Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Про статус абревіатур

Про статус абревіатур

Назва:
Про статус абревіатур
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,64 KB
Завантажень:
359
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 81 '367.4: 81'373.611
Теркулов В.І., кандидат філологічних наук, проректор Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов.
Про статус абревіатур
Роботу присвячено визначенню статусу абревіатур у номінативній системі української мови. Автор вважає такі одиниці не самостійними номінативними одиницями, а формальними дублетами твірних повних слів та словосполучень.
The work is devoted to the definition of the status of abbreviations in nominative system of Ukrainian language. The author considers such units not to be independent nominative units but formal doublets of primary full words and word-combinations.Метою нашої роботи є визначення статусу в українській мові абревіатур, тобто слів, які виникли в результаті скорочення: а) простих або складних слів, наприклад завідувач > зав, член- кореспондент > чл.-кор., фізкультура (<фізична культура) > фізра (<фіз-ра) і т.п. (прості абревіатури); б) компонентів вихідних словосполучень, наприклад, МБА < міжбібліотечний абонемент, велоперегони < велосипедні перегони (композитні абревіатури).
Лінгвісти намагаються розрізняти ці явища. Наприклад, Л.О. Кудрявцева вважає, що прості абревіатури, які вчена називає абревіатурними словами, при всій своїй схожості з композитними абревіатурами, лише примикають до них (див.: [8, с. 154]). Як буде наведено нижче, наші розвідки базуються на констатації тотожності їхнього функціонального статусу. Розходження ж між ними стосується тільки структурного типу вихідної, "твірної" одиниці.
Проведений нами аналіз трансформацій слів та сполучень слів в абревіатури дає можливість припустити, що сформована в сучасній науці думка про дериваційну природу цього явища виправдана не повною мірою. На наш погляд, у більшості випадків це не утворення нових номінативних одиниць, а проста заміна одного структурного різновиду номінативної одиниці іншою, створеною на основі попередньої без зміни її номінативного статусу. Таке перетворення базується на збереженні функціональної еквівалентності вихідного й кінцевого найменувань, і зумовлене воно потребами не реалізації нової номінації, а вдосконалення номінації старої. Подібне трактування абревіації дозволяє визначити абревіатури лише як структурні (формальні) дублети повних словосполучень.
У традиційній теорії способів словотвору, яка передбачає встановлення дериваційного типу через констатацію того, "за допомогою якого засобу (або засобів) створене нове слово" [5, с. 196], абревіацію відносять до так званого морфологічного способу, який "є творенням нових слів на базі чинних у мові лексем та словотворчих елементів і правил їхнього об'єднання у словесні одиниці, тобто творення нових слів шляхом сполучення морфем" [20, с. 254]. Наприклад, Н.В. Азарова пише про "шість способів морфологічного словотвору", серед яких називає абревіацію (БМП - бойова машина піхоти) [1]. При цьому вважається, що абревіація належить "до слово- і основоскладання" [3, с. 129]. Ми вже мали нагоду (див.: [18]) говорити про те, що подана класифікація має цілу низку недоліків, найбільш суттєвим з яких є те, що поняття "засіб словотворення", яке стало основою для класифікування, - дуже "розмите": в одному випадку як засіб виступає субстанція - матеріально виражений афікс (морфологічний спосіб), у другому - результат: перехід слова з однієї частини мови до іншої (морфолого- синтаксичний), в інших - процес (зміна значення /лексико-семантичний/ та компресія /лексико -синтаксичний/). Але навіть не недосконалість традиційної теорії способів словотвору, а те, що, на відміну від похідного слова, яке внаслідок дії механізмів морфологічної деривації "разом зі словотвірним елементом <...> набуває додаткового значення (виділено нами - В.Т.)", абревіатура "втрачає неморфемний елемент, але продовжує співвідноситися з тим самим денотатом (виділено нами - В.Т.)" [7, с. 9], що унеможливлює розгляд абревіатури в межах морфологічного способу словотвору. Тут діють інші механізми, інші моделі.
Спробу "виходу з глухого кута" ми знаходимо в О.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Про статус абревіатур

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок