Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> На порозі особистісно-зорієнтованого навчання

На порозі особистісно-зорієнтованого навчання

Назва:
На порозі особистісно-зорієнтованого навчання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,28 KB
Завантажень:
65
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
На порозі особистісно-зорієнтованого навчання


Особистісно-зорієнтоване навчання як нова парадигма освіти стає реальністю. Покликане до життя пошуками виходу з кризи, в якій опинилася українська (як, урешті, й світова) школа, воно знаходить усе більше прихильників й ентузіастів. Маємо на сьогодні (нехай і «не зведену до єдиного знаменника») теорію ОЗОН та досвід її впровадження. Список праць із цієї проблеми налічує не одну сотню назв, серед яких усе частіше починають з’являтися й статті з методики (біології, мови, географії, історії, літератури). Пропонований увазі читачів матеріал має за мету окреслити коло проблем, які чекають на розв’язання і з якими неминуче зіткнеться кожен, хто візьметься за цю потрібну, благородну й украй важку справу: впровадження особистісно-зорієнтованого навчання на уроках української літератури.
Однак насамперед кілька слів узагалі про ОЗОН як нову філософію освіти.
Відчуття кризи, яке охоплювало кожного з нас від сумних реалій української школи, врешті знайшло своє оформлення в словах Концепції загальної середньої освіти: «Слабким місцем нашої школи є несформованість у її випускників… достатньої життєвої компетентності… Недоліком… залишаються недостатні вміння учнів вільно використовувати здобуті знання для розв’язання практичних завдань, аналізу нестандартних ситуацій… Зміст шкільної освіти переобтяжений надмірним фактологічним матеріалом... його склад і структура недостатньо враховують необхідність диференціації навчання залежно від нахилів, здібностей, життєвих планів школярів…» (Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа) [1; 3].
Отже, (ще раз вчитуємося в рядки Концепції), головними недоліками сучасної школи є:—
несформованість в учнів достатньої життєвої компетентності;—
недостатні вміння використовувати набуті знання для розв’язання практичних завдань, аналізу нестандартних ситуацій;—
неврахування під час формування змісту освіти індивідуальних особливостей школяра, його життєвих планів.
Чи справді це так важливо: життєва компетентність? Думається, кожен без вагань відповість: так! Чому ж школа наша продовжує дбати про знання, уміння й навички, які не вчить аналізувати нестандартні ситуації і розв’язувати практичні завдання? Та й не тільки наша. Ще в 1967 році на Міжнародній конференції Дж. Перкінс говорив про невідповідність системи навчання сподіванням і вимогам конкретної особистості як одну з головних причин світової кризи освіти. Цю ж тезу повторив у 1970 році директор Міжнародного інституту планування освіти Ф. Кумбс. «Нація в небезпеці: необхідність реформи школи» — так називалася доповідь американського уряду, в якій аналізувалися проблеми освітньої галузі. Майже півстоліття, що минули з того часу, засвідчили, що з проведеного аналізу були зроблені висновки. Які є вкрай актуальними нині і для нас з вами.
1. Причиною кризи освіти є перехід суспільства з індустріальної в постіндустріальну фазу.
Якщо цінністю першої (щодо освітніх вимог) було набуття знань і вироблення вмінь застосовувати їх, то для другої — насамперед знаходити, фільтрувати, систематизувати знання. Аби досягти позитивного результату в житті, особистість повинна навчитися застосовувати знання творчо, перебуваючи в ситуації постійного пошуку, вибору, що вимагає дисциплінованості, вміння працювати в колективі, комунікабельності, широти, глибини, креативності мислення.
2. Сформувати таку людину можна, тільки розвинувши в ній відповідні компетентності:—
соціальні (розуміння й пошанування загальнолюдських і національних цінностей, іншої особистості, її права на власну думку, власне світобачення);—
полікультурні (знання, розуміння, поважання власної та інших культур, орієнтація в світовому культурному просторі);—
комунікативні (вміння спілкуватися, співпрацювати в колективі, прислухатися і враховувати чужу думку);—
ділові (ініціативність, активність, критичність та креативність мислення, готовність відстоювати свою думку, працювати в умовах жорсткої конкуренції);—
інформаційні (вміння здобувати й переробляти інформацію);—
самоорганізації (готовність до постійного підвищення загальноосвітнього й професійного рівня, самоосвіти й самонавчання, самореалізації).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: На порозі особистісно-зорієнтованого навчання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок