Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Проблема варіантності у мовознавстві

Проблема варіантності у мовознавстві

Назва:
Проблема варіантності у мовознавстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,63 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Проблема варіантності у мовознавстві


Літературна мова є відшліфованою формою загальнонародної мови, що має норми в граматиці, лексиці, вимові, наголосі, виникає на основі писемної, художньо закріпленої форми загальнонародної мови і в своєму писемному різновиді обслуговує культурне життя нації [22, с. 6]. Мова постійно розвивається, змінюється. У передмові до академічної граматики російської мови зазначено: ”Граматична будова мови створюється віками, вона безперервно, хоча й дуже повільно, змінюється: поряд зі старими явищами, що зберігаються, виникають явища нові, внаслідок чого в мові трапляються варіанти вимови, наголосу, форм слів, різновиди в синтаксичній будові” [5, с.3].
Варіантність – одна з важливих проблем сучасного мовознавства, яка недостатньо досліджена. Варіантність передбачає співіснування в мові певної одиниці принаймі в двох модифікаціях, не пов’язаних зі зміною її семантичної функції [27, с. 3].
Під “варіантом” розуміють такі різновиди однокореневих словоформ, які не зачіпають їх внутрішньої сторони (план змісту) і, охоплюючи всі рівні мови, виявляються на певному етапі мовного розвитку [10, с.74].
Варіанти мовних одиниць – це видозміни, паралельні форми існування мовної одиниці, що модифікують різні аспекти її вираження (фонемний, морфемний або лексичний склад, місце наголосу, парадигму відмінювання, порядок слів і т.ін.), але не порушують принципу її тотожності [23, с.59].
Варіантність є неминучим явищем мовної еволюції. Поява варіантності в літературній мові, як стверджують деякі вчені, пов’язана з соціально-професійним розрізненням, функціональними різновидами і розгалуженою системою стилів літературної мови, потребою окремих жанрів художнього мовлення (наприклад, поезія). К.С.Горбачевич таку думку не поділяє. Оскільки ці чинники не породжують варіювання, а лише підтримують його. А основними причинами варіантності є: вплив територіальних діалектів, контакти з іншими мовами [4, с. 24]. В.Д. Семиряк називає такі причини, що породжують варіанти слів:
1. На певному синхронному зрізі мови завжди існують співвідносні утворення різного часу виникнення, об’єднані спільним значенням. На якомусь етапі розвитку мови вони функціонують як варіанти, аж поки один із них не змінить свого значення або й зовсім не вийде з ужитку.
2. Участь у формуванні літературної мови кількох територіальних діалектів, а також безперервне збагачення української літературної мови за рахунок народних говорів створюють передумови для об’єднання у літературній мові ідентичних за своїм значенням, але різносистемних за походженням варіантів, які можуть закріплюватись мовною нормою і функціонувати у літературній мові паралельно.
3. Варіанти можуть виникати також унаслідок поєднання в літературній мові одиниць різних функціональних підсистем. Поява значної кількості паралельних утворень зумовлена співіснуванням слів літературної мови та їх розмовних варіантів [19, с.21].
Варіанти слова – це видозміни того самого слова, що регулярно відтворюються і зберігають тотожність морфолого-словотвірної структури, лексичного і граматичного значення і що розрізняються або у фонетичному плані (вимовою звуків, складом фонем, місцем наголосу або комбінуванням цих ознак), або формотворчими афіксами (суфіксами, флексіями) [17, с. 38]. Варіанти слів – історичне явище. Тому можна простежити, як один з варіантів стає застарілим і переходить у пасивний запас мови. Проте у мові є такі слова, які стають застарілими в загально літературній мові, але функціонують у певному стилі. Чимало слів, які вийшли з ужитку, функціонують у поетичному мовленні і не сприймаються, як застарілі [16, с.14].
Існують різні погляди щодо класифікації варіантів слів. В.В. Виноградов у статті “О формах слова” говорить про фоно-морфологічні та етимологічні варіанти слів у мові [2, с.40]. О.І. Смирницький у книзі “Лексикология английского языка” подає таку класифікацію варіантів слів:
лексико-семантичні;
фоно-морфологічні, які поділяє на:
а) варіанти морфологічні,
б) варіанти фонетичні чи звукові [20, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Проблема варіантності у мовознавстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок