Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Образна система наукових праць А.Ю. Кримського та інші засоби емоційного впливу на читача

Образна система наукових праць А.Ю. Кримського та інші засоби емоційного впливу на читача

Назва:
Образна система наукових праць А.Ю. Кримського та інші засоби емоційного впливу на читача
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,72 KB
Завантажень:
180
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Образна система наукових праць А.Ю. Кримського та інші засоби емоційного впливу на читача


Упродовж тривалого функціонування мовні одиниці набувають певного стилістичного забарвлення, що приводить до обмеження сфери їх реалізації, а отже, – і до стильової диференціації мови. Інакше кажучи, будь-який комунікативний акт виявляє свою належність до того чи іншого функціонального стилю. Саме тому в лігвістиці традиційно вважалося, що образність – визначальна риса художнього стилю, в науковому мовленні вона виконує допоміжну функцію – вживається для тлумачення певних понять [Кожина 1977 : 162–163]. Це, власне, і зумовлено специфікою наукового стилю, для якого характерним є використання абстрактної лексики (зокрема – термінології), емоційно нейтральних одиниць, коментуючих елементів, кліше тощо як засіб досягнення точності, однозначності, логічності викладу. Однак чітка логічність і певною мірою “сухість” наукового мовлення не виключає використання емоційно-експресивних засобів мови. Навпаки, сучасні мовознавці стверджують, що у формуванні наукової думки бере участь і логічне, й образне мислення, лише в науковому тексті образність спрямована насамперед на інтелект читача , а вже потім – на його емоційну сферу, й інформує не лише про об’єкт, але й суб’єкт пізнання [Дядюра 1998], [Котюрова 1996]. Вибір необхідних образних засобів мови, їх функціонування в науковому тексті залежить від авторської індивідуальності (його рівня емоційного сприйняття автором об’єкта пізнання) й типу реципієнта (ним може бути як одна людина або група людей, так і узагальнений, абстрактний образ адресата як суб’єкта сприйняття конкретної інформації, підґрунттям для створення якого є психологічні особливості та емпіричні знання індивіда), його професійного рівня, від сфери пізнання та жанрової специфіки оповіді тощо [Мова і час 1977]. Крім того, існує ще й поняття “людського фактора” [Человеческий фактор в языке 1991 : 55], що виявляється в ментальному та психо-емоційному сприйнятті довкілля і відповідно відображається в мовленні.
Однією з характерних ознак індивідуально-авторських особливостей текстотворення А. Кримського є використання вченим емоційно-експресивних засобів мови, які, проте, неоднаково властиві науковим працям різного жанру: найбільш емоційно насиченими є рецензії та літературно-критичні статті, менше - мовознавчі розвідки й етнографічні дослідження.
Значна кількість образних елементів у наукових текстах А. Кримського втратила своє первинне стилістичне забарвлення і сприймається як мовні кліше, напр.: “повістки… порушують важкі, пекучі питання” [Кримський 1972 : 307], “питання … становить болюче місце” [Кримський 1972 : 307], “наука принесена в жертву политике” [Кримський 1972 : 364], “бросил несколько слов” [Кримський 1972 : 383] та ін. Однак частіше фіксуємо такі поєднання слів, які викликають у читача образне сприйняття інформації, напр.: “запинання себе в величаву мантію” [Кримський 1972 : 310], “писатель заринає в свої думи” [Кримський 1972 : 346] тощо. Іноді, подаючи суб’єктивну оцінку певного явища, автор вдається до нанизування образів, що перетворює науковий виклад у художній опис, наприклад: “на сцену градом летіли квіти, букети, вінки та зелень; і на сцені, і по всенькій залі пурхали тисячами всякі різнобарвні папірці” [Кримський 1972 : 335]; “Дивишся, пливе щира українщина, аж читати любо…, коли гульк – стримить тобі поганий барбаризм!” [Кримський 1972 : 348].
Поширеним засобом образотворення в наукових працях А. Кримського є епітети. Значна їх кількість властива фольклорним текстам і часто зустрічається у творчості українських письменників, як-от: безсмертну пісню Марусі Чураївни [Кримський 1972 : 325], палка любов [Кримський 1972 : 338], важкий сум та гіркий жаль [Кримський 1972 : 677] та ін. Однак часто А. Кримський вживає власне авторські епітети, які здебільшого виражають негативну оцінку автором чиєїсь думки чи твору, напр.: цветистые выражения [Кримський 1972 : 406], клишоногими віршами [Кримський 1972 : 502], пікантній звістці [Кримський 1973 : 318].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Образна система наукових праць А.Ю. Кримського та інші засоби емоційного впливу на читача

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок