павло приходить до пам’яті, Гришуха підгодовує його пайковим хлібом, тим самим, котрий «ремісники» завжди в їдальні посипали сіллю, щоб взяти з собою на дорогу, на «потім»: «...у хлібові тьмяно зблискували вдавлені дрібки солі» (С. 165), нагадуючи хлопцеві про друзів, про те, що він і в такій скруті не один.
Як бачимо, тема взаємодопомоги, колективізму вирішується на майже трагічному матеріалі із життя «дітей війни», що є продовженням життя воєнного покоління (такого, до якого належав Іван Карналюк з новели О. Довженка).
Оскільки розв’язки у повісті немає, то можна й «продовжувати» її. Для цього слід дати учням такі теми творів: «Батько повернувся», «Яким був Павлів батько?», «Павлентіїв батько — Карналюк», «Обговорення випадку з Павлентієм на зборах училища», «Майбутнє Василя Силки», «Майбутнє Василя Обори», «Хто та як ще рятував Павлентія (Ялосовета, Маня)?», «Доля Ялосовети», «Чим мені подобається директор училища» («Якою може бути його доля?»), «У чому відмінність між «кугутством» та «жлобством»?», «Чим поведінка вовка нагадує поведінку деяких «персонажів» із «Мауглі» Кіплінга, «Чи можна порівняти «Фріца» з багатьма водіями сучасних маршрутних таксі (стосовно їхнього ставлення до інвалідів війни)», «Що сталося б з Павлом, якби не було в нього «тітки» Ялосовети?», «Як можна зіставити неабияку волю до життя двох героїв (Павлентія з «Вогника далеко в степу» Тютюнника та Карналюка з «Волі до життя» Довженка)?», «Чи можна побачити за непримітним значне і величне в образі майстра Снопа? Як саме?» та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Два твори на одну тему в 7 кл. («Воля до життя» О. Довженка і «Вогник далеко в степу» Г. Тютюнника)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок